Biznes, Finanse, Prawo   »   Firma   »   Testowanie oprogramowania - na czym polega ta praca w IT?

Firma

rss

Testowanie oprogramowania - na czym polega ta praca w IT?

2022.08.30//  P. Potocki
Testowanie oprogramowania to obowiązkowy krok w całym procesie tworzenia strony, aplikacji czy chociażby aktualizacji systemu. Stanowisko testera powinno więc znaleźć się w każdej firmie, która posiada komórkę developerską. Co dokładnie robi tester oprogramowania i jak znaleźć pracę w tej roli?

Kim jest i czym zajmuje się tester oprogramowania?

 

Stanowisko testera oprogramowania to jedna z najpopularniejszych pozycji w branży IT. Testerzy są niezwykle cenionymi pracownikami, ponieważ odgrywają bardzo ważną rolę w każdej firmie, która zajmuje się programowaniem stron, aplikacji czy innych technologicznych systemów.
Czym dokładnie zajmuje się tester oprogramowania? Pracownik na tym stanowisku w pewnym sensie odpowiada za kontrolowanie jakości pracy developerów. Zadaniem testera jest sprawdzanie gotowych produktów programistów pod kątem występowania w nich błędów czy też usterek. Jego obowiązkiem jest więc odnalezienie wad, które mogą przyczynić się do obniżenia funkcjonalności programu albo sprawić, że będzie on całkowicie nieużyteczny.

Jeśli tester znajdzie błąd, to zwraca program do poprawek. Natomiast kiedy wszystko działa poprawnie, daje zielone światło do wypuszczenia systemu w świat. Tak więc to właśnie tester oprogramowania dba o jakość stron czy aplikacji, które są odbierane przez końcowego użytkownika.

Jak znaleźć pracę w roli testera systemów developerskich?

 

Branżę IT można zaliczyć do grupy sektorów, które cechuje naprawdę bardzo szybki rozwój. Dynamiczny postęp technologiczny decyduje o tym, że na rynku jest duże zapotrzebowanie na pracowników z różnych specjalizacji informatycznych. Wśród ogłoszeń o pracę można też znaleźć wiele ofert na stanowisko testera oprogramowania.

Jak znaleźć pracę w testingu? Najlepszym sposobem jest przeglądanie branżowych portali pracy, takich jak na przykład No Fluff Jobs. Liczne oferty znajdzie tam zarówno stażysta, jak i początkujący oraz bardziej zaawansowany tester oprogramowania. Praca na NFJ jest łatwa do znalezienia. Problem może pojawić się jednak przy wymaganiach zleceniodawców.

Z treści ogłoszeń można dowiedzieć się, że firmy szukają głównie testerów automatyzujących. Są to pracownicy, którzy kontrolują systemy developerskie przy pomocy specjalistycznych narzędzi. Ten typ testowania opiera się na tym, że pracownik programuje system, który następnie samodzielnie sprawdza funkcjonalność strony czy aplikacji. Zautomatyzowane testowanie coraz częściej wypiera manualne rozwiązania, ponieważ wyklucza możliwość ludzkiego błędu.

Aby móc zostać testerem automatyzującym trzeba jednak spełniać większe wymagania. Wśród oczekiwań wobec kandydatów zazwyczaj pojawia się znajomość programów czy języków kodowania takich jak SQL, JavaScript, Selenium i inne. W celu zdobycia dobrze płatnej posady w testingu warto więc poznać wybrane narzędzia programistyczne. Jeśli kandydat umie się sprawnie poruszać po różnych systemach informatycznych, to znacznie zyskuje on w oczach potencjalnych pracodawców i jednocześnie podnosi też swoją wartość rynkową.

Zarobki na stanowisku testera oprogramowania

 

Praca w IT od zawsze kojarzona była z wysokimi zarobkami i otwarcie trzeba przyznać, że jest to uzasadnione. Wynagrodzenia w firmach, które działają w branży nowoczesnych rozwiązań, rzeczywiście potrafią być zaskakująco wysokie. Sektor IT może się cenić – w końcu postęp technologiczny napędza gospodarkę.

Ile zarabia tester oprogramowania? Widełki płacowe są dość szerokie, ponieważ ich dolna granica wynosi około 3 000 złotych, a górna to nawet 30 000 złotych (brutto). Tak duży rozstrzał pomiędzy najniższym i najwyższym wynagrodzeniem wynika z kilku czynników.

Głównym z nich jest poziom zaawansowania pracownika. Podstawowe szczeble kariery w IT to stanowiska o statusie junior, mid, senior i expert. Początkujący juniorzy zarabiają oczywiście najmniej, ale nic nie stoi na przeszkodzie do rozwoju i awansowania na wyższe pozycje informatycznej hierarchii. 
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: Artykuł sponsorowany / FOTO: freepick.com


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Testowanie oprogramowania - na czym polega ta praca w IT?
 / 
Komentarze do: Testowanie oprogramowania - na czym...
Pawel pisze:

Mamy doskonaly czas dla informatykow. Pensje jakie mozna tam wyciagnac to jest naprawde kosmos. Szczegolnie jak ktos pracuje dla firm amerykanskich i dostaje kase w dolarach przy obecnym kursie robi to roznice :)

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Extreme

W dziale High-Tech

W dziale Gry

W dziale Lifestyle

  • Święta to czas prezentów. Jeśli mamy w domu fana sportu, nie tylko piłki, to warto pomyśleć o...

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Sport

W dziale MotoryzacjaDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Firma   »   Testowanie oprogramowania - na czym polega ta praca w IT?