Banzaj.pl   »   Różności   »   Wydobycie galeonu Vasa - wspomnienie żenującej wpadki Szwedów

Różności

rss

Wydobycie galeonu Vasa - wspomnienie żenującej wpadki Szwedów

2019.03.14//  J. Kruczek
Galeon Vasa został zbudowany w Szwecji na zlecenie króla Gustawa Adolfa. Jednostkę budowano w latach 1626-1628 i miała ona zmiażdżyć flotę polską w kampanii przeciw naszemu krajowi. Historia okazała się w tym wypadku dosłownie przewrotna.
Powyżej możecie zobaczyć archiwalne nagranie ukazujące wydobycie tego galeonu z dna morza i transport wraku do portu. Akcja miała miejsce w latach 60-tych minionego stulecia. Jak już wspomnieliśmy miał to być młot na polskie okręty. Sam król ingerował w projekt nakazując budowę najbardziej imponującego okrętu w historii. Miał być imponujący, wielki, długi, wysoki i smukły niczym miecz wcinający się we wroga. I tu tkwił problem.
Galeon Vasa
Galeon Vasa Galeon Vasa
Galeon Vasa

Na życzenie króla okręt faktycznie był imponujący. Jednak okazał się zbyt smukły jak na jego wysokość oraz ciężar. Okręt był pięknie zdobiony i uzbrojony niczym mała armia. W efekcie gdy tylko minął podczas próbnego rejsu falochrony portu w Sztokholmie został przewrócony przez wiatr i zatonął. Katastrofę obserwował król oraz wszyscy mieszkańcy Sztokholmu. Ciężko o większy blamaż władcy wyprawiającego się na wroga.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Dla tego kota nie ma rzeczy niemożliwychWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Wydobycie galeonu Vasa - wspomnienie żenującej wpadki Szwedów

Facebook

Artyści    Kobiety    Mężczyzna    Odjechane    Policja    Polska    Przestępcy    Rosja    Rozrywka    Samoloty    Seks    Tragedie    USA    Wojna    Wojsko    Wypadki    Zwierzęta    Związki    Śmierć    Śmieszne   

Newsletter

Newsletter

W dziale Extreme

W dziale Gry

W dziale Kultura

  • Terminator po wielu latach oficjalnie powraca na ekrany kin! W sieci swoją premierę miał właśnie...

W dziale Sport

  • Często można usłyszeć, czy też przeczytać zdanie, że z tzw. dopingu korzysta wielu sportowców...

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale High-Tech

W dziale Motoryzacja

W dziale LifestyleDo góry  //  Banzaj.pl   »   Różności   »   Wydobycie galeonu Vasa - wspomnienie żenującej wpadki Szwedów