Banzaj.pl   »   Aktualności   »   Polacy trują się lekami

Aktualności

rss

Polacy trują się lekami

2011.01.17//  D. Pęgiel
Wzrasta liczba przypadków występowania polekowych działań niepożądanych, a duża ich część odnosi się do osób starszych, które często mieszają leki – alarmuje Dziennik Polski.

Z najnowszego raportu Uniwersyteckiego Ośrodka Monitorowania Niepożądanych Działań Leków w Krakowie wynika, że w poprzednim roku zgłoszono osiem przypadków śmierci, które powodowane były niepożądanym działaniem leków. Siedem zgonów dotyczyło osób powyżej 65 lat, które zażywały jednocześnie kilka, a nawet kilkanaście specyfików.
Polacy trują się lekami
Polacy trują się lekami Polacy trują się lekami
Polacy trują się lekami

Łącznie Ośrodek odnotował od stycznia 2010 roku 525 przypadków polekowych działań niepożądanych w Polsce południowo-wschodniej. Dr Jarosław Woroń, ekspert z Zakładu Farmakologii Klinicznej Katedry Farmakologii Collegium Medicum UJ, przyznaje, że w wielu przypadkach było niemożliwe stwierdzenie, jak długo pacjent zażywał leki, gdyż sam tego nie pamiętał.

Gwałtownie rośnie grupa starszych osób, które przyjmują za dużo środków, często nawzajem się wykluczających. Ludzie ci, często leczą się u kilku specjalistów: diabetologa, urologa, kardiologa, psychiatry i nie zawsze powiadamiają lekarza o zażywanych już lekach - informuje gazeta.

Na pocieszenie Dziennik Polski podaje, iż zmniejszeniu uległa liczba dzieci z powikłaniami polekowymi, co może świadczyć o wzroście świadomości rodziców.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Rekordy z domino, czyli imponujące układanki

Źródło: Dziennik Polski; gazeta.pl


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Polacy trują się lekami

Facebook

Artyści    Kobiety    Mężczyzna    Odjechane    Policja    Polska    Przestępcy    Rosja    Rozrywka    Samolot     Samoloty    Seks    USA    Wojna    Wojsko    Wypadki    Zwierzęta    Związki    Śmierć    Śmieszne   

Newsletter

Newsletter

W dziale Sport

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Lifestyle

W dziale High-Tech

W dziale Extreme

W dziale Gry

W dziale MotoryzacjaDo góry  //  Banzaj.pl   »   Aktualności   »   Polacy trują się lekami