2023.09.27// P. Potocki
Kurs franka sprawił, że frankowicze znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji. Coraz więcej osób ma problem z regularną spłatą zobowiązań zaciągniętych w CHF. To przekłada się na rosnącą liczbę wniosków o unieważnienie umowy z bankiem. Po stronie kredytobiorców opowiada się także TSUE, zwiększając ich szanse na wygraną.
Boom na kredyty we frankach
Kredyt we frankach przez wiele lat cieszył się ogromną popularnością w Polsce. Dzięki stabilnemu i względnie niskiemu kursowi CHF, gwarantował atrakcyjne warunki umowy. Był tańszy od zobowiązań w PLN i dawał nadzieję na szybką spłatę. Frankowicze chcieli więc zaoszczędzić, zadłużając się w obcej walucie.
Problemy pojawiły się, gdy cena CHF wystrzeliła w górę. Nagle koszt kredytu we frankach znacznie wzrósł, bo waluta obca zaczęła kosztować więcej złotych. W praktyce więc na comiesięczną ratę frankowicze musieli wydać o wiele więcej PLN, a zobowiązanie przestało być opłacalne.
Komu wyrok TSUE umożliwia unieważnienie umowy?
15 czerwca 2023 roku TSUE wydał dwa wyroki w kwestii kredytów we frankach - oba niekorzystne dla banków:
- kredytodawcom nie przysługuje roszczenie prawa do wynagrodzenia za korzystanie z kapitału;
- o wstrzymaniu płatności rat w czasie trwania procesu decydować mogą krajowe sądy.
Frankowicze mogą domagać się od banku dodatkowych świadczeń, jeśli umowa kredytu od początku uznawana jest za nieważną przez zawarcie w niej nieuczciwych warunków. Mowa tu zarówno o zwrocie pieniędzy zapłaconych w ramach wykonania umowy, jak i odsetek ustawowych oraz jakichkolwiek innych należności. TSUE zastrzegł ponadto, że banki nie mogą żądać dodatkowych świadczeń od kredytobiorców.
Konsekwencją tego wyroku jest fakt, że o unieważnienie umowy z bankiem mogą wnieść frankowicze, których do tej pory powstrzymywała przed tym niepewność w zakresie prawa banków do wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. To sprawiło, że praktycznie każda umowa o kredyt we frankach ma duże szanse na unieważnienie. Warunkiem jest to, że są w niej klauzule uznawane za wadliwe i niedozwolone.
Kurs franka kluczowy przy spłacie bieżących zobowiązań
Mimo zmian nadal nie brakuje Polaków spłacających kredyt we frankach szwajcarskich. W obliczu umacniającego się kursu franka wskazane jest zatem znalezienie sposobu na zminimalizowanie wysokości opłat, bez konieczności przewalutowania zobowiązania.
W takim przypadku warto skorzystać z platformy wymiany walut, oferującej atrakcyjne warunki transferu środków. Im bowiem niższy kurs franka, tym mniej złotówek potrzeba do spłacenia raty. Generuje to więc realne oszczędności. Takie rozwiązanie można znaleźć na stronie
https://www.walutomat.pl/kursy-walut/chf-pln/, która łączy osoby sprzedające i kupujące obce waluty. Dzięki temu frankowicze mają szansę trafić na korzystne oferty lub określić interesujący ich kurs i czekać, aż ktoś zgodzi się na opublikowaną propozycję.