Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Jakie wady mają fundusze ETF?

Finanse

rss

Jakie wady mają fundusze ETF?

2022.05.16//  P. Potocki

Fundusze ETF prezentowane są jako ciekawa alternatywa dla inwestowania aktywnego. Inwestorzy, którzy dostrzegają potencjał ETF-ów, muszą jednak pamiętać o wadach tego rozwiązania. Z jakimi niedogodnościami wiąże się inwestowanie w fundusze ETF? Poznaj 3 najczęściej wskazywane minusy ETF-ów.

 


1. ETF to mniejsze ryzyko – czy na pewno?
Z twierdzeniem, że inwestowanie w fundusze ETF wiąże się z niższym ryzykiem, spotkało się wielu inwestorów. Niestety, nie do końca jest to prawda – powodów jest kilka:

  • Fundusze ETF nie są odporne na zmienność, przy czym w dużej mierze zależy to od rodzaju wybranego przez inwestora funduszu. Przykładowo fundusz ETF odzwierciedlający S&P 500 będzie mniej zmienny niż fundusz ETF podążający np. za rynkiem zboża.
  • Na rynku dostępne są lewarowane fundusze ETF. Zdecydowanie nie jest to narzędzie, z którego powinni korzystać początkujący inwestorzy, bo tu wynikiem jest zawsze wielokrotność zysku lub straty.
Podsumowując: mimo że ETF-y uchodzą za mniej ryzykowne, to w praktyce poziom ryzyka zależy od tego, na jaki ETF inwestor się zdecydował. Fundusze ETF są w tej kwestii mocno zróżnicowane.

2. Brak płynności – jedna z największych wad funduszy ETF

Doświadczeni inwestorzy doskonale zdają sobie sprawę z ryzyka, jakie wiąże się z wyborem funduszy ETF. Dla nich większym problemem jest kwestia płynności. Trzeba przyznać, że pod tym względem ETF-y rzeczywiście nie wypadają najlepiej. Czym jest płynność?

Inwestor, który posiada w swoim portfelu inwestycyjnym ETF-y, może zdecydować się na ich sprzedaż. W takiej sytuacji może natrafić na problem – zainteresowanie może być na tyle niskie, że nie znajdzie on natychmiast kupca, jak ma to miejsce w przypadku akcji. To powoduje, że jeszcze przed rozpoczęciem inwestowania w fundusze ETF konieczne jest przeprowadzenie ich selekcji właśnie pod tym względem.

3. Inwestor nie ma kontroli nad funduszem ETF

Kolejną wadą ETF-ów jest kwestia kontroli, a właściwie braku kontroli nad ich zawartością przez inwestora. Jak można przeczytać tutaj, fundusze ETF pozwalają inwestować w różne klasy papierów wartościowych, np. akcje. Jednak inwestor ma ograniczone pole manewru – nie może w pełni decydować o tym, co trafi do jego portfela inwestycyjnego.

Powyższy problem nie występuje w przypadku zarządzania aktywnego. Jeżeli ze względów np. etycznych inwestor nie jest zainteresowany akcjami danej spółki, to po prostu je pomija. W przypadku funduszy ETF nie jest to możliwe. W rezultacie nie ma on pełnej kontroli nad swoim portfelem inwestycyjnym.

Czy warto inwestować w fundusze ETF?

Czy biorąc pod uwagę minusy, z jakimi wiąże się inwestowanie w fundusze ETF, warto się nimi zainteresować? Jedną z głównych pułapek, jakie czyhają na inwestorów, są błędne wyobrażenia o funduszach ETF i zysku, jaki mogą oni uzyskać z zakupu ETF-ów. Inwestowanie w fundusze ETF – jak inwestowanie we wszystkie inne instrumenty finansowe – wiąże się z ryzykiem. Można je jednak ograniczyć, przyjmując np. konserwatywny styl inwestowania

Zagłębiając się w mechanizm działania ETF-ów, inwestor może racjonalnie ocenić ich zalety i wady, a następnie podjąć optymalną decyzję – włączyć fundusze ETF do swojego portfela inwestycyjnego lub z nich zrezygnować. 
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Tragiczna eksplozja w Bejrucie okiem 23 kamerWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Jakie wady mają fundusze ETF?
 / 
Komentarze do: Jakie wady mają fundusze ETF?
Waren pisze:

Cóż, inwestowanie w ETF ma bardzo dużo sensu z uwagi na niskie prowizje, które zabijają często sens pakowania pieniędzy w fundusze aktywnie zarządzane. Trzeba oczywiście pamiętać o pewnych elementach układanki składającej się na dobry ETF - ot na przykład przy ETF na WIG czy S&P500 ważne żeby on faktycznie inwestował w prawdziwe akcje - bo są ETF, który niby ozwierciedlają dany indeks ale robią to za pomocą innych instrumentów, niż prawdziwe akcje.

Facebook

Alkohol    Ankiety    Banki    Bezrobocie    Biznes    Bronisław Komorowski    Chiny    Donald Tusk    Emerytury    Eur    Euro    Finanse    Firma    GPW    Giełda    Giełda Papierów Wartościowych    Gospodarka    Grecja    Handel    Internet    Inwestycje    Jarosław Kaczyński    Kredyty    Kryzys    Niemcy    Nieruchomości    Notowania    Odszkodowanie    PO    PSL    Papierosy    PiS    Pieniądze    Platforma Obywatelska    Podatki    Policja    Polityka    Polska    Praca    Prawo    Prezydent    Przestępstwo    Reklama    Rosja    Rząd    SLD    Sejm    Sądy    UE    USA    USD    Urzędnicy    Ustawa    Waluty    Wielka Brytania    Wybory    Wybory parlamentarne    Wybory prezydenckie    Włochy    Zakaz   

Newsletter

Newsletter

W dziale Gry

W dziale Extreme

W dziale Sport

W dziale Kultura

W dziale High-Tech

W dziale Motoryzacja

W dziale LifestyleDo góry  //  Biznes, Finanse, Prawo   »   Finanse   »   Jakie wady mają fundusze ETF?