Banzaj.pl   »   Różności   »   Niezwykłe zamki na świecie - cuda architektury

Różności

rss

Niezwykłe zamki na świecie - cuda architektury

2009.11.03//  A. Ścibiorek
Zamków na świecie jest mnóstwo, ale jeden drugiemu nierówny. Dzisiaj chcemy przedstawić 10 najbardziej niesamowitych zamków świata, które godne są uwzględnienia w podróżach po świecie.

1. Pałac Potala, Tybet
- Usytuowany na zboczu Marpo Ri - Czerwonej Skały, Pałac Potala, wznosi się 130 metrów nad doliną Lhasa i 90 metrów na miastem. 13 kondygnacyjny pałac jest największą monumentalną konstrukcją w całym Tybecie. Ciągnie się na długości 1,5 km i zajmuje obszar 41 hektarów. Znajduje się na wysokości 3700 m n.p.m. i jest najwyżej usytuowanym pałacem na świecie. Co niesamowite to fakt, że w całości został wzniesiony z gliny, kamieni i drewna - nie użyto w nim ani jednego gwoździa. W 1994 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Pałac Potala, Tybet
Pałac Potala, Tybet Pałac Potala, Tybet
Pałac Potala, Tybet

2. Mont Saint Michel, Francja -  znajduje się na wyspie pływowej na wybrzeżu Normandii. Wyspa w czasie przypływu jest prawie całkowicie oddzielona od lądu. Jedynie wąska grobla, zbudowana w 1880 roku zachowuje połączenie z brzegiem. Wysepka ma niecały kilometr obwodu i powierzchnię ok. 280 hektarów. Skała formująca wyspę wznosi się 92 m.n.p.m., a na niej wzniesione zostało sanktuarium Michała Archanioła, którego posąg wraz z iglicą sięga 170 m.n.p.m. Dziś zamek przyciąga ponad trzy miliony turystów rocznie, znacznie więcej niż większość zamków we Francji. Od 1979 roku stanowi część Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.
Zamek Mont Saint Michel, Francja
Zamek Mont Saint Michel, Francja Zamek Mont Saint Michel, Francja
Zamek Mont Saint Michel, Francja

Przeczytaj także: Miasto wśród skał Hiszpanii »3. Zamek Predjamski, Słowenia - oznacza dokładnie „Zamek w przedniej części jaskiń”, a nazwę bierze od swojego umiejscowienia. Wybudowany został bezpośrednio przed górą i połączony z biegnącymi w niej jaskiniami. Mimo, iż nie jest duży to właśnie jego położenie sprawia, że jest nadzwyczajny. Zamek zbudowany został w XII-XIII wieku i był siedzibą słoweńskiego Robin Hooda - legendarnego barona-rozbójnika Erazma Lüggera. Współczesny wygląd został mu nadany w XVI wieku, za sprawą ówczesnego właściciela Ivana Kobenzla. Zamek wraz z parusetmetrowym odcinkiem jaskiń jest otwarty dla turystów. Dla speleologów możliwe jest także zaawansowane zwiedzanie dalszych kilometrów jaskiń, po uzgodnieniu z miejscowymi władzami.
Zamek Predjamski, Słowenia
Zamek Predjamski, Słowenia Zamek Predjamski, Słowenia
Zamek Predjamski, Słowenia

4. Zamek Neuschwanstein, Bawaria, Niemcy – jest stosunkowo młodym zamkiem. Jego budowa rozpoczęła się w 1868 r. i tak naprawdę to nigdy nie została zakończona. Wybudowanych zostało 30 z planowanych 90 komnat. Król Bawarii Ludwik II, który rozpoczął budowę tego zamku, nie miał na celu wybudowania rycerskiej fortecy, ale ozdobną bajkową rezydencję dla siebie. Stąd wybór lokalizacji zamku – piękna, malownicza okolica w Bawarskiech Alpach, zachwycająca w każdym momencie i o każdej porze roku. Bajkowy wygląd z zewnątrz – girlandy balkonów i mnóstwo wieżyczek oraz przemieszanie stylów wewnątrz powodują, że zamek ten jest jedyny w swoim rodzaju. Rok rocznie przyciąga około 500 tyś. turystów, a każdy z nich przemierza 35 km korytarzy i 400 schodów. Budowla ta była wzorem dla wielu zamków w rodzinnych parkach rozrywki.
Zamek Neuschwanstein, Bawaria, Niemcy
Zamek Neuschwanstein, Bawaria, Niemcy Zamek Neuschwanstein, Bawaria, Niemcy
Zamek Neuschwanstein, Bawaria, Niemcy

5. Zamek Matsumoto, Japonia - jeden z pięciu zamków japońskich zachowanych w oryginale. Otoczony jest z trzech stron wodą. Wybudowany został na kamiennej podstawie, wyrastającej prosto z fosy. Pierwotnie otoczony był murami obronnymi, które niestety nie zachowały się do chwili obecnej. Teren podzamcza jest na dzień dzisiejszy parkiem. Główne wejście do zamku prowadzi obok wieży strażniczej, a wnętrze zamku można oglądać tylko na bosaka.
Zamek Matsumoto, Japonia
Zamek Matsumoto, Japonia Zamek Matsumoto, Japonia
Zamek Matsumoto, Japonia

6. Zamek w Malborku, Polska - został wybudowany na terenie Prus przez Zakon Krzyżacki. Miasto, wzniesione wokół zamku nazywane było w czasach zaborów Marienburgiem. Od 1945 r. po 173 latach zaborów, zamek i miasto, znane odtąd jako Malbork, ponownie stały się częścią Polski. Zamek w Malborku jest klasycznym przykładem średniowiecznej twierdzy. To również największy na świecie ceglany zamek gotycki  Został wpisany na listę dziedzictwa UNESCO w grudniu 1997 roku.
Zamek w Malborku, Polska
Zamek w Malborku, Polska Zamek w Malborku, Polska
Zamek w Malborku, Polska

7. Pałac da Pena, Portugalia - najstarszy pałac inspirowany romantyzmem europejskim. Znajduje się on na wzgórzu ponad miastem Sintra, a przy dobrej pogodzie jest także dobrze widoczny z Lizbony. Zbudowany w XV wieku jako pałac, został w późniejszym czasie przekształcony w klasztor. Styl eklektyczny pałacu jest połączeniem oryginalnych stylów romantyzmu z architekturą Bawarii i Maurów, a także ogrodem angielskim.
Pałac da Pena, Portugalia
Pałac da Pena, Portugalia Pałac da Pena, Portugalia
Pałac da Pena, Portugalia

8. Zamek w Hunedoarze, Rumunia - był częścią Księstwa Siedmiogrodu. Zamek jest zabytkiem z dynastii Hunyadi. Został zbudowany w stylu gotyckim, ale zawiera też barokowe i renesansowe elementy architektoniczne. Jest to okazały budynek z rozmaicie kolorowymi dachami, niezliczonymi wieżami oraz balkonami przyozdobionymi kamiennymi rzeźbami.


9. Zamek Löwenburg, Niemcy - nazywany jest także "Lwim Zamkiem". Zamkowy kompleks ze średniowiecznymi elementami, jak fosa i most zwodzony, powstał około 1800 roku. Wyposażenie składa się z oryginalnych średniowiecznych mebli. Broń i zbroje, jakie się zachowały, figury z brązu, gry i stoły do gier, pochodzą jeszcze z czasów średniowiecza. Ruiny zamku są jednymi z najbardziej znaczących budowli w swoim gatunku. Zamek jest jednym z pierwszych, dużych neo-gotyckich budynków w Niemczech.
Zamek w Hunedoarze, Rumunia
Zamek w Hunedoarze, Rumunia Zamek w Hunedoarze, Rumunia
Zamek w Hunedoarze, Rumunia

10. Zamek Praski, Czechy – jest jednym z największych zamków na świecie, według Księgi Rekordów Guinnessa oraz największym zamkiem starożytnym. Ma około 570 metrów długości i średnio 130 metrów szerokości. Zamek w Pradze był siedzibą cesarzy Świętego Cesarstwa Rzymskiego oraz prezydentów Czechosłowacji i Republiki Czeskiej. Jest jednym z głównych zabytków Pragi.
Zamek Löwenburg, Niemcy
Zamek Löwenburg, Niemcy Zamek Löwenburg, Niemcy
Zamek Löwenburg, Niemcy
Zamek Praski, Czechy
Zamek Praski, Czechy Zamek Praski, Czechy
Zamek Praski, Czechy

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Rekordy z domino, czyli imponujące układanki

Źródło: wikipedia.pl


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Niezwykłe zamki na świecie - cuda architektury

Newsletter

Newsletter

W dziale Motoryzacja

W dziale Lifestyle

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Sport

W dziale Gry

W dziale Extreme

W dziale High-Tech

  • Wiele osób zastanawia się, czy warto kupić iPada. Warto zaznaczyć, że jest to jeden z flagowych...

W dziale Biznes, Finanse, PrawoDo góry  //  Banzaj.pl   »   Różności   »   Niezwykłe zamki na świecie - cuda architektury