Motoryzacja   »   Samochody   »   Opony letnie a zimowe - jak je odróżnić. Czas na zmiany

Samochody

rss

Opony letnie a zimowe - jak je odróżnić. Czas na zmiany

2022.03.08//  B. Grycan
Opony letnie i zimowe już na pierwszy rzut oka wyróżnia wiele elementów. Wraz z końcem sezonu nadchodzi czas wymiany ogumienia i warto poznać, na czym polegają podstawowe różnice. W krótkim poradniku wyjaśniamy jak odróżnić opony zimowe od letnich oraz kiedy nadchodzi czas na wymianę! 

Budowa opon letnich i zimowych


Opony letnie i zimowe posiadają wiele różnic, gdyż zostały zaprojektowane pod zupełnie różne warunki pogodowe. Dwoma kluczowymi elementami jest tu rzeźba bieżnika oraz mieszanka gumowa. Przyjrzyjmy się temu, co widać na pierwszy rzut oka. 
Ciekawa oferta opon letnich: https://www.24opony.pl/opony-letnie.html
  • Opony letnie – ich bieżnik zbudowany jest z gładkich klocków oraz sieci centralnych i bocznych rowków odprowadzających wodę. Zapewnia to wyższą stabilność podczas manewrów oraz ogranicza zjawisko aquaplaningu. Widoczne są też podłużne żebra, których zadaniem jest zwiększać przyczepność.
  • Opony zimowe – bieżnik posiada znacznie bardziej zwartą budowę i jest często głębszy. Na powierzchni klocków znajdują się charakterystyczne nacięcia, których zadaniem jest “wgryzać się” w śnieg i zachowywać przyczepność. 

Mieszanka gumowa nie jest widoczna gołym okiem. Ma jednak fundamentalne znaczenie dla osiągów opony w danym sezonie. 
  • Mieszanka opon letnich – jest wykonana z twardszych materiałów, przez co zachowuje wyższą trwałość i właściwości w kontakcie z rozgrzanym asfaltem. 
  • Mieszanka opon zimowych – jest miękka i elastyczna, przez co dobrze sprawdza się w niskich temperaturach. Dzięki wyższej zawartości krzemionki nabiera optymalnych właściwości podczas zimy. 

Opony letnie a zimowe – oznaczenia


Opony letnie od zimowych łatwo jest też odróżnić po oznaczeniach, które znajdują się na ścianie bocznej. 
Wytłoczony symbol M+S (mud and snow) jest deklaracją producenta, że opony zostały przystosowane do jazdy na błocie oraz śniegu. Warto jednak wiedzieć, że niekoniecznie musi on oznaczać, że opona jest zimowa. 

Stuprocentową gwarancję zapewnia natomiast oznaczenie płatka śniegu na tle trzech szczytów górskich (3PMSF). To swoisty znak jakości, że opony są przeznaczone na zimę i spełniają rygorystyczne normy dotyczące bezpieczeństwa. Posiada je znaczna większość opon zimowych.

Kiedy zmieniać opony?


Moment na sezonową wymianę opon nadchodzi dwa razy do roku – na początku sezonu zimowego oraz letniego. Umowną granicą w obu przypadkach jest temperatura. 
  • Zmiana opon na letnie – zalecana jest, gdy średnia dobowa temperatura wzrasta powyżej 7 stopni Celsjusza. Z powodu niestabilnej pogody na przełomie zimy i wiosny, wielu kierowców zmienia opony dopiero po ustabilizowaniu się temperatury.
  • Zmiana opon na zimowe – zalecana jest, gdy temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Dla maksymalnego bezpieczeństwa, warto zmieniać opony jak najszybciej. W ten sposób kierowca będzie przygotowany na dynamiczne zmiany warunków.

Wyjątek od tych zaleceń stanowią opony całoroczne. Ich budowa stanowi kompromis obu wariantów sezonowych, co przekłada się na komfortowe użytkowanie przez cały rok. Choć nie sprawdzą się one w ekstremalnych warunkach, umiarkowany klimat w Polsce zdecydowanie sprzyja ich użytkowaniu! 
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Aviar R67 - rzut okiem na prototypWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Opony letnie a zimowe - jak je odróżnić. Czas na zmiany

Podobne wiadomości

Facebook

4x4    Audi    BMW    Concept Car    Coupe    Crossover    Formuła 1    Hatchback    Kabriolet    Limuzyny    Mercedes    Porsche    Roadster    SUV    Samochody kompaktowe    Samochody luksusowe    Samochody sportowe    Supersamochody    Tuning    Volkswagen   

Newsletter

Newsletter

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Sport

W dziale Extreme

W dziale Lifestyle

W dziale Gry

W dziale High-TechDo góry  //  Motoryzacja   »   Samochody   »   Opony letnie a zimowe - jak je odróżnić. Czas na zmiany