Banzaj.pl   »   Aktualności   »   Stany Zjednoczone nie przestrzegają praw człowieka

Aktualności

rss

Stany Zjednoczone nie przestrzegają praw człowieka

2011.12.10//  D. Pęgiel
Podczas konferencji zorganizowanej przez Fundację Helsińską alarmowano, iż promocję praw człowieka utrudnia naruszanie ich przez Stany Zjednoczone. Państwo to dawniej uważane było za tradycyjnego obrońcę tych wartości.

Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oznajmił, że "kilkadziesiąt lat po przyjęciu Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Międzynarodowego Pakietu Praw Obywatelskich nastąpiła radykalna zmiana stosunków międzynarodowych" - czytamy na portalu Wprost.pl, który powołuje się na PAP.
Aktywista przypomniał, że dawniej Stany Zjednoczone i państwa Europy razem dbały o zachowanie tych wartości. W ostatnich czasach Waszyngton zaczął dopuszczać się czynów, które zakwestionowały najbardziej podstawowe prawa człowieka. Chodzi o tortury, brak rzetelnego procesu czy nie przestrzeganie prawa do życia (jako przykład wskazano Osamę bin Ladena).

Zdaniem Bodnara "w pewnym sensie Europa pozostała sama, na niej spoczywa ciężar dbania o przestrzeganie praw człowieka i promowanie tych wartości". Jednocześnie zaznaczył on, że członkowie Unii Europejskiej łamią prawa imigrantów, Cyganów, więźniów i osób ubiegających się o status uchodźcy.

Problemy z przestrzeganiem owych praw odnotowuje się także w Polsce. Związane są one na przykład z ochroną zdrowia w więzieniu, rzetelnym procesem, wolnością słowa czy prawem do prywatności.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Rekordy z domino, czyli imponujące układanki

Źródło: wprost.pl, PAP


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Stany Zjednoczone nie przestrzegają praw człowieka

Newsletter

Newsletter

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Lifestyle

  • Święta to czas prezentów. Jeśli mamy w domu fana sportu, nie tylko piłki, to warto pomyśleć o...

W dziale Extreme

W dziale Gry

W dziale Motoryzacja

W dziale High-Tech

W dziale SportDo góry  //  Banzaj.pl   »   Aktualności   »   Stany Zjednoczone nie przestrzegają praw człowieka