Banzaj.pl   »   Aktualności   »   ONZ: będzie interwencja w Mali

Aktualności

rss

ONZ: będzie interwencja w Mali

2012.12.21//  D. Pęgiel
Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych jednogłośnie przystała na francuski projekt rezolucji, który autoryzuje rozmieszczenie sił międzynarodowych w Mali. Północ tego kraju został opanowana przez islamistów powiązanych z rozmieszczenie sił międzynarodowych.

Zadaniem sił międzynarodowych AFISMA, które znajdą się pod dowództwem afrykańskim, będzie wsparcie władz Mali, które utracił kontrolę na nad terytoriami opanowanymi przez fundamentalistów muzułmańskich. Dodatkowo państwa członkowskie ONZ postanowiły pomóc w odbudowie malijskiej armii.
Malijscy islamiści
Malijscy islamiści Malijscy islamiści
Malijscy islamiści

Przyjęta przez RB ONZ rezolucja upoważnia AFISMA, których mandat przewidziano na rok, do zastosowania "wszelkich niezbędnych środków" zgodnych z zasadami prawa międzynarodowego. Komentatorzy podkreślają, że chodzi tu o siły militarne. AFISMA będą liczyć do 3,3 tys. żołnierzy.

Nie podjęto jeszcze decyzji w kwestii sfinansowania tych sił. Nie wiadomo też kiedy dokładnie rozpocznie się operacja militarna na północy Mali. Zdaniem szefa operacji pokojowych ONZ Herve Ladsous nie powinno to nastąpić przed wrześniem lub październikiem przyszłego roku.

W misji weźmie udział 250 europejskich szkoleniowców, którzy mają zająć się czterema batalionami liczącymi po 650 malijskich żołnierzy. Państwa, które już zgłosiły chęć udziału, to Francja, Hiszpania, Włochy, Belgia, Niemcy, Wielka Brytania i Finlandia.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Rekordy z domino, czyli imponujące układanki

Źródło: PAP


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
ONZ: będzie interwencja w Mali

Newsletter

Newsletter

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

  • Pozycjonowanie sklepów internetowych to proces, który wymaga długofalowych działań i odpowiedniej...

W dziale Lifestyle

W dziale Gry

W dziale Sport

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale High-Tech

W dziale Extreme

W dziale KulturaDo góry  //  Banzaj.pl   »   Aktualności   »   ONZ: będzie interwencja w Mali