High-Tech & Gadżety   »   Komputery i konsole   »   Jaki laptop powinienem kupić? Przewodnik po zakupie odpowiedniego laptopa

Komputery i konsole

rss

Jaki laptop powinienem kupić? Przewodnik po zakupie odpowiedniego laptopa

2022.11.02//  P. Potocki
W dzisiejszych czasach kupno laptopa nie jest łatwym zadaniem. Na rynku istnieje wiele rodzajów takiego sprzętu i dokonanie odpowiedniego wyboru w tym zakresie może przysporzyć nam bólu głowy. Niniejszy poradnik powstał z myślą o osobach, które potrzebują pomocy podczas zakupu komputera. Zawiera on garść porad, które mogą okazać się przydatne podczas kupna nowego sprzętu.

Przeznaczenie komputera


Zadając sobie pytanie "jaki laptop powinienem kupić", musimy odpowiedzieć sobie przede wszystkim na pytanie, do czego laptopa będziemy używać. Jeżeli ma on nam służyć wyłącznie do surfowania po Internecie, oglądania filmów i słuchania muzyki, nie musi być to sprzęt z górnej półki. Jeżeli zamierzamy używać komputera do gier, tutaj musimy zainwestować w lepszą kartę graficzną oraz większą ilość pamięci RAM, a także wyższej klasy procesor. Z kolei korzystając z komputera w pracy, powinniśmy postawić na urządzenie mobilne, lekkie i bardzo odporne na uszkodzenia, a zarazem umożliwiające nam łatwy dostęp do Internetu.

Komputer na co dzień


Chcąc korzystać z komputera jedynie na co dzień, nie musimy zbytnio martwić się o jego parametry. Surfowanie po Internecie samo w sobie nie jest zbyt obciążające dla laptopa, a takie czynności jak słuchanie muzyki czy oglądanie filmów nie wydatkują zbyt dużo pamięci. Wystarczy więc nam tu procesor Intel Core i3, 8 GB pamięci RAM i zwyczajna karta graficzna. Koszt zakupu takiego sprzętu to około 2000-2500 zł.

Komputer dla gracza


Tutaj nie wystarczy nam już jedynie podstawowa wersja sprzętu. Chcąc używać laptopa do gier, powinniśmy wyposażyć naszą maszynę w bardzo dobrej jakości procesor, np. Intel Core i5 lub wyższy, dobrą kartę graficzną, np. taką z rodziny NVIDIA GeForce oraz co najmniej 16 GB pamięci RAM. W przeciwnym razie, dysponując maszyną o niższych parametrach, gra może się zacinać, może nie być możliwe odpalenie jej w jakości FULL HD bądź w najgorszym razie gra w ogóle się nie uruchomi. Niestety, ale inwestując w lepszej klasy sprzęt, musimy liczyć się także z większym wydatkiem, najczęściej rzędu 4500 zł bądź wyższym. Świetną propozycją dla graczy może okazać się np. laptop z serii Acer Nitro 5.

Komputer do pracy


Jeżeli będziemy używać komputera zwłaszcza do pracy, należy postawić na jego mobilność. Ważne jest, aby taki komputer był jak najlżejszy, aby łatwo było nam go transportować. Przy przekątnej 14 cali jego waga nie powinna być większa niż 1,5 kg, a przy przekątnej 15,6 cała waga powinna wynosić ok. 2 kg. Do ważnych aspektów należy też odporność obudowy laptopa, gdyż podczas transportu, co ma często miejsce w pracy, komputer narażony jest na uszkodzenia mechaniczne. Dobrze aby obudowa była wykonana z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, np. z aluminium. Inną ważną kwestią jest bezprzewodowa łączność z Internetem. Standardem jest już Wi-Fi 5, lecz nowsze modele mają już nawet Wi-Fi 6. Cena laptopa do pracy to około 3000-4000 zł.

Wybór odpowiedniego laptopa zależy w dużej mierze od jego przeznaczenia. Komputer do użytku codziennego może mieć średniej jakości parametry, lecz komputer dla gracza powinien charakteryzować się wysokiej jakości parametrami - dobrą kartą graficzną, mocnym procesorem i dużą pamięcią RAM. Laptop do pracy musi być przede wszystkim mobilny i odporny oraz zapewniać łatwy dostęp do Internetu.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Redmi 9A - recenzja budżetowego smartfonaWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Jaki laptop powinienem kupić? Przewodnik po zakupie odpowiedniego laptopa

Newsletter

Newsletter

W dziale Gry

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale Sport

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

  • Pozycjonowanie sklepów internetowych to proces, który wymaga długofalowych działań i odpowiedniej...

W dziale Extreme

W dziale Kultura

W dziale LifestyleDo góry  //  High-Tech & Gadżety   »   Komputery i konsole   »   Jaki laptop powinienem kupić? Przewodnik po zakupie odpowiedniego laptopa