Banzaj.pl   »   Aktualności   »   Grecja: Nowa Demokracja wygrała wybory. Będzie koalicja?

Aktualności

rss

Grecja: Nowa Demokracja wygrała wybory. Będzie koalicja?

2012.06.18//  P. Rączka
Tagi: Grecja Wybory
Jak wynika z szacunków powyborczych Nowa Demokracja wygrała niedzielne wybory w Grecji z wynikiem 29,5 proc. SYRIZA uzyskała 27,1 proc., a socjalistyczny PASOK ma około 12,3 proc. Agencja Reuters zastrzega jednak, że wciąż pozostaje pewien "margines niepewności" co do rezultatów głosowania. Jeżeli przewidywania MSW się potwierdzą, ND i PASOK będą miały 161 deputowanych w 300-osobowym parlamencie, co da im potrzebną większość w rządzie.
Co się stanie jeżeli po raz kolejny partie nie zdołają dojść do porumienienia i utworzyć kolacji? W Grecji może zabraknąć pieniędzy w budżecie państwa m.in. na emerytury i pensje dla sektora państwowego. Cała Europa bardzo uważnie przygląda się temu co dzieje się w kraju Unii, bowiem głosowanie może przesądzić o pozostaniu tego kraju w strefie euro - wyjście z niej odbije się na powiązanych w gospodarce UE.

Europa obawiała się zwycięstwa SYRIZY, bowiem jej lider - Aleksis Cipras, chciał odrzucić zobowiązania Grecji wobec UE i Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), podjętych przez Ateny w zamian za pomoc w wysokości 240 mld euro.

Niemiecka kanclerz - Angela Merkel, rozmawiała już wczoraj wieczorem telefonicznie z przywódcą greckiej partii Nowa Demokracja (ND) - Antonisem Samarasem, gratulując mu dobrego wyniku w wyborach i życzyła szybkiego utworzenia rządu. - Mamy nadzieję, że wynik wyborów pozwoli szybko sformować rząd w Grecji, a nowy gabinet dokona "szybkich postępów" w rozwiązywaniu ekonomicznych problemów kraju - oświadczył z kolei rzecznik Białego Domu - Jay Carney.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Rekordy z domino, czyli imponujące układankiWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Grecja: Nowa Demokracja wygrała wybory. Będzie koalicja?

Newsletter

Newsletter

W dziale Lifestyle

W dziale Motoryzacja

W dziale Sport

W dziale High-Tech

W dziale Extreme

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale GryDo góry  //  Banzaj.pl   »   Aktualności   »   Grecja: Nowa Demokracja wygrała wybory. Będzie koalicja?