Sporty ekstremalne   »   Ziemia   »   Czym kierować się przy wyborze idealnych butów trailowych do biegów terenowych?

Ziemia

rss

Czym kierować się przy wyborze idealnych butów trailowych do biegów terenowych?

2024.07.10//  Artykuł sponsorowany
Bieganie ma różne oblicza. Ostatnimi czasy szczególnie popularny stał się trail running. W jego ramach sportowcy pokonują duże dystanse w warunkach górskich. Chęć uprawiania tej dyscypliny może powodować konieczność kupna odpowiednich butów terenowych. Są one niezbędne dla zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa w trakcie długotrwałego ruchu. Czego warto dowiedzieć się na ich temat?

Bieganie trailowe – intensywna odmiana aktywności, wymagająca konkretnego sprzętu


Bieganie nie należy do łatwych sportów. Ta aktywność fizyczna wymaga nauczenia się poprawnych technik ruchu oraz kupna przydatnego wyposażenia, a zwłaszcza wygodnego obuwia.

Znaczenie prawidłowo dobranych butów można uznać za kluczowe w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa sportowcom. Bieg zmusza ciało do wzmożonego wysiłku, ponieważ powstają wówczas wstrząsy, które amortyzują mięśnie oraz stawy. To ogromne wyzwanie dla całego organizmu, a biegówki są w stanie minimalizować ten trud. Tym samym pośrednio odsuwać w czasie wystąpienie ryzykownego momentu nadmiernego przemęczenia, mogącego przyczynić się do bolesnych upadków.

Szczególnie duże obciążenie dla ciała występuje podczas ruchu po nierównych płaszczyznach. Zmuszają one stopy sportowców do nieustannego dopasowywania się względem występujących wypukłości i wgłębień. Taki proces aktywnego i ciągłego stabilizowania ciała doprowadza do zaangażowania większej ilości włókien mięśniowych, a także narzuca biegaczom konieczność zachowania wyższego poziomu skupienia.

Bieganie trailowe to dyscyplina dla doświadczonych atletów. Nie odbywa się na terenie chodników i bieżni, a gór i lasów. Przypomina poniekąd wędrówkę górską, ale z utrzymaniem szybszego tempa. A w takich warunkach o wygranej decyduje hart ducha i stopień przygotowania do zawodów – czyli m.in. posiadany typ butów.

Czym są buty trailowe?


Buty trailowe to obuwie stworzone z myślą o bieganiu w terenach o trudnych warunkach nawierzchniowych. Stanowią must have dla wszystkich sportowców zainteresowanych biciem własnych rekordów.

Czym buty do biegania w terenie różnią się od zwykłych biegówek? Przede wszystkim wzmacnianą i zwykle wodoodporną cholewką. Chroni ona użytkownika przed powstawaniem bolesnych uszkodzeń stopy, tworzących się wskutek przypadkowych zadrapań oraz nadmiaru wilgoci.

Następną odmiennością są sztywne podeszwy o grubym bieżniku. Zapewniają one dobrą przyczepność nawet na piasku, a do tego gwarantują dobrą stabilność dla nóg. Dzięki nim trudno przypadkowo skręcić kostkę, nawet podczas ryzykownych ruchów na szlaku.

Czy potrzebujesz butów trailowych? Odpowiedź na to pytanie możesz uzależnić od miesięcznego dystansu pokonywanego w terenie. Duże ilości kilometrów bezsprzecznie przemawiają za ich zakupem.

Jakie warunki powinno spełniać obuwie do biegów górskich i trailowych?


Buty trailowe powinny być:
  • wykonane z wytrzymałych materiałów – szczególnie mile widziane są połączenia skóry i membran teflonowych, poliestrowych lub poliuretanowych;
  • wygodne – nie mogą być zbyt miękkie lub twarde, muszą być w tym kontekście idealnie wypośrodkowane;
  • kolorowe – wówczas zwiększają widoczność biegaczy;
  • o rozmiar lub pół większe od codziennego obuwia – ze względu na puchnące stopy;
  • zachwalane przez innych użytkowników – to zawsze dobry wskaźnik produktów godnych uwagi.

Szukasz obuwia do biegów górskich? Sprawdź buty trailowe na eobuwie.com.pl – znajdziesz tam wszystkie popularne i polecane modele biegówek terenowych.

Dlaczego zwykłe buty sportowe nie są odpowiednie do biegania po górach?

Zwykłe buty sportowe zapewniają doskonałą amortyzację. Ich podeszwy przypominają delikatne pianki. Takie rozwiązanie sprawdza się w przypadku biegania po betonie lub asfalcie, ale nie na miękkim szutrze lub błocie; nadmierna elastyczność w połączeniu z niepewnym gruntem powoduje wówczas brak stabilności i zwiększa ryzyko wypadków na szlaku.

Postaw na buty trailowe i stań się prawdziwym, a przede wszystkim dbającym o swoje bezpieczeństwo, biegaczem ultra trail! 
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
WWE Raw: Asuka vs. Kayden Carter - highlights

Źródło: Artykuł sponsorowany


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Czym kierować się przy wyborze idealnych butów trailowych do biegów terenowych?

Newsletter

Newsletter

W dziale Gry

W dziale Kultura

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale Lifestyle

W dziale Sport

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

  • Pozycjonowanie sklepów internetowych to proces, który wymaga długofalowych działań i odpowiedniej...

W dziale High-TechDo góry  //  Sporty ekstremalne   »   Ziemia   »   Czym kierować się przy wyborze idealnych butów trailowych do biegów terenowych?