Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Jakie wady mają fundusze ETF?

Finanse

rss

Jakie wady mają fundusze ETF?

2022.05.16//  P. Potocki

Fundusze ETF prezentowane są jako ciekawa alternatywa dla inwestowania aktywnego. Inwestorzy, którzy dostrzegają potencjał ETF-ów, muszą jednak pamiętać o wadach tego rozwiązania. Z jakimi niedogodnościami wiąże się inwestowanie w fundusze ETF? Poznaj 3 najczęściej wskazywane minusy ETF-ów.

 


1. ETF to mniejsze ryzyko – czy na pewno?
Z twierdzeniem, że inwestowanie w fundusze ETF wiąże się z niższym ryzykiem, spotkało się wielu inwestorów. Niestety, nie do końca jest to prawda – powodów jest kilka:

  • Fundusze ETF nie są odporne na zmienność, przy czym w dużej mierze zależy to od rodzaju wybranego przez inwestora funduszu. Przykładowo fundusz ETF odzwierciedlający S&P 500 będzie mniej zmienny niż fundusz ETF podążający np. za rynkiem zboża.
  • Na rynku dostępne są lewarowane fundusze ETF. Zdecydowanie nie jest to narzędzie, z którego powinni korzystać początkujący inwestorzy, bo tu wynikiem jest zawsze wielokrotność zysku lub straty.
Podsumowując: mimo że ETF-y uchodzą za mniej ryzykowne, to w praktyce poziom ryzyka zależy od tego, na jaki ETF inwestor się zdecydował. Fundusze ETF są w tej kwestii mocno zróżnicowane.

2. Brak płynności – jedna z największych wad funduszy ETF

Doświadczeni inwestorzy doskonale zdają sobie sprawę z ryzyka, jakie wiąże się z wyborem funduszy ETF. Dla nich większym problemem jest kwestia płynności. Trzeba przyznać, że pod tym względem ETF-y rzeczywiście nie wypadają najlepiej. Czym jest płynność?

Inwestor, który posiada w swoim portfelu inwestycyjnym ETF-y, może zdecydować się na ich sprzedaż. W takiej sytuacji może natrafić na problem – zainteresowanie może być na tyle niskie, że nie znajdzie on natychmiast kupca, jak ma to miejsce w przypadku akcji. To powoduje, że jeszcze przed rozpoczęciem inwestowania w fundusze ETF konieczne jest przeprowadzenie ich selekcji właśnie pod tym względem.

3. Inwestor nie ma kontroli nad funduszem ETF

Kolejną wadą ETF-ów jest kwestia kontroli, a właściwie braku kontroli nad ich zawartością przez inwestora. Jak można przeczytać tutaj, fundusze ETF pozwalają inwestować w różne klasy papierów wartościowych, np. akcje. Jednak inwestor ma ograniczone pole manewru – nie może w pełni decydować o tym, co trafi do jego portfela inwestycyjnego.

Powyższy problem nie występuje w przypadku zarządzania aktywnego. Jeżeli ze względów np. etycznych inwestor nie jest zainteresowany akcjami danej spółki, to po prostu je pomija. W przypadku funduszy ETF nie jest to możliwe. W rezultacie nie ma on pełnej kontroli nad swoim portfelem inwestycyjnym.

Czy warto inwestować w fundusze ETF?

Czy biorąc pod uwagę minusy, z jakimi wiąże się inwestowanie w fundusze ETF, warto się nimi zainteresować? Jedną z głównych pułapek, jakie czyhają na inwestorów, są błędne wyobrażenia o funduszach ETF i zysku, jaki mogą oni uzyskać z zakupu ETF-ów. Inwestowanie w fundusze ETF – jak inwestowanie we wszystkie inne instrumenty finansowe – wiąże się z ryzykiem. Można je jednak ograniczyć, przyjmując np. konserwatywny styl inwestowania

Zagłębiając się w mechanizm działania ETF-ów, inwestor może racjonalnie ocenić ich zalety i wady, a następnie podjąć optymalną decyzję – włączyć fundusze ETF do swojego portfela inwestycyjnego lub z nich zrezygnować. 
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamerWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Jakie wady mają fundusze ETF?
 / 
Komentarze do: Jakie wady mają fundusze ETF?
Waren pisze:

Cóż, inwestowanie w ETF ma bardzo dużo sensu z uwagi na niskie prowizje, które zabijają często sens pakowania pieniędzy w fundusze aktywnie zarządzane. Trzeba oczywiście pamiętać o pewnych elementach układanki składającej się na dobry ETF - ot na przykład przy ETF na WIG czy S&P500 ważne żeby on faktycznie inwestował w prawdziwe akcje - bo są ETF, który niby ozwierciedlają dany indeks ale robią to za pomocą innych instrumentów, niż prawdziwe akcje.

Newsletter

Newsletter

W dziale Extreme

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Gry

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale High-Tech

W dziale Lifestyle

W dziale SportDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Jakie wady mają fundusze ETF?