Banzaj.pl   »   Aktualności   »   Rozprzestrzenia się malaria odporna na leki

Aktualności

rss

Rozprzestrzenia się malaria odporna na leki

2012.04.13//  D. Pęgiel
Z artykułu opublikowanego w magazynie medycznym "The Lancet" wynika, że na świecie coraz częściej pojawiają się wywołujące malarię pasożyty; są one odporne na powszechnie stosowane leki - podała PAP.

Odporne grupy zarodźców malarii zostały odkryte na granicy Tajlandii i Birmy, 800 kilometrów od miejsca (zachodnia Kambodża), gdzie odnotowano je poprzednio. Do tej pory najbardziej skutecznym środkiem do walki z tą chorobą była artemizyna, uzyskiwana z bylicy rocznej (Artemisia annua), ziela spokrewnionego z piołunem. Jednak już w 2009 roku okazało się, że pasożyty staja się odporne na ten lek.
Rozprzestrzenia się malaria odporna na leki Na świecie coraz częściej...
Rozprzestrzenia się malaria odporna na leki ...pojawiają się wywołujące malarię...
Rozprzestrzenia się malaria odporna na leki ...pasożyty, które są odporne na leki

Naukowcy z tajlandzkiej grypy badawczej Shoklo obserwowali, jak szybko zadziała artemizyna u 3 tysięcy pacjentów. Badania prowadzone przez 9 lat do 2010 roku pokazały, że lek stał się mniej skuteczny, a liczba pacjentów wykazujących odporność na niego wzrosła o 20%.

Zdaniem profesora Francois Nostena taki rozwój sytuacji jest niepokojący i kompromituje próbę wyeliminowania malarii. Naukowcy nie są pewni, czy odporne pierwotniaki przeniosły się na granicę z Birmą za sprawą moskitów, czy też wyrodziły się z występującej tam populacji. Przyznają natomiast, iż dotrą one także do Afryki.

Nosten podkreślił: "Jeśli zabraknie nam artemizyny, nie będzie żadnego leku, który ją zastąpi. Cofniemy się o 15 lat, kiedy przypadki były bardzo ciężkie z powodu braku efektywnego lekarstwa". Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że ofiarami malarii padło w 2010 roku około 655 tys. osób. Większość z nich to dzieci i ciężarne kobiety.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Rekordy z domino, czyli imponujące układanki

Źródło: PAP


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Rozprzestrzenia się malaria odporna na leki

Newsletter

Newsletter

W dziale Lifestyle

W dziale Gry

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Extreme

W dziale High-Tech

W dziale Motoryzacja

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale SportDo góry  //  Banzaj.pl   »   Aktualności   »   Rozprzestrzenia się malaria odporna na leki