Banzaj.pl » Różności » Laerdal Tunel - Najdłuższy drogowy tunel świata

Różności

rss

Laerdal Tunel - Najdłuższy drogowy tunel świata

Laerdal Tunel, Norwegia - Najdłuższy drogowy tunel świata
2010.02.12  //  A. Ścibiorek
Najdłuższym drogowym tunelem świata jest Tunel Laerdal w Norwegii. Łączy on miejscowości Laerdal i Aurland w regionie Sogn i Fjordane. Wybudowany on został w latach 1995 - 2000.
Ma 24,5 km długości. Jego budowa pochłonęła 125 mln $. Wg opinii fachowców jest równiez jednym z nabezpieczniejszych tuneli. Ponad nim znajdują się góry wysokie na 1800 metrów.
Laerdal Tunel, Norwegia Laerdal Tunel, Norwegia

Tunel został przygotowany tak, aby podróż w nim nie była zbyt monotonna - a tym samym bezpieczniejsza. Zaprojektowano w nim cztery jednakowo oświetlone odcinki, przedzielone trzema dużymi pieczarami o innym oświetleniu.

Pieczary mają kształt półkuli o promieniu 30 m. Każda ma specjalne oświetlenie - niebieskie w górze - imitujące wyjazd na świeże powietrze i żółte na dole - dające iluzję świtu. W tunelu zadbano również o systemy informacji, zapewniono łączność telefoniczną oraz stworzono możliwość używania telefonów komórkowych.

Nowoczesne urządzenia wentylacji z automatycznym pomiarem poziomu zanieczyszczenia, by w razie pożaru w tunelu, uruchomić zasysanie dymu przez specjalny komin o 2 km długości.

Co ciekawe, Laerdal Tunel pełni rolę nie tylko komunikacyjną, ale również towarzyską - odbywają się tam spotkania mieszkańców a nawet śluby!

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Nocna przeprawa Kanałem Panamskim


Aby napisać komentarz lub zarejestruj.
0
Komentarze do:
Laerdal Tunel - Najdłuższy drogowy tunel świata

Newsletter

Newsletter

W dziale Motoryzacja

W dziale Gry

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Lifestyle

W dziale Extreme

W dziale Sport

W dziale Celebrity

W dziale Kultura

W dziale High-TechDo góry  //  Banzaj.pl » Różności » Laerdal Tunel - Najdłuższy drogowy tunel świata