Banzaj.pl   »   Aktualności   »   72. rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę

Aktualności

rss

72. rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę

2011.09.17//  D. Pęgiel
17 września mija 72. rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę. Atak ten był zgodny z tajnym protokołem radziecko-niemieckiego Paktu Ribbentrop-Mołotow i złamał porozumienie o nieagresji z naszym krajem, które miało obowiązywać do końca 1945 roku – informuje portal Fronada.pl.
Polskie władze zostały całkowicie zaskoczone wkroczeniem wojsk sowieckich. Zdaniem dyrektora Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk Wojciecha Materskiego Polacy nie mieli szans na odparcie tego ataku. - Kresy wschodnie nie były bronione gdyż większość jednostek Korpusu Ochrony Pogranicza znajdowało się na północy i zachodzie Polski. W dodatku panowało zamieszanie bo dowództwo nie wiedziało w jakim charakterze Armia Czerwona wkroczyła – przypomina historyk, którego słowa przytacza Fronda.pl.
Agresja ZSRR na Polskę

Sowieci napadli na Polskę pod pretekstem ochrony ludności rosyjskiej, ukraińskiej i białoruskiej. Jednak profesor Materski podkreśla, że to tylko pozory. - Polskie państwo pomimo okupacji niemieckiej nadal funkcjonowało i nie było żadnych przesłanych jakoby ludność ta była źle traktowana. Atak Sowietów na Polskę to wynik wcześniejszych porozumień z III Rzeszą – twierdzi.

ZSRR zajął ponad 50% terytorium Polski do linii rzek San-Bug-Narew-Pisa. Obszar ten zamieszkiwało blisko 13 milionów osób, w tym co najmniej 5 milionów Polaków. W walkach śmierć poniosło około 3 tysięcy polskich żołnierzy, a prawie 10 tysięcy zostało rannych. Do niewoli trafiło 250 tysięcy wojskowych, w tym około 18 tysięcy oficerów.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Rekordy z domino, czyli imponujące układanki

Źródło: Fronda.pl, foto: PAP


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
72. rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę

Newsletter

Newsletter

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

  • Pozycjonowanie sklepów internetowych to proces, który wymaga długofalowych działań i odpowiedniej...

W dziale Kultura

W dziale Lifestyle

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale Sport

W dziale Extreme

W dziale Gry

W dziale High-TechDo góry  //  Banzaj.pl   »   Aktualności   »   72. rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę