Banzaj.pl   »   Aktualności   »   Wojna w Afganistanie: Armia USA vs. nieletni "wrodzy bojownicy"

Aktualności

rss

Wojna w Afganistanie: Armia USA vs. nieletni "wrodzy bojownicy"

2012.12.12//  D. Pęgiel
Z raportu oenzetowskiej Komisji Prawa Dziecka wynika, że armia Stanów Zjednoczonych pojmała i uwięziła prawie 200 afgańskich nieletnich. Są oni przetrzymywani od ponad roku bez przedstawienia jakichkolwiek zarzutów. Zdaniem Amerykanów to "wrodzy bojownicy" - czytamy na portalu Autonom.pl.

Młodzi Afgańczycy przebywają w więzieniu w Bagram. W raporcie Komitetu Praw Dziecka stwierdzono, że nastolatkom nie przedstawiono żadnych zarzutów; przetrzymywani są prewencyjnie, w celu “zapobiegnięcia powrotowi na pole bitwy”. Specjaliści podkreślają, że bez przedstawienia zarzutów nie mogą liczyć na pomoc prawną i dlatego bronią się sami w otwartych przesłuchaniach. Większość z uwięzionych w czasie zatrzymań, do których doszło przede wszystkim w ich domach, nie była umundurowana.
Armia Stanów Zjednoczonych...
...uwięziła conajmniej...
...200 afgańskich nieletnich

"Nie mówimy o jeńcach schwytanych na polu bitwy, lecz o zatrzymanych w domach, gdzie czterech czy pięciu braci może być zatrzymanych i uwięzionych za jednym razem" – powiedziała Tina M. Foster z International Justice Network. Przyznała, że zdarzało jej się reprezentować 11-letnich wrogich bojowników. Zdaniem dyrektora Amerykańskiej Unii Praw Obywatelskich Jamila Dakwara większość z nich mogła zostać pojmana w wieku 13-14 lat.

Amerykański rząd komentując te doniesienia powołuje się na orzeczenie Sądu Najwyższego USA, który w 2004 roku stwierdził, że zatrzymanie żołnierzy wroga w czasie konfliktu jest fundamentalnym prawem wojny.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Jak wykonać drewnianą mysz komputerową?

Źródło: autonom.pl


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Wojna w Afganistanie: Armia USA vs. nieletni "wrodzy bojownicy"

Newsletter

Newsletter

W dziale Sport

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Motoryzacja

W dziale Extreme

W dziale High-Tech

W dziale Kultura

W dziale Lifestyle

W dziale GryDo góry  //  Banzaj.pl   »   Aktualności   »   Wojna w Afganistanie: Armia USA vs. nieletni "wrodzy bojownicy"