High-Tech & Gadżety   »   Komputery i konsole   »   Nie męcz się, po prostu wygeneruj! Sprawdź najlepsze generatory obrazków AI

Komputery i konsole

rss

Nie męcz się, po prostu wygeneruj! Sprawdź najlepsze generatory obrazków AI

2023.10.03//  P. Potocki
Tagi: AI Grafika
Sztuczna inteligencja, czyli AI, znana jest od dawna. W ostatnich miesiącach przeżywamy natomiast prawdziwy rozkwit tej gałęzi technologii. Przełomowe okazało się wejście na rynek chatbota ChatGPT, który z miejsca okazał się hitem. Jak się jednak okazuje, sztuczna inteligencja potrafi znacznie więcej, niż pisanie mądrze wyglądających tekstów. Generatory grafik AI zaskoczą niejednego użytkownika! Tworzone przez nie obrazy mogą być fotorealistyczne, albo przypominać prawdziwe dzieło sztuki. Jak korzystać z takich narzędzi, ile to kosztuje i jakie umiejętności trzeba do tego posiadać?

Czym jest AI (sztuczna inteligencja)? - zwięzła definicja AI

 

Sztuczna inteligencja (ang. artificial intelligence - stąd skrót AI) to zestaw algorytmów wykorzystującą moc obliczeniową komputera (lub smartfona, serwera, czy innego sprzętu elektronicznego). Programy komputerowe lub całe systemy IT są dzięki niej zdolne do wykonywania działań dotąd wymagających ingerencji człowieka. AI często wykorzystuje mechanizmy uczenia maszynowego - algorytmy stale się “uczą”, aby efekty pracy były coraz lepsze. Wyniki użycia sztucznej inteligencji mają być więc jak najbardziej zbliżone do tego, jak dane zadanie wykonałby człowiek lub po prostu działanie odbywa się zgodnie z oczekiwaniami twórców lub użytkowników.
Dziś sztuczna inteligencja rozumie naturalny język - nie wymaga więc wprowadzania komend w odpowiedni, bardziej techniczny sposób. AI potrafi też samodzielnie tworzyć teksty, a nawet wypowiadać je niczym człowiek, także w wielu językach. Do możliwości sztucznej inteligencji należy też rozpoznawanie obrazów, generowanie grafik AI, czy do wykonywania skomplikowanych obliczeń. Są to jednak raczej sposoby wykorzystania AI przeznaczone dla “przeciętnego użytkownika”. W praktyce AI potrafi automatyzować skomplikowane procesy, usprawniać eksperymenty i prace naukowe, a nawet samodzielnie tworzyć nowe oprogramowanie.

Czy generowanie grafik AI jest łatwe?

Najczęściej generatory grafik AI wydają się być proste w użyciu. Wprowadzamy polecenie tekstowe, po prostu opisując, jaki obrazek chcemy otrzymać. Czasem możemy też wgrać własną grafiką (lub wskazać ją przy użyciu linka) i napisać, jakich spodziewamy się przeróbek i zmian. Warto posłużyć się tu jednak pewnym przykładem. Jeśli wpiszemy polecenie “narysuj samochód”, prawdopodobnie efekty nie spełnią naszych oczekiwań. Zobaczymy bowiem po prostu “jakieś” auto. Warto więc wprowadzać bardziej precyzyjne polecenia. “Narysuj żółty, sportowy samochód, z kobietą za kierownicą, jadący pustą autostradą, wzdłuż której rosną palmy. Samochód powinien być nieco rozmazany, co będzie wyobrażeniem dużej szybkości. Obraz powinien mieć proporcje 16:9, rozdzielczość 4K i posiadać efektowny wygląd w stylu Instagrama”. Czy potrafisz sobie wyobrazić taką scenę? Generator grafik AI też!
Samo korzystanie z generatora obrazów jest więc bardzo proste i intuicyjne. Najczęściej jest też bezpłatne. Jeśli oczekujemy natomiast konkretnych efektów, na przykład do użycia w materiałach reklamowych swojej firmy, prompt (czyli polecenie dla AI) musi być precyzyjny. Wymaga to wiele kreatywności, choć można też skorzystać z gotowych promptów - poradniki są dostępne w sieci. Zwykle do uzyskania świetnych efektów musimy jednak stosować metodę prób i błędów. Każda grafika może być realistyczna, bajkowa, w stylu komiksu, a nawet przypominać… dzieło znanego malarza! Możesz to sprawdzić, żądając wygenerowania przez AI obrazu Roberta Lewandowskiego namalowanego przez Picasso. To oczywiście tylko jeden z przykładów. Generowanie grafik AI to gwarancja wielu godzin spędzonych na przyjemnym testowaniu możliwości sztucznej inteligencji.
Ranking najlepszych generatorów grafik AI

 

Jaki jest najlepszy generator obrazów AI? Ciężko powiedzieć, obecnie jest kilka czołowych narzędzi, które mają masę użytkowników. Stale pojawiają się natomiast nowe, inteligentne generatory grafiki. To najlepszy dowód na to, jak szybko rozwija się sztuczna inteligencja. Do najbardziej polecanych generatorów grafiki AI należą dziś:

  • Midjourney - uznawane dziś za najlepsze narzędzie tego typu. Obsługa może wydawać się nieco skomplikowana, wymaga korzystania z serwisu Discord. Na bieżąco widzimy jednak prace innych użytkowników i - co najważniejsze - wpisywane przez nich prompty. Możemy więc przekonać się, w jaki sposób uzyskano dany efekt. Tworzenie obrazków AI jest darmowe, jednak w ograniczonej liczbie.
  • Canva AI Art Generator - zaletą narzędzia jest fakt, że zostało wbudowane w popularny program Canva. Jeśli używasz tego narzędzia (a często robią to m.in. marketingowcy, czy ilustratorzy), generowanie grafik AI w tym miejscu będzie z pewnością najwygodniejsze. Efekty pracy są jednak nieco gorsze, niż w Midjourney lub DALL-E.
  • DALL-E 2 - narzędzie OpenAI (twórców ChatGPT), jeden z pierwszych tak popularnych generatorów AI. Jest prosty w użyciu - wpisujemy tekst, który następnie zamienia się w grafikę. Efekty mogą być bardzo realistyczne, jednak za darmo stworzymy tylko 15 grafik. Po wygenerowaniu grafiki możemy wprowadzać w niej zmiany lub poprosić o dodatkowe warianty.
  • Craion - jest zupełnie darmowy. Działa nieco wolniej od wspomnianej już konkurencji. Jest jednak najprostszy w użyciu, nie musimy się rejestrować i logować. Do szybkiego stworzenia grafiki nadaje się więc bardzo dobrze.
  • Bing Image Creator - narzędzie stworzone przez Microsoft. Korzysta z mechanizmów sztucznej inteligencji OpenAI. Grafiki powstają bardzo szybko, generowanie AI jest też darmowe (trzeba zalogować się do konta Microsoft). Efekty pracy są jednak znacznie mniej złożone i efektowne, niż w przypadku Midjourney i Dall-E 2.
  • Adobe Firefly - widząc słowo Adobe w nazwie narzędzia, spodziewamy się wysokiej jakości. Firefly to narzędzie, które działa w przeglądarce internetowej i jako aplikacja do pobrania. Poza obrazami AI, narzędzie pozwoli też na tworzenie efektownie wyglądającego tekstu.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Redmi 9A - recenzja budżetowego smartfonaWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Nie męcz się, po prostu wygeneruj! Sprawdź najlepsze generatory obrazków AI
 / 
Komentarze do: Nie męcz się, po prostu wygeneruj...
Adam pisze:

Ciemno widze przyszłość grafików. Tym bardziej, że postep w dziedzinie AI dzieje się w zastraszajacym tempie. Wypróbowałem kilka narzędzi tego typu i efekt był bardziej, niż satysfakcjonujący.

 / 
Komentarze do: Nie męcz się, po prostu wygeneruj...
Wojtek pisze:

Pobawiłem się kilkoma z tych programów i robi to ogromne wrażenie. Trzeba trochę potrenować pod kątem haseł opisujących to co chcemy wygenerować ale to detal.

Newsletter

Newsletter

W dziale Sport

W dziale Motoryzacja

W dziale Lifestyle

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Extreme

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale GryDo góry  //  High-Tech & Gadżety   »   Komputery i konsole   »   Nie męcz się, po prostu wygeneruj! Sprawdź najlepsze generatory obrazków AI