Banzaj.pl   »   Aktualności   »   Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki dla odkrywców "cząstki Higgsa"

Aktualności

rss

Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki dla odkrywców "cząstki Higgsa"

2013.10.08//  J. Kruczek
Brytyjczyk Peter Higgs i Belg Francois Englert zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Naukowcy otrzymali wyróżnienie za "teoretyczne odkrycie mechanizmu, który przyczynia się do naszego zrozumienia pochodzenia masy cząstek subatomowych".

Uczeni stoją za odkryciem cząstki spajającej nasz wszechświat. Koncepcję cząstki wysunął Englert, a Higgs w 1964 roku określił jej właściwości. Od tego czasu obowiązuje nazwa "cząstki Higgsa". Jej istnienie udało się potwierdzić dopiero w zeszłym roku z pomocą Wielkiego Zderzacza Hadronów. Odkrycie nowych noblistów przyczyniło się do lepszego zrozumienia budowy i początków wszechświata.
Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki może być przyznawana maksymalnie trzem osobom równocześnie. Mimo to aż 47 razy przyznawano ja pojedynczym osobom. Najczęściej nagrodę otrzymują starsi naukowcy o czym świadczy średnia wieku wynosząca 55 lat. Jednak w 1915 roku noblistą został 25-letni Sir William Lawrence Bragg za badanie struktury krystalicznej z pomocą promieni rentgenowskich. Nobla w dziedzinie fizyki tylko dwukrotnie przyznawano kobietom. W 1903 roku laureatką została Maria Skłodowska-Curie wraz z mężem i Henrim Becquerelem. A w 1967 roku nagrodę odebrała Maria Goeppert-Mayer.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Rekordy z domino, czyli imponujące układanki

Źródło: fot. AFP


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki dla odkrywców "cząstki Higgsa"

Newsletter

Newsletter

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale Lifestyle

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

  • Pozycjonowanie sklepów internetowych to proces, który wymaga długofalowych działań i odpowiedniej...

W dziale Sport

W dziale Kultura

W dziale High-Tech

W dziale Gry

W dziale ExtremeDo góry  //  Banzaj.pl   »   Aktualności   »   Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki dla odkrywców "cząstki Higgsa"