Banzaj.pl   »   Aktualności   »   Sri Lanka. Pożegnanie z Cejlonem

Aktualności

rss

Sri Lanka. Pożegnanie z Cejlonem

2011.01.02//  D. Pęgiel
Lankijski rząd postanowił ostatecznie pożegnać się z nazwą Cejlon, pochodzącą jeszcze z czasów kolonialnych. Stąd pomysł, by zmienić nazewnictwo wszystkich instytucji państwowych. Władze chcą, żeby używana była tylko i wyłącznie oficjalna nazwa kraju Sri Lanka, która obowiązuje od 39 lat.
Nazwa Cejlon obowiązywała w okresie, kiedy wyspa była jeszcze kolonią brytyjską, a pochodzi z jeszcze wcześniejszego okresu, gdy była kolonią Portugalii. Nazwę Sri Lanka wprowadzono w 1972 roku, po odzyskaniu niepodległości.
Sri Lanka
Sri Lanka Sri Lanka
Sri Lanka

Sri Lanka
ma bardzo stare korzenie i jest bliska dwóm narodowościom wyspy – Tamilom i Syngalezom. Jednak Cejlon przetrwał w nazwach oficjalnych instytucji – m.in. Bank of Ceylon, Ceylon Fisheries Corporation czy Ceylon Electricity Board – co ma się teraz zmienić.
Zobacz także: Sri Lanka - egzotyczne państwo na wyspie Cejlon »Decyzja władz nie obejmie jedynie słynnej na całym świecie marki herbaty Ceylon Tea, która jest zarejestrowanym znakiem handlowym najbardziej znanego towaru eksportowego lankijskiego kraju.
Sri Lanka
Sri Lanka Sri Lanka
Sri Lanka

Demokratyczna Socjalistyczna Republika Sri Lanki to państwo w Azji Południowej, położone na wyspie Cejlon i innych mniejszych wyspach. Oddzielone od Półwyspu Indyjskiego cieśniną Palk i zatoką Mannar. Od wschodu oblewane jest przez Zatokę Bengalską, od południa otwartym Oceanem Indyjskim. Największe miasta kraju to: Kolombo, Dehiwala, Moratuwa, Dżafna, Kandy, Galle, Kalmunai oraz stołeczne Kotte. Sri Lanka zamieszkała jest przez ponad 20 milionów osób.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Rekordy z domino, czyli imponujące układanki

Źródło: wprost.pl


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Sri Lanka. Pożegnanie z Cejlonem

Newsletter

Newsletter

W dziale Sport

W dziale High-Tech

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Motoryzacja

W dziale Lifestyle

W dziale Extreme

W dziale Gry

W dziale Biznes, Finanse, PrawoDo góry  //  Banzaj.pl   »   Aktualności   »   Sri Lanka. Pożegnanie z Cejlonem