Banzaj.pl   »   Aktualności   »   Pierwszego peceta zaprezentowano 30 lat temu

Aktualności

rss

Pierwszego peceta zaprezentowano 30 lat temu

2011.08.12//  D. Pęgiel
Właśnie minęły trzy dekady od momentu zaprezentowania w Kalifornii przez firmę IBM pierwszego komputera osobistego - modelu 5150. Era popularnych pecetów dobiega już jednak końca. Zdaniem ekspertów stacjonarne urządzenie niedługo będzie można zobaczyć jedynie w muzeum – donosi IAR.

- Niedługo będą już tylko eksponatami muzealnymi – oznajmił dr Mark Dean, jeden z wynalazców współczesnych komputerów, w  30. rocznice prezentacji pierwszego komputera osobistego, tzw. peceta. Mało osób jednak wie, że wszystko rozpoczęło się już na początku XX wieku. - Ludziom ciężko się myśli, a myślenie może rozwiązać problemy całego świata – twierdził w 1915 roku Thomas Watson z firmy, która później przekształciła się w IBM.
IBM 5150
IBM 5150 IBM 5150
IBM 5150

Z czasem problemy ludzi zaczęły rozwiązywać maszyny. Do prawdziwej technologicznej rewolucji doszło 12 sierpnia 1981 roku. Wówczas zaprezentowano w Stanach Zjednoczonych pierwszy komputer osobisty, który następnie służył człowiekowi przez trzy kolejne dekady.

Niedługo jednak pecety staną się reliktem, podobnie jak winylowe płyty czy maszyny do pisania. W USA sprzedaż przenośnych komputerów przewyższyła sprzedaż niezgrabnych desktopów już sześć lat temu. Dziś na rynku triumf święcą laptopy, tablety i elektroniczne urządzenia przenośne, które mieszczą się w kieszeni.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Rekordy z domino, czyli imponujące układanki

Źródło: tvp.info, IAR


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Pierwszego peceta zaprezentowano 30 lat temu

Newsletter

Newsletter

W dziale Sport

W dziale Gry

W dziale High-Tech

W dziale Extreme

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Motoryzacja

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale LifestyleDo góry  //  Banzaj.pl   »   Aktualności   »   Pierwszego peceta zaprezentowano 30 lat temu