Banzaj.pl   »   Różności   »   Tłuste włosy - czy jest na to rada?

Różności

rss

Tłuste włosy - czy jest na to rada?

2009.09.22//  Rafał Bednarz
Nie każdy sobie zdaje sprawę, że obok mieszków włosowych znajdują się ujścia gruczołów łojowych, które cały czas pracują nad tym, by produkowane przez nie sebum znalazło się na zewnątrz i natłuszczało włosy. Włosy zupełnie pozbawione sebum byłyby jak siano i bez połysku.
Tłuste włosy - porady
Tłuste włosy - porady
Tłuste włosy - porady

Wszystko jest dobrze dopóki w organizmie panuje równowaga. Jednak bardzo łatwo tę równowagę zaburzyć – od wewnątrz organizmu mogą to być zaburzenia hormonalne, choroby przebiegające z wysoką gorączką, złe odżywianie (za dużo mięsa i czekolady).

Bardzo często są to również warunki zewnętrzne – podczas zimy noszenie ciepłych, wełnianych czapek uniemożliwiających włosom swobodne oddychanie, używanie bardzo agresywnych kosmetyków do stylizacji włosów, które drażnią gruczoły łojowe. Najczęściej problem z przetłuszczającymi włosami mają mężczyźni w okresie pokwitania – czasami problem przemija z wilkiem, gdy system hormonalny już się ustabilizuje, niemniej jednak w wielu wypadkach tendencja do przetłuszczających się włosów pozostaje na długie lata – starsze osoby mają tendencje do przesuszania się włosów, gruczoły łojowe pracują słabiej.
Tłuste włosy - porady
Tłuste włosy - porady
Tłuste włosy - porady

Co robić, gdy jesteśmy już po okresie pokwitania a włosy nadal się przetłuszczają - są osoby, których włosy umyte rano w kilka godzin później są już wyraźnie przetłuszczone. Jeśli włosy przetłuszczają się w tak bardzo nasilony sposób warto udać się do lekarza – czasami zaburzenia hormonalne powodujące między innymi przetłuszczanie się włosów, różne wypryski na skórze, jest tak silne, że wymaga leczenia.
Tłuste włosy - porady
Tłuste włosy - porady
Tłuste włosy - porady

Na początku (barak czasu zazwyczaj zniechęcają do korzystania z fachowych lekarskich porad) można spróbować pielęgnacji włosów delikatnymi kosmetykami do włosów przetłuszczających się - najlepsze są szampony do codziennego mycia. Nie należy słuchać rad typu – używaj szamponu dla dzieci, a będzie wszystko w porządku, bo przecież kosmetyk dziecięcy jest łagodny i nawilża skórę głowy. Nie jest to dobra droga – szampony dla dzieci nie zawierają środków rozpuszczających tłuszcz osadzony na włosach, a przy pielęgnacji włosów tłustych należy właśnie tego obciążającego kosmyki tłuszczu się pozbyć.
Tłuste włosy - porady
Tłuste włosy - porady
Tłuste włosy - porady

Pielęgnacja włosów tłustych powinna przebiegać kompleksowo – konieczne jest wprowadzenie lekkiej diety – dowiedziono, że ciężka i tłusta żywność, nadmiar czekolady i wyrobów alkoholowych może być przyczyną złej przemiany materii (są to tak naprawdę błędy w pracy gruczołów dokrewnych), a to wpływa na pracę gruczołów łojowych, (które są właśnie w ten sposób zaburzane).

Nie należy włosów z tendencją do przetłuszczania się zbyt często szczotkować i czesać – pobudzenie mikrokrążenia na głowie sprawi, iż gruczoły łojowe będą wytwarzać większą ilość sebum. Nie służy kosmykom noszenie nieprzewiewnych czapek, wystawianie włosów na działanie słońca, chociaż przemrożenie skóry na głowie i późniejsze wejście do ciepłego pomieszczenia też może zaowocować większą produkcją sebum – po prostu skóra broni się jak potrafi przed niekorzystnymi, nieznanymi warunkami zewnętrznymi.
Tłuste włosy - porady
Tłuste włosy - porady
Tłuste włosy - porady

Często taka sytuacja powoduje poważne, chociaż czasami lekceważone schorzenie, czyli łojotokowe zapalenie skóry. Jest to choroba wywołana najczęściej przez grzyby, które w normalnej sytuacji bytują na naszej skórze – jeśli skóra przy tym łuszczy się i to niekoniecznie na owłosionej skórze głowy, ale na przykład na twarzy jest prawie 100% pewności, że jest to przyczyną drożdżaków.

Łojotokowe zapalenie skóry zazwyczaj atakuje jeszcze okolice wąsów i brody, brwi, skrzydełek nosa, zawsze pojawia się na granicach skóry owłosionej i nieowłosionej, u mężczyzn często pojawiają się objawy tego zapalenia na skórze między łopatkami oraz na mostku. Zawsze powinien obejrzeć taką skórę lekarz, aby nie doszło do łysienia z powodu nadmiernego łojotoku – lekarz dobierze odpowiednie leki przeciwgrzybiczne do smarowania, jak i czasami do stosowania wewnętrznego.
Tłuste włosy - porady
Tłuste włosy - porady
Tłuste włosy - porady

Należy uważać na rożne porady związane z robieniem maseczek – chodzi o wszelkie domowe sposoby. Po prostu nie należy stosować do pielęgnacji oliwy z oliwek, ponieważ jest ona, o czym nie wszyscy wiedzą, dobrą pożywką dla grzybów (inne oliwy nie mają takiej „wady”). Na pewno warto zastosować metody naturalne, które poprawią kondycję włosów.

Z tłustymi włosami jest zawsze problem związany z częstotliwością mycia – ludowe sposoby mówią, żeby myć je nie częściej, niż co 5 -7 dni, ale często w naszych warunkach jest to niemożliwe ze względu na kontakt z innymi ludźmi – wszak żaden zadbany mężczyzna nie może pokazać się publicznie w przysłowiowym „olejem na głowie”.

Rzadkie mycie tłustych włosów powoduje niekorzystny rozwój bakterii. Czasami warto włosy przetłuszczające ściąć na bardzo krótko i zastosować intensywne kuracje ziołami. Ważną sprawą jest technika mycia włosów – nigdy nie należy nalewać szamponu bezpośrednio na włosy – najlepiej jest go rozcieńczyć – łatwo to zrobić na dłoni.

Po umyciu włosy płukać specjalnymi płukankami ziołowymi zawierającymi skrzyp, rozmaryn, podbiał czy tymianek – mieszankę można zrobić samemu kupując suche zioła i mieszając je, a później należy zaparzyć 4 łyżki mieszanki zalać litrem wody i poczekać (trzymając napar pod przykryciem) aż ten przestygnie. Ważne jest, by podczas płukania włosów lekko wmasować ów płukankę w skórę głowy.

Można na jakiś czas zrezygnować z mycia włosów szamponem i stosować pieniącą się mydlnicę lekarską – napar z mydlnicy doskonale sprawdza się, jako szampon – łyżkę mydlnicy zalewa się szklanką wrzątku, potem przecedza i myje czuprynę. Naturalnych, bardzo dobrych metod dbania o włosy tłuste jest bardzo dużo. Trzeba pamiętać, że dobra dieta plus odpowiednie kosmetyki (naturalne, apteczne lub z drogerii) zagwarantują każdemu piękne i zdrowe włosy

Artykuł przygotowany został przez Klinikę Handsome Men www.handsomemen.pl
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Efektowne skoki w wykonaniu koreańskich siłaczy

Źródło: www.handsomemen.pl


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Tłuste włosy - czy jest na to rada?
 / 
Komentarze do: Tłuste włosy - czy jest na to rada?
Frank pisze:

Moja dziewczyna myje włosy sodą i płuka roztworem octu jabłkowego. Nie używa szamponów i odżywek od lat już a ma półdługie, zdrowe i błyszczące włosy. Odstawiła szampony właśnie przez to że jej się przetłuszczały i musiała myć codziennie.

Newsletter

Newsletter

W dziale Extreme

W dziale Kultura

W dziale Motoryzacja

W dziale Gry

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Lifestyle

W dziale Sport

W dziale High-TechDo góry  //  Banzaj.pl   »   Różności   »   Tłuste włosy - czy jest na to rada?