Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Upadłość konsumencka w 2023 roku - kto może ją ogłosić?

Finanse

rss

Upadłość konsumencka w 2023 roku - kto może ją ogłosić?

2023.08.29//  B Grycan
Upadłość konsumencka to proces redukcji lub umorzenia długów, na który może zdecydować się osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej, a stała się niewypłacalna. Jakie konkretnie warunki należy spełnić, aby ubiegać się o upadłość? Czy po jej ogłoszeniu można wziąć kredyt? Odpowiadamy.

Kto może ogłosić upadłość konsumencką w 2023 roku?

Zasady ogłoszenia upadłości konsumenckiej reguluje Art. 491 ustawy Prawo upadłościowe. To właśnie w nim możemy znaleźć informacje, kto może ogłosić upadłość konsumencką, a także odpowiedzi na pytania, o cały proces upadłościowy - jak wygląda wniosek, gdzie należy go złożyć, a także, jakie są procedury po wydaniu postanowienia o ogłoszeniu upadłości.

Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej może złożyć dłużnik, który jest niewypłacalny przez okres, co najmniej trzech poprzedzających miesięcy. Według zaktualizowanych przepisów dla sądu nie ma znaczenia czy zadłużenie powstało w sposób świadomy, czy nieumyślny. Co jednak kluczowe - aby móc złożyć wniosek o upadłość, dłużnik nie może być przedsiębiorcą prowadzącym własną działalność gospodarczą.

W tym miejscu warto również zaznaczyć, kiedy nie ma szans na pozytywne rozpatrzenie wniosku o upadłość konsumencką. Jak już zostało wspomniane - nie może się o niego ubiegać osoba prowadząca działalność gospodarczą lub mająca zawieszony tryb prowadzenia działalności. Czynnikiem dyskwalifikującym jest także bycie członkiem spółek. Taki wniosek zostanie odrzucony również wtedy, kiedy osoba jest wypłacalna.

Czy po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej można wziąć kredyt?

 

Wiele osób rozważających złożenie wniosku, stawia sobie pytanie - czy po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej można wziąć kredyt? Teoretycznie polskie prawo tego nie zabrania, jednak ze względu na różne okoliczności, odpowiedź nie jest taka prosta. Trudności przede wszystkim wynikają z faktu, że po ogłoszeniu upadłości, dłużnik traci prawo do swobodnego zarządzania swoim majątkiem. Odpowiada za niego wyznaczony przez sąd syndyk.

Drugą przeszkodą, która może stanąć na drodze do zaciągnięcia pożyczki, jest analizowana przez bank wiarygodność kredytowa. Bank przed przyznaniem kredytu przygląda się danym z Biura Informacji Kredytowej (BIK), w której każda odnotowana upadłość widnieje przez okres 10 lat. Sprawia to, że banki rzadko przyznają kredyt osobom po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej.

Oprócz tego banki zwracają szczególną uwagę na zdolność i historię kredytową. Na tej podstawie decydują o maksymalnej kwocie, którą mogą pożyczyć kredytobiorcy. Analizie poddawane są takie czynniki jak m.in. obciążenia finansowe czy wysokość dochodów i ich pochodzenie. Osoba, która właśnie ogłosiła upadłość konsumencką ma w związku z tym zmniejszone szanse na otrzymanie kredytu.
 
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamer

Źródło: grafika: freepik.com


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Upadłość konsumencka w 2023 roku - kto może ją ogłosić?

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Lifestyle

W dziale High-Tech

W dziale Extreme

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Sport

W dziale Gry

W dziale MotoryzacjaDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Upadłość konsumencka w 2023 roku - kto może ją ogłosić?