Banzaj.pl   »   Różności   »   Przesądy mają jednak naukowe uzasadnienie!

Różności

rss

Przesądy mają jednak naukowe uzasadnienie!

2010.06.21//  I. Rupa
Trzymanie kciuków, talizmany przynoszące nam szczęście, zajęcza łapka czy grosik w kieszeni - przesądy te z pozoru wydają nam się głupie i śmieszne, ale badania wykazują, że właśnie takie akcesoria rzeczywiście przynoszą szczęście!

Badania niemieckich naukowców wykazały, że wiara w siłę życzeń i talizmanów przekłada się na większą wiarę we własne możliwości, a tym samym sprzyja lepszym osiągnięciom.
Przesądy Niemieccy naukowcy...
Przesądy ...przeprowadzili badania na temat...
Przesądy ...wpływu przesądów na osiągnięcia

Lysann Damisch - psycholog społeczny z Uniwersytetu Kolońskiego - zainteresowała się zachowaniem sportowców, którzy często noszą talizmany.

Kobieta postanowiła sprawdzić, czy przesądy mogą zwiększać wiarę w powodzenie i sprawiać, że lepiej radzimy sobie z niektórymi zadaniami. Przygotowała eksperymenty testujące wpływ przesądów na poprawę sprawności ruchowej i zapamiętywania, a także na grę w golfa i układanie anagramów.
Przesądy Przesądy...
Przesądy ...zwiększają wiarę...
Przesądy ...w powodzenie

Podczas pierwszego eksperymentu badanym wręczono zwykłą lub "szczęśliwą" piłkę do golfa i poproszono o wykonanie zadania. Drugi eksperyment testował sprawność ruchową, przy czym części osób naukowcy obiecali wcześniej, że będą trzymać kciuki.

Badacze poprosili, by na czas trwania ostatnich dwóch eksperymentów uczestnicy przynieśli ze sobą swoje talizmany. Zostały one następnie zabrane w celu zrobienia zdjęcia i oddane tylko połowie z nich. Pozostałym powiedziano, że wystąpiły problemy z aparatem i talizmany będą musiały pozostać w innym pomieszczeniu.
Przesądy Przesądy...
Przesądy ...zwiększają także...
Przesądy ...pewność siebie

Jak twierdzi pani Damisch - wszystkie eksperymenty dowiodły, że przesądy rzeczywiście mają wpływ na jakość wykonywania zadań! Osoby, które dostały "szczęśliwą" piłkę radziły sobie znacznie lepiej, niż grupa ich pozbawiona.

Na podstawie wyników eksperymentów ustalono, że przesądy znacznie zwiększały pewność siebie, co przekładało się na lepsze osiągnięcia. Większa wiara we własne możliwości motywowała również do większej wytrwałości i cięższej pracy.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Rekordy z domino, czyli imponujące układanki



Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Przesądy mają jednak naukowe uzasadnienie!

Newsletter

Newsletter

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

  • Pozycjonowanie sklepów internetowych to proces, który wymaga długofalowych działań i odpowiedniej...

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale Sport

W dziale Extreme

W dziale Lifestyle

W dziale Kultura

W dziale High-Tech

W dziale Gry



Do góry  //  Banzaj.pl   »   Różności   »   Przesądy mają jednak naukowe uzasadnienie!