Banzaj.pl   »   Aktualności   »   Magma 2 - marsjański łazik białostockich studentów najlepszy na świecie

Aktualności

rss

Magma 2 - marsjański łazik białostockich studentów najlepszy na świecie

2011.06.06//  D. Pęgiel
Marsjański łaziki Magma 2 zbudowany przez studentów Politechniki Białostockiej wygrał międzynarodowe zawody University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych. Konkurs odbył się na pustyni w Stanie Utah, w pobliżu symulowanej bazy marsjańskiej Mars Society. Przez trzy dni zautomatyzowane łaziki rywalizowały, wykonując skomplikowane zadania - m.in. rozpoznanie terenu, poszukiwanie śladów życia w próbkach gleby oraz dostarczenie pakietu medycznego rannemu astronaucie.
Magma 2
Magma 2
Magma 2

Patent polskich studentów pokonał roboty Kanadyjczyków z York University oraz Amerykanów z Oregon State University. To niejedyny sukces naszych rodaków, bowiem łaziki Scorpio z Politechniki Wrocławskiej i Copernicus z UMK w Toruniu zajęły odpowiednio czwartą i szóstą lokatę. Polska trójka jako jedyna z Europy pomyślnie przeszła kwalifikacje do tego konkursu, w którym udział wzięło łącznie dziewięć zespołów.

"Świetny wynik polskich zespołów to rezultat ciężkiej pracy studentów, uczelni i organizatorów. Udowodniliśmy, że polscy konstruktorzy potrafią skutecznie rywalizować na polu robotyki mobilnej i zaznaczyliśmy nasze aspiracje do grona krajów prowadzących eksplorację kosmosu. Jest to szczególnie istotne w kontekście starań o członkostwo Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i rozwój rodzimych technologii, które podniosą nasz standard życia i konkurencyjność" - zaznaczył Mateusz Józefowicz z Mars Society Polska.

Zwycięski łazik Magma 2 waży 30 kg, ma trzy pary kół, kamerę oraz manipulator przegubowy do zbierania próbek skał. I, co szczególne, dwa sześcioskrzydłowe heksakoptery pozwalające na obserwacje z wysokości – czytamy na portalu Wprost.pl, który powołuje się na serwis Gazeta.pl.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Rekordy z domino, czyli imponujące układanki

Źródło: wprost.p, gazeta.pl; foto: poranny.pl


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Magma 2 - marsjański łazik białostockich studentów najlepszy na świecie

Newsletter

Newsletter

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

  • Pozycjonowanie sklepów internetowych to proces, który wymaga długofalowych działań i odpowiedniej...

W dziale Sport

W dziale Lifestyle

W dziale Extreme

W dziale Gry

W dziale High-TechDo góry  //  Banzaj.pl   »   Aktualności   »   Magma 2 - marsjański łazik białostockich studentów najlepszy na świecie