Motoryzacja   »   Samochody   »   Kiedy opony letnie wymienić na opony zimowe?

Samochody

rss

Kiedy opony letnie wymienić na opony zimowe?

2021.08.20//  P. Potocki

Zastanawiasz się, kiedy opony letnie wymienić na opony zimowe? A może szukasz sprawdzonych opon zimowych? Wszystko o oponach zimowych znajdziesz w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!

 

  • Czym różnią się opony letnie od opon zimowych?
  • Kiedy wymienia się opony letnie na zimowe?
  • Jak dobrać rozmiar opony?
  • Jakiej marki opony zimowe wybrać?
 
Lato chyli się ku końcowi – to jest najlepszy moment na to, aby kupić opony zimowe! Dzięki temu będziesz mógł bez problemu w każdej chwili wymienić opony letnie na zimowe i tym samym nie dasz się zaskoczyć zimie. Jeśli zastanawiasz się, czy w ogóle warto inwestować w rozwiązania tego rodzaju, zapraszamy do lektury. Dziś wyjaśniamy, czym różnią się opony zimowe od letnich, kiedy należy je wymienić na rozwiązania zimowe i jak dobrać prawidłowo rozmiar.
Czym różnią się opony letnie od opon zimowych?

Opony zimowe to rozwiązania przystosowane do trudnych – jak sama nazwa wskazuje również zimowych – warunków pracy. Zawsze produkuje się je tak, by gwarantowały wysoką przyczepność do nawierzchni i zapewniały bezpieczeństwo na oblodzonej czy ośnieżonej drodze. Wysokiej jakości opony zimowe świetnie sprawdzą się także na błocie, które powstaje przy topniejącym śniegu oraz w porze deszczowej, kiedy temperatura jest stosunkowo niska (do 7 stopni Celsjusza).

W przeciwieństwie do opon letnich zimowe rozwiązania mają grubszy bieżnik oraz specjalnie ukształtowane ogumienie. Mimo niskiej temperatury oraz wysokiej wilgoci tego rodzaju opony w dalszym ciągu zachowują optymalną elastyczność i miękkość. Zimowe opony to przede wszystkim gwarancja bezpiecznej jazdy. Opony te mają także wpływ na drogę hamowania, skutecznie ją skracając, jeśli poruszamy się w trudnych warunkach atmosferycznych. Dodatkowo ograniczają ryzyko wpadnięcia w poślizg.

Kiedy wymienia się opony letnie na zimowe?

Od wielu lat specjaliści polecają, aby opony letnie do mokrej nawierzchni wymieniać na opony zimowe, gdy średnia temperatura powietrza – zarówno w dzień, jak i w nocy – spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Poza temperaturą wpływ ma ogólnie pogoda i dalsze jej perspektywy. Zwróć uwagę, czy przy spadku temperatury jest prawdopodobieństwo, że pojawi się także śnieg. Oprócz pogody zwykle zwraca się uwagę na lokalizację. Nierzadko zimowe opony zakładają szybciej mieszkańcy gór oraz południowego regionu Polski. Nie zaleca się kierować tylko i wyłącznie kalendarzem i ustalonymi porami roku. Otóż opony zimowe bardziej przydadzą się w kwietniu, kiedy coraz częściej dochodzi do tego, że właśnie wiosną pada śnieg, niż w listopadzie, który może okazać się miesiącem ciepłym.

Jak dobrać rozmiar opony?

Dobierając rozmiar opony klasy średniej, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim zalecenia producenta samochodu lub opon. Ważne są parametry rozmiaru, indeksu nośności i oczywiście indeksu prędkości. Pamiętaj, że nowe opony zimowe nie mogą mieć mniejszych rozmiarów i nośności, niż wartości, które znajdziesz w specyfikacji oryginalnej. Aby poprawnie ustalić, jaki rozmiar opony będzie odpowiedni, warto posiłkować się informacjami dostępnymi w dokumentach samochodu. Zwykle w dowodzie rejestracyjnym podaje się optymalny rozmiar oraz w certyfikacie CoC.

Rozmiar opon można odczytać także na boku opon, które mamy aktualnie założone. Najczęściej symbole, które tam znajdziesz, informują o szerokości w milimetrach, profilu opony, rodzaju (radialna konstrukcja), średnicy obręczy (podawane w calach), a także o indeksie nośności i prędkości. Dalsza część oznaczenia opon zimowych nie jest potrzebna do określenia rozmiaru, ponieważ wiąże się między innymi z rokiem produkcji, zgodnością z różnego rodzaju normami, a nawet o tym, czy dana opona jest przeznaczona do jazdy po śniegu. Zatem druga część symboli nie przyda Ci się w sytuacji, gdy interesuje Cię jedynie sprawdzenie rozmiaru aktualnie zamontowanych opon. Pamiętaj, że rozmiar opony nie może być inny, niż zalecany. Jeśli średnica opony nie będzie odpowiednio dobrana do średnicy koła, prawdopodobnie będziesz mieć do czynienia z różnicami zarówno w prześwicie, jak i na prędkościomierzu. Oczywiście to nie jedyne problemy, jakie pojawią się przy źle dobranym rozmiarze opon.

Jakiej marki opony zimowe wybrać?

Zastanawiasz się, jakiej marki opony zimowe wybrać? Sprawdź koniecznie opony zimowe Kormoran, wyróżniające się wysoką jakością i skutecznością. Gwarantujemy, że w ofercie wspomnianej firmy znajdziesz wszystko, czego aktualnie potrzebujesz. Opony zimowe Kormoran nie tylko gwarantują bezpieczeństwo, ale i zapewniają komfortową i bezproblemową jazdę. Sprawdź już teraz dostępne w atrakcyjnej cenie modele lub zobacz najnowszy ranking opon zimowych. 
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Aviar R67 - rzut okiem na prototypWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Kiedy opony letnie wymienić na opony zimowe?

Podobne wiadomości

Facebook

4x4    Audi    BMW    Concept Car    Coupe    Crossover    Formuła 1    Hatchback    Kabriolet    Limuzyny    Mercedes    Porsche    Roadster    SUV    Samochody kompaktowe    Samochody luksusowe    Samochody sportowe    Supersamochody    Tuning    Volkswagen   

Newsletter

Newsletter

W dziale Extreme

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

  • Pozycjonowanie sklepów internetowych to proces, który wymaga długofalowych działań i odpowiedniej...

W dziale Gry

W dziale Lifestyle

W dziale High-Tech

W dziale Sport

W dziale KulturaDo góry  //  Motoryzacja   »   Samochody   »   Kiedy opony letnie wymienić na opony zimowe?