Banzaj.pl   »   Aktualności   »   Dziś Światowy Dzień Walki z AIDS

Aktualności

rss

Dziś Światowy Dzień Walki z AIDS

2011.12.01//  D. Pęgiel
Dziś Światowy Dzień Walki z AIDS, który jest obchodzony z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Przy tej okazji WHO przedstawiło raport, z którego wynika, że w Europie wciąż wzrasta liczba zakażeń HIV. Z tego powodu regionalny oddział Światowej Organizacji Zdrowia rozpoczyna nowy program, który ma powstrzymać szerzącą się epidemię.
Dziś Światowy Dzień Walki z AIDS
Dziś Światowy Dzień Walki z AIDS Dziś Światowy Dzień Walki z AIDS
Dziś Światowy Dzień Walki z AIDS

Na Starym Kontynencie w 2010 roku zdiagnozowano ponad 118 tys. nowych przypadków zakażeń HIV – poinformowało wczoraj Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) z siedzibą w Sztokholmie. Raport opracowano na podstawie danych z 51 (na 53) państw członkowskich europejskiego regionu WHO. Specjaliści podkreślają, że ponad trzy czwarte z nowych zakażeń HIV odnotowano w Europie Wschodniej.

Zdaniem ekspertów na przestrzeni dekady doszło do dwuipółkrotnego wzrostu łącznej liczby zarejestrowanych w Europie zakażeń wirusem HIV. Do końca poprzedniego roku do regionalnego biura Światowej Organizacji Zdrowia na Europę i do ECDC zgłoszono łącznie 712 477 zakażeń HIV. Co najmniej pół miliona przypadków zdiagnozowano w Rosji i prawie 180 tys. w krajach, z których nie ma pełnych danych sprzed lat 2002-2004 (Francja, Włochy, Hiszpania). Zdaniem WHO łączna liczba ludzi, u których zdiagnozowano wirusa HIV w regionie europejskim to prawie 1,4 mln.

We wszystkich krajach Europy na zakażenie HIV najbardziej narażone są osoby z warstw społecznie marginalizowanych, homoseksualiści i stosujące dożylne narkotyki. W Europie Wschodniej i Azji Środkowej 43% nowych przypadków infekcji tym wirusem zgłoszonych w poprzednim roku dotyczyło narkomanów, a 48% - kontaktów heteroseksualnych. Z kolei w Europie Zachodniej epidemia rozwija się głównie wśród gejów (39%). Drugą liczną grupą zakażonych są imigranci z krajów, w których występuje epidemia.

Zdaniem ekspertów WHO oraz Wspólny Program Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS rejestrowana liczba przypadków zakażeń HIV to najprawdopodobniej połowa liczby wszystkich nosicieli w Europie.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Efektowne skoki w wykonaniu koreańskich siłaczy

Źródło: onet.pl, PAP


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Dziś Światowy Dzień Walki z AIDS

Newsletter

Newsletter

W dziale Extreme

W dziale Kultura

W dziale Motoryzacja

W dziale Gry

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Lifestyle

W dziale Sport

W dziale High-TechDo góry  //  Banzaj.pl   »   Aktualności   »   Dziś Światowy Dzień Walki z AIDS