Banzaj.pl   »   Różności   »   Big Ben pokazuje czas już ponad 150 lat

Różności

rss

Big Ben pokazuje czas już ponad 150 lat

2010.01.23//  J. Górszczyk
Najsłynniejsza wieża zegarowa na całym świecie to oczywiście Big Ben w Londynie. Jej początki sięgają 1858 roku. Do dziś jest ona charakterystycznym symbolem Londynu.
Wieża zegarowa albo po prostu najsłynniejszy zegar, Big Ben, w zeszłym roku obchodził 150-lecie swojego istnienia. Codziennie tysiące Londyńczyków wznoszą oczy, ku jednej z najbardziej zdumiewających budowli. Dlatego, że zegar pokazuje dokładny czas. Co prawda zdarzały się małe przerwy w jego sprawnym funkcjonowaniu.
Big Ben Big Ben...
Big Ben ...działa już...
Big Ben ...ponad 150 lat

W 1949 roku Big Ben odnotował 41 minut spóźnienia, po tym, jak na wskazówce zegara usiadły ptaki. Potem w sylwestrową noc, w 1962 roku, spóźnił się o 10 minut. Tymczasem pierwszy raz zegar zatrzymał się w 1997 roku. Usterkę usunięto, ale nie na długo. Niecały miesiąc później, Big Ben znów stanął. Pięć lat temu zegar także przestał tykać. Miało to miejsce dokładnie 27 maja, o godzinie 22:07. Przez blisko 90 minut próbowano naprawić Big Bena. Udało się, ale z trudem.
Big Ben Big Ben...
Big Ben ...jest przede wszystkim...
Big Ben ...symbolem Londynu

Wieża Big Bena ma prawie 100m wysokości, a tarcza pięć metrów średnicy. Żeby dostać się na jej szczyt, trzeba pokonać aż 334 stopnie. Od samego początku Big Ben miał być w zamyśle projektantów zegarem, który będzie precyzyjnie odmierzał czas. Oczywiście był on skoordynowany, co do sekundy, z czasem w Greenwich. Tak jest do dziś.
Big Ben
Big Ben
Big Ben

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Rekordy z domino, czyli imponujące układanki


Newsletter

Newsletter

W dziale High-Tech

W dziale Motoryzacja

W dziale Gry

W dziale Extreme

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Sport

W dziale LifestyleDo góry  //  Banzaj.pl   »   Różności   »   Big Ben pokazuje czas już ponad 150 lat