Banzaj.pl   »   Różności   »   Mózg - co wiemy o naszym najważniejszym narządzie?

Różności

rss

Mózg - co wiemy o naszym najważniejszym narządzie?

2012.03.27//  D. Kwiecień
Chociaż jest to główny organ naszego ciała, a nauka ciągle rozwija się z niesamowitym tempem, to mózg nadal pozostaje dla nas zagadką. Z tego powodu luki w wiedzy wypełniły liczne mity dotyczące działania tego „procesora”. My jednak wierzymy jedynie w fakty, dlatego dziś przyjrzymy się temu, czego wielu ludzi nie wie na temat mózgu.
Mózg - nauka i ciekawostki
Mózg - nauka i ciekawostki
Mózg - nauka i ciekawostki

Mózg jest najbardziej energochłonną częścią ciała
Mimo, że mózg to zaledwie 2% masy ciała, zużywa on najwięcej energii (20%)wytwarzanej przez organizm. Nic w tym dziwnego, skoro to właśnie ten organ jest odpowiedzialny za całe nasze działanie. Z tego powodu za „transport energii” do mózgu odpowiedzialne są trzy tętnice, a uszkodzenie którejś z nich może prowadzić do udaru.
Mózg - nauka i ciekawostki
Mózg - nauka i ciekawostki
Mózg - nauka i ciekawostki

Mózg w ciągu 7 lat rozwija się prawie w 100 procentach
W najwcześniejszych etapach swojego życia, musimy jak najbardziej poznać otaczający nas świat, nauczyć się jego działania i nabyć umiejętności potrzebne do życia. Pewnie z tego powodu w wieku 7 lat nasze mózgi rozwinięte są w 95 procentach. O tym, jak wielką pracę wykonuje ten organ świadczy również inny fakt. Otóż mózg dwuletniego dziecka zużywa dwa razy tyle energii, co dorosłego człowieka. Ciekawym jest również sprawa wielkości tego narządu. Otóż mózgi mężczyzn osiągają większe rozmiary, niż kobiet. Nie myślcie jednak Panowie, że świadczy to o naszej przewadze nad piękniejszą płcią. Pomimo różnych rozmiarów jesteśmy tak samo sprawni.
Przeczytaj także: Płeć naszych mózgów czyli dlaczego ona mnie nie rozumie »Używamy tylko 10% swojego mózgu? Bzdura!
Często w filmach możemy usłyszeć taką informację. Wierzą w nią również wszelkiej maści miłośnicy parapsychologii. Nie ma to jednak nic wspólnego z rzeczywistością. Badania naukowców dowodzą, że nie posiadamy żadnych „ukrytych” talentów i umiejętności i w pełni korzystamy z potencjału naszych mózgów.
Mózg - nauka i ciekawostki
Mózg - nauka i ciekawostki
Mózg - nauka i ciekawostki

Odporny na ból
Pamiętacie scenę z filmu „Hannibal”, w której słynny doktor przygotowuje się do przyrządzenia mózgu swojej ofiary? Wydaje się ona przy tym nienaturalnie spokojna. Oczywiście to tylko filmowa fikcja, ale nie wzięła się ona znikąd. Otóż mózg nie posiada receptorów bólowych. Dlatego ból głowy niema nic wspólnego z tym narządem.
Przeczytaj także: Bieganie powiększa nasz mózg! »Nowe neurony powstają przez całe nasze życie
Jeszcze jakiś czas temu twierdzono, że neurony powstają tylko w dzieciństwie i później musimy radzić sobie z taką ilością, jaką posiadamy. Jednak badania dowiodły, że jest to mit i nie mamy się czym martwić. Neurogeneza (czyli powstawanie nowych komórek nerwowych) zachodzi przez całe życie i mamy wpływ na jej intensywność! Wykonując odpowiednie ćwiczenia naszego mózgu i stymulując go różnymi bodźcami, powodujemy, że neuronów powstaje więcej!
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Rekordy z domino, czyli imponujące układanki



Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Mózg - co wiemy o naszym najważniejszym narządzie?

Newsletter

Newsletter

W dziale Gry

W dziale High-Tech

W dziale Sport

W dziale Lifestyle

W dziale Extreme

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale Kultura

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

  • Pozycjonowanie sklepów internetowych to proces, który wymaga długofalowych działań i odpowiedniej...


Do góry  //  Banzaj.pl   »   Różności   »   Mózg - co wiemy o naszym najważniejszym narządzie?