Lifestyle   »   Forma i zdrowie   »   Egzema na dłoniach — poznaj podstawy pielęgnacji

Forma i zdrowie

rss

Egzema na dłoniach — poznaj podstawy pielęgnacji

2022.07.06//  R. Bednarz

Egzema na dłoniach to częsty problem, który dotyka osoby w różnym wieku, również dzieci. Ten stan zapalny skóry może być wywołany wieloma czynnikami. Dolegliwość ta objawia się zaczerwienieniem naskórka, grudkami i pęcherzykami, a także świądem. Jak pielęgnować skórę z wypryskiem atopowym? Podpowiadamy.

 

Czym jest egzema?
Egzema to stan zapalny skóry, który może być wywołany przez czynniki zewnętrzne, bądź wewnętrzne. Dolegliwość ta dotyczy zarówno dzieci, niemowląt, jak i osób dorosłych, choć w zależności od wieku, jej przebieg może się różnić. Nie jest to choroba zakaźna, a jej przyczyny są bardzo złożone.

Objawy egzemy na dłoniach


Egzema na dłoniach objawia się w postaci zaczerwienienia, czasami lekkiego obrzęku skóry oraz grudek lub pęcherzyków, które mogą być wypełnione płynem surowiczym. Zmianom tym często towarzyszy uporczywy świąd. Wyróżnia się trzy fazy przebiegu choroby: ostrą, podostrą i przewlekłą.

W tej pierwszej po kilku godzinach od kontaktu z alergenem pojawia się silny rumień, a nawet ropiejące pęcherzyki, a także wysięk. W podostrej dochodzi do złuszczania się naskórka i powstawania w miejscu rumienia strupków. Z kolei faza przewlekła objawia się utrzymującym przez dłuższy czas stanem zapalnym prowadzącym do przerostu naskórka.

Egzema na dłoniach — przyczyny

Egzema na dłoniach podobnie jak trądzik na brodzie może mieć różne przyczyny — zarówno endogenne jak i egzogenne. Do tych pierwszych zalicza się nieprawidłową odpowiedź układu immunologicznego, zaburzenia hormonalne czy predyspozycje genetyczne.

Do czynników egzogennych zaliczane są różnego rodzaju substancje, które mogą wywoływać podrażnienia. Wśród nich wyróżnia się np. farby, rozpuszczalniki, detergenty, nawozy, smary itp. Na ten rodzaj egzemy najczęściej narażone są osoby które, zajmują się sprzątaniem, budowlańcy czy mechanicy samochodowi.

Leczenie egzemy na dłoniach

Leczenie egzemy na dłoniach może mieć charakter miejscowy lub ogólny. W pierwszym przypadku zazwyczaj wykorzystuje się maści lub kremy, które zawierają sterydy. Kiedy dodatkowo rany zostały nadkażone bakteryjnie, należy stosować leki antyseptyczne.

Jeżeli leczenie miejscowe nie przyniosło żadnej poprawy, wówczas wprowadza się leki antyhistaminowe, immunosupresyjne, bądź antybiotyki, a także środki przeciwalergiczne. Należy jednak pamiętać, że leczeniem tego typu dolegliwości zajmuje się dermatolog, który każdorazowo indywidualnie dobiera pacjentowi kurację.

Egzema na dłoniach — pielęgnacja


Egzema, podobnie jak AZS często jest dolegliwością o charakterze nawracającym, dlatego może towarzyszyć nam całe życie. Z tego powodu niezwykle istotna jest w takim przypadku właściwa pielęgnacja i profilaktyka. Warto przede wszystkim unikać wszelkich drażniących i wywołujących zmiany na skórze substancji.

Należy zrezygnować ze wszystkich produktów, które w składzie zawierają mocne detergenty, barwniki czy perfumy. Najlepiej sięgnąć po preparaty dedykowane skórze alergicznej lub atopowej o hipoalergicznej formule. Powinny znaleźć się w nich m.in. emolienty o działaniu regenerującym i odżywczym.
 
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Zwiedzanie okolic jeziora Salton SeaWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Egzema na dłoniach — poznaj podstawy pielęgnacji

Newsletter

Newsletter

W dziale Extreme

W dziale Kultura

W dziale High-Tech

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

  • Pozycjonowanie sklepów internetowych to proces, który wymaga długofalowych działań i odpowiedniej...

W dziale Sport

W dziale Gry

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...


Do góry  //  Lifestyle   »   Forma i zdrowie   »   Egzema na dłoniach — poznaj podstawy pielęgnacji