Banzaj.pl   »   Aktualności   »   Na mapie świata pojawi się 193. państwo

Aktualności

rss

Na mapie świata pojawi się 193. państwo

2011.07.07//  D. Pęgiel
W najbliższą sobotę największy kraj Afryki podzieli się na dwa państwa - Sudan i Republikę Południowego Sudanu. W Dżubie, stolicy nowego kraju, na placu w centrum elektroniczny zegar odlicza dni, godziny i sekundy do tego wydarzenia. Trwają gorączkowe przygotowana do oficjalnych uroczystości. Policjanci trenują zachowanie w konwojach przed wizytą 3,5 tys. gości. Wojsko ćwiczy marsze paradne.
Republika Południowego Sudanu, Flaga
Republika Południowego Sudanu Republika Południowego Sudanu
Republika Południowego Sudanu, Flaga

Warto wspomnieć, że w godle nowej republiki pojawi się afrykański orzeł bielik. Od polskiego różni się tym, że ma brązowy korpus. Flagę zdobi niebieski trójkąt z żółtą gwiazdą na tle czarnego, czerwonego i zielonego pasa. To symbol Ludowej Armii Wyzwolenia i Ruchu Wyzwolenia (SPLM) - obecnej rządzącego ugrupowania. Wiadomo także, że walutą jednego z najuboższych i najgorzej rozwiniętych państw świata będzie południowosudański funt.

Od początku tygodnia trwa zbiorowe nauczanie narodowego hymnu "Pobłogosław Boże Południowy Sudan". - Słowa napisało wspólnie 49 sudańskich poetów - oznajmił PAP prof. Joseph Abuk, szef komisji, która była odpowiedzialna za ustanowienie hymnu. - Zależało nam, by tekst był o ludziach, bogactwie tej ziemi i o naszej historii – dodał.

Wojna domowa, która dotknęła Sudan była jednym z najkrwawszych konfliktów od czasów drugiej wojny światowej. Starcia o podłożu etnicznym, religijnym i ekonomicznym pomiędzy północą a południem kraju rozpoczęły się w 1956 roku i z krótkimi przerwami trwały przez kolejne 50 lat. Śmierć poniosły dwa miliony ludzi, ponad cztery miliony zostały zmuszone do porzucenia swoich domów. Sześć lat temu podpisano porozumienie pokojowe, na mocy którego w styczniu 2011 oku przeprowadzono referendum. 98,9% mieszkańców Południa opowiedziało się za oddzieleniem od Północy. 9 lipca na mapie świata pojawi się państw z numerem 193.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Rekordy z domino, czyli imponujące układanki

Źródło: onet.pl, PAP


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Na mapie świata pojawi się 193. państwo

Facebook

Artyści    Kobiety    Mężczyzna    Odjechane    Policja    Polska    Przestępcy    Rosja    Rozrywka    Samolot     Samoloty    Seks    USA    Wojna    Wojsko    Wypadki    Zwierzęta    Związki    Śmierć    Śmieszne   

Newsletter

Newsletter

W dziale Gry

W dziale High-Tech

W dziale Lifestyle

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

  • Pozycjonowanie sklepów internetowych to proces, który wymaga długofalowych działań i odpowiedniej...

W dziale Kultura

W dziale Extreme

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale SportDo góry  //  Banzaj.pl   »   Aktualności   »   Na mapie świata pojawi się 193. państwo