Lifestyle   »   Forma i zdrowie   »   E-recepta online - realizacja krok po kroku

Forma i zdrowie

rss

E-recepta online - realizacja krok po kroku

2022.05.08//  P. Potocki

Obecnie coraz częściej pacjenci korzystają z konsultacji z lekarzem na odległość, w tym między innymi z telekonsultacji i konsultacji zdalnych. W ramach konsultacji przez Internet wystawiona może być e-recepta online. Jak wygląda krok po kroku proces jej realizacji w aptece? Informacje na ten temat znaleźć można w poniższym artykule.

 

Recepta online – jak ją otrzymać?
Wykorzystanie nowoczesnych technologii w służbie zdrowia to wiele udogodnień zarówno dla lekarzy, farmaceutów, jak i dla samych pacjentów. Najlepszym przykładem jest e-recepta online. Za darmo może być wystawiona zarówno w ramach NFZ (jeśli placówka oferuje konsultacje zdalne), jak i prywatnie, ale w przypadku usług prywatnych konieczne będzie opłacenie wcześniejszej konsultacji z lekarzem. W przypadku kontaktu zdalnego ze specjalistą nie ma potrzeby wychodzenia z domu i dojazdu do przychodni, a także oczekiwania w długich kolejkach.
E-recepta wystawiana przez Internet jest rozwiązaniem szybszym i wygodniejszym od wizyt stacjonarnych u lekarza, więc warto ją rozważyć, gdy nie jest potrzebne dodatkowe badanie. Może być szybko wystawiona pacjentowi między innymi poprzez portal NaszaRecepta. Otrzymana w ten sposób e-recepta online może być zrealizowana w każdej aptece, a sam sposób jej realizacji nie odbiega od wystawianych stacjonarnie e-recept. Procedura wykupywania leków zostanie omówiona krok po kroku w kolejnych akapitach.

E-recepta – krok po kroku pokazujemy, jak ją zrealizować

Gdy pacjentowi zostanie wystawiona elektroniczna recepta przez Internet, może udać się do wybranej przez siebie apteki w celu wykupienia przepisanych leków. Dla farmaceuty nie ma znaczenia, przy jakich konsultacjach recepta została wystawiona. Bez problemu ją prawidłowo zrealizuje w ramach konsultacji na NFZ i prywatnych, w tym tych wystawionych stacjonarnie i online. Sposób realizacji e-recept również w każdym przypadku jest taki sam.
Pierwszą opcją jest skorzystanie z kodu czterocyfrowego, który pacjent otrzymuje SMS-em. Gdy poda farmaceucie kod, zostanie dodatkowo poproszony o uwierzytelnienie, czyli podanie numeru PESEL osoby, w imieniu której leki wykupuje.
Druga opcja na wykupienie leków to skorzystanie z kodu kreskowego przypisanego do danej e-recepty. Ten można znaleźć na jej wydruku informacyjnym w wiadomości mailowej lub na swoim koncie IKP. Kod okazujemy na wydruku lub wyświetlamy na urządzeniu mobilnym i nie jest potrzebne dodatkowe uwierzytelnienie.

Ważne dane z e-recepty – gdzie można je znaleźć po wykupieniu leków?

Niejednokrotnie zdarza się, że już po wykupieniu leków pacjent potrzebuje dostępu do informacji, które zawierała jego recepta. Może to być przydatne na przykład, aby przypomnieć sobie zalecane przez lekarza dawkowanie, czy też poinformować innego specjalistę o przyjmowanych lekach. Gdzie dostępna będzie stara e-recepta? Logowanie do posiadanego IKP rozwiązuje problem, gdyż gromadzone są tam informacje o historii leczenia danego pacjenta.

W IKP można sprawdzić nie tylko stan realizacji swojej recepty i czas jej ważności, ale również zalecane przez lekarza dawkowanie itd. To bardzo przydatna opcja, z której skorzystać można nawet dłuższy czas po otrzymaniu recepty. Wgląd do wydruku informacyjnego dokumentu można mieć również z poziomu skrzynki mailowej, gdzie również wysyłana jest e-recepta online. Cyfrowe gromadzenie danych znacznie ułatwia dostęp do potrzebnych informacji po dłuższym czasie, co było utrudnione przy receptach papierowych.  
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Zwiedzanie okolic jeziora Salton SeaWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
E-recepta online - realizacja krok po kroku

Newsletter

Newsletter

W dziale High-Tech

W dziale Gry

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Kultura

W dziale Sport

W dziale Motoryzacja

W dziale ExtremeDo góry  //  Lifestyle   »   Forma i zdrowie   »   E-recepta online - realizacja krok po kroku