Banzaj.pl   »   Różności   »   Katastrofa lotnicza - jak ją przetrwać?

Różności

rss

Katastrofa lotnicza - jak ją przetrwać?

2012.05.01//  D. Kwiecień
Koszmarem każdej osoby podróżującej samolotem jest katastrofa. Nic w tym dziwnego. Przebywanie w metalowej rurze, która pędzi z ogromną prędkością kilka kilometrów nad ziemią, a na dodatek zawiera ogromne ilości wysoce łatwopalnego paliwa, na zdrowy rozum nie wydaje się czymś bezpiecznym. Jednak w rzeczywistości wypadki lotnicze są bardzo rzadkie, a na dodatek są duże szanse, by wyjść z nich żywym!
Przetrwać katastrofę lotniczą
Przetrwać katastrofę lotniczą
Przetrwać katastrofę lotniczą

Trochę faktów
Każdego dnia ponad trzy miliony ludzi podróżuje gdzieś samolotem. Jest to najszybszy rodzaj transportu, a na dodatek bardzo bezpieczny. Wypadki zdarzają się tu najrzadziej, a jeśli już do jakiegoś dojdzie, można go przeżyć. Organizacja ze Stanów Zjednoczonych – Krajowa Rada Bezpieczeństwa Transportu – stwierdziła, że wskaźnik przeżycia osób biorących udział w wypadkach lotniczych wynosi ponad 90%. Biorąc więc pod uwagę statystyki, masz spore szanse, by dalej cieszyć się życiem.
Przed lotem
To jakie ubrania założymy na podróż może mieć ogromne znaczenie. Najlepiej jest wybrać odzież o długich rękawach i nogawkach, a buty powinny całkowicie zakrywać nasze stopy. Powinniśmy również unikać materiałów syntetycznych, ponieważ w razie pożaru mogą one stopić się i przylec do skóry.
Przetrwać katastrofę lotniczą
Przetrwać katastrofę lotniczą
Przetrwać katastrofę lotniczą

Czy miejsce w samolocie ma znaczenie? Okazuje się, że tak! Statystyki pokazują, że siedzący w tylnej części samolotu mają o 40% większe szanse na przeżycie od pozostałych pasażerów. Nasza sytuacja wygląda lepiej również wtedy, gdy znajdujemy się blisko wyjścia awaryjnego.
Przeczytaj także: Bałakłąwa - tajna baza okrętów podwodnych ZSRR »Nawet, gdy podróżujesz samolotem bardzo często, powinieneś zapoznać się z wszystkimi instrukcjami bezpieczeństwa. Od wiedzy na temat rozmieszczenia wyjść awaryjnych może zależeć Twoje życie. Gdy światła zgasną, a Ty będziesz miał wyobrażenie, w którą stronę się kierować, zaoszczędzisz cenne sekundy. Musisz również wiedzieć jak obsługiwać maskę tlenową i zakładać kamizelkę ratunkową!
Lot
Są dwa momenty, w których powinieneś zachować szczególną ostrożność. Statystyki pokazują, że w okresie 11 minut przed lądowaniem i takim samym czasie po starcie, występuje 80% wypadków. Dlatego dopilnuj, by mieć zapięty pas! To również dobry moment, by przypomnieć sobie wszystkie informacje, które pomogą Ci w sytuacji awaryjnej. W przypadku jakiegoś groźniejszego incydentu ułóż swoje ciało w sposób przedstawiany wcześniej w instrukcjach. Dzięki temu możemy zapobiec ekstremalnym urazom ciała, w razie gwałtownych turbulencji czy zderzenia.
Przetrwać katastrofę lotniczą
Przetrwać katastrofę lotniczą
Przetrwać katastrofę lotniczą

Jeśli dojdzie do katastrofy lotniczej, najprawdopodobniej pojawi się ogień. Do stworzenia samolotu wykorzystano masę różnych chemikaliów, przez co dym z pożaru może być toksyczny. Dlatego jeśli to możliwe, powinniśmy zatkać usta i nos jakimś materiałem nasączonym wodą.
Po katastrofie
Jeśli przetrwałeś początkowy szok i chaos możesz się cieszyć, ale Twoje życie nadal jest zagrożone. By przetrwać musisz działać szybko. Według ekspertów po wyjściu z samolotu należy schować się za jakimś obiektem albo odpłynąć daleko od wraku, bo w każdej chwili może dojść do eksplozji paliwa lotniczego. Postaraj się również być widocznym, by ekipy ratunkowe nie miały problemy z zauważeniem Twojej osoby.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Rekordy z domino, czyli imponujące układankiWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Katastrofa lotnicza - jak ją przetrwać?

Newsletter

Newsletter

W dziale High-Tech

W dziale Gry

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Extreme

W dziale Motoryzacja

W dziale Sport

W dziale Lifestyle

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...


Do góry  //  Banzaj.pl   »   Różności   »   Katastrofa lotnicza - jak ją przetrwać?