Banzaj.pl   »   Aktualności   »   Sprawa Nangar Khel wraca do sądu

Aktualności

rss

Sprawa Nangar Khel wraca do sądu

2012.03.14//  D. Pęgiel
Sąd Najwyższy orzekł dzisiaj, że kpt. Olgierd C., st. szer.: Jacek Janik i Robert Boksa zostali prawomocnie uniewinnieni od zarzutu zbrodni wojennej w Nangar Khel. Sprawa pozostałych czterech wojskowych wraca do I instancji.

SN podtrzymał ustalenia sądu I instancji i orzekł, że głównemu oskarżonemu w tej sprawie - dowódcy bazy Charlie kpt. Olgierdowi C. - nie można przypisać wydania rozkazu ostrzelania wioski. Ponadto sąd utrzymał wyroki uniewinniające starszych szeregowych Jacka Janika i Roberta Boksy, a uchylił uniewinnienia w sprawie dowódcy plutonu szturmowego ppor. Łukasza Bywalca i jego podwładnych: chor. Andrzeja Osieckiego, plut. Tomasza Borysiewicza (obecnie w rezerwie) oraz st. szer. Damiana Ligockiego - czytamy na portalu Onet.pl.
Sprawa Nangar Khel wraca do sądu
Sprawa Nangar Khel wraca do sądu Sprawa Nangar Khel wraca do sądu
Sprawa Nangar Khel wraca do sądu

Przypomnijmy, że żołnierzy tych prokuratura wojskowa z Poznania oskarżyła o zbrodnię wojenną. Groziło im do dożywocia, a Ligockiemu - do 15 lat więzienia. Mieli oni w sierpniu 2007 roku ostrzelać z broni maszynowej i moździerza afgańską wioskę; w wyniku czego zginęło osiem osób. W czerwcu 2011 roku Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił wszystkich oskarżonych.

Po tej rozprawie adwokaci wojskowych twierdzili, że akt oskarżenia jest bezpodstawny, a państwo powinno udzielać żołnierzom, których wysyła na wojnę, pomocy prawnej w razie popełnionego błędu. Mec. Jacek Kondracki oznajmił wówczas: "To nie jest żadna misja stabilizacyjna, jak nazwali ją pokrętni politycy, lecz wojna, w której polscy żołnierze występują bez żadnych ograniczeń co do terytorium działania ani zakresu użycia broni" - poinformowała PAP.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Rekordy z domino, czyli imponujące układanki

Źródło: onet.pl, PAP


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Sprawa Nangar Khel wraca do sądu

Newsletter

Newsletter

W dziale Sport

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Motoryzacja

W dziale High-Tech

W dziale Extreme

W dziale Gry

W dziale LifestyleDo góry  //  Banzaj.pl   »   Aktualności   »   Sprawa Nangar Khel wraca do sądu