2024.09.09// P. Potocki
Lakiery hybrydowe cieszą się ogromną popularnością już od wielu lat, bowiem pozwalają na stworzenie pięknej, trwałej stylizacji w szybki i prosty sposób. Niewłaściwa aplikacja lakieru hybrydowego może jednak pociągać za sobą różne problemy. Poznaj najczęściej popełniane błędy i dowiedz się, jak ich uniknąć, aby Twój manicure zawsze był trwały, estetyczny i bezpieczny!
Nieprawidłowe opracowanie skórek i płytki paznokcia
Zdecydowanie najczęstszym błędem podczas wykonywania manicure lub pedicure hybrydowego jest niewłaściwe przygotowanie skórek i płytki lub w ogóle zaniechanie tego kroku. Skórki trzeba delikatnie odsunąć np. przy pomocy drewnianego patyczka i –jeśli jest taka konieczność – wyciąć ich nadmiar specjalnymi nożyczkami lub cążkami. Następnie należy nadać pożądany kształt i długość paznokciom (konieczne jest dokładne wyrównanie wolnego brzegu) oraz zmatowić płytkę bloczkiem polerskim. Zabieg ten pozwoli pozbyć się nabłonka, pozostałości po poprzedniej stylizacji i innych zanieczyszczeń, a dodatkowo wygładzi i wyrówna płytkę.
Dopiero na tak przygotowanych i odtłuszczonych cleanerem paznokciach możesz rozpocząć stylizację. Jeśli pominiesz ten krok i utrwalisz lakier na nierównej, zanieczyszczonej płytce, szybko zacznie się on odspajać i odpryskiwać. Poza tym efekt końcowy nie będzie estetyczny!
Niezastosowanie bazy i topu do lakierów hybrydowych
Baza to pierwszy produkt, który nakładasz na płytkę. Zapewnia ona lepszą przyczepność kolejnych produktów, tym samym czyniąc manicure trwalszym, i chroni paznokcie przed przebarwieniami od kolorowych lakierów. Z kolei lakier nawierzchniowy, czyli top coat, jest ostatnią warstwą, która zabezpiecza stylizację przed zarysowaniami i blaknięciem koloru. W zależności od tego, jaki top wybierzesz, możesz uzyskać efekt matu lub połysku. Niezastosowanie tych produktów zdecydowanie obniży trwałość stylizacji.
Nieprawidłowa aplikacja produktów
Bardzo często popełnianym błędem jest nakładanie zbyt grubych warstw produktów. Skutkuje on tym, że lakier nie utwardza się w wystarczającym stopniu – choć z wierzchu wydaje się utrwalony, wewnątrz nadal pozostaje płynny. Często wówczas dochodzi także do marszczenia się kosmetyku i powstawania pęcherzyków powietrza. Zawsze należy nakładać bardzo cienką warstwę lakieru – lepiej zaaplikować dwie cienkie warstwy niż jedną grubą!
Innym istotnym błędem jest nieprecyzyjna aplikacja. Zalanie skórek (choćby minimalne!) i niewystarczające zabezpieczenie wolnego brzegu będą skutkować zapowietrzeniem i odspajaniem się lakieru, powodując tym samym zniszczenie stylizacji.
Niewłaściwy czas utwardzania produktów
Bazy, topy,
lakiery hybrydowe i żele mogą mieć różny czas utrwalania w lampie UV/LED. Ponadto istnieją lampy o różnej mocy. Skrócenie czasu pracy lampy może skutkować tym, że produkt nie zostanie dostatecznie utwardzony, nawet jeśli prawidłowo nałożysz cienką warstwę. Dlatego, zanim rozpoczniesz stylizację, dokładnie zapoznaj się z zaleceniami producenta. Przeczytanie instrukcji zajmie Ci znacznie mniej czasu niż zdjęcie nieudanej stylizacji i wykonanie jej na nowo!
Nieodpowiednia pielęgnacja po zabiegu
Nawet jeśli prawidłowo wykonałaś manicure, nie będzie on przez długi czas zdobił Twoich dłoni i wprawiał w doskonały nastrój, jeśli nie będziesz o niego odpowiednio dbać. Podstawą jest regularne nawilżanie skórek (możesz sięgnąć po specjalne odżywki i olejki do skórek). Pamiętaj również o tym, aby chronić stylizację przed działaniem silnych środków czyszczących, zakładając rękawiczki podczas wykonywania domowych porządków.
Podsumowanie
Poprawne wykonanie manicure hybrydowego nie jest trudne ani czasochłonne, wymaga jednak skupienia i staranności. Wiesz już, jakie są najczęściej popełniane błędy i jak ich uniknąć. Od teraz każda Twoja stylizacja bez wątpienia będzie trwała i piękna!