Banzaj.pl   »   Aktualności   »   Śledztwo ws. blokowania stron administracji publicznej

Aktualności

rss

Śledztwo ws. blokowania stron administracji publicznej

2012.03.06//  D. Pęgiel
Stołeczna prokuratura poinformowała o wszczęciu śledztwa w sprawie utrudniania i dokonywania zmian na stronach internetowych administracji publicznej. Witryny te został zablokowane w połowie stycznia przez hakerów w proteście przeciwko podpisywaniu umowy ACTA - czytamy na portalu Interia.pl.
Z informacji przekazanych przez rzeczniczkę prasową prowadzącej śledztwo Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Monikę Lewandowską wynika, że podstawą postępowania jest przepis Kodeksu karnego określający, iż "kto, nie będąc do tego uprawnionym, przez transmisję, zniszczenie, usunięcie, uszkodzenie, utrudnienie dostępu lub zmianę danych informatycznych, w istotnym stopniu zakłóca pracę systemu komputerowego lub sieci teleinformatycznej, podlega karze pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat".
Śledztwo ws. blokowania stron administracji publicznej Stołeczna prokuratura...
Śledztwo ws. blokowania stron administracji publicznej ...prowadzi śledztwo ws. blokowania
Śledztwo ws. blokowania stron administracji publicznej ...stron administracji publicznej

Lewandowska podkreśliła, że śledztwo związane jest z zablokowaniem dostępu do stron internetowych kancelarii: prezydenta, premiera i Sejmu oraz resortów: administracji i cyfryzacji, finansów, edukacji narodowej, obrony, kultury, spraw wewnętrznych oraz spraw zagranicznych. Ponadto badane są także ataki na witryny KGP, CBA i BOR.

Strony zostały zablokowane przez hakerów ponad 1,5 miesiąca temu, po zapowiedzi rządu odnośnie podpisania przez Polskę porozumienia ACTA. Śledztwo wszczęto 24 lutego. Lewandowska zaznaczyła, że na razie trudno określić, jak długo potrwa.

Umowa ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement) to układ między Australią, Japonią, Stanami Zjednoczonymi, Koreą Południową, Meksykiem, Maroko, Nową Zelandią, Singapurem i Szwajcarią, do którego ma dołączyć Unia Europejska. Dokument odnosi się do ochrony własności intelektualnej w ogóle. Przygotowane z inicjatywy Stanów Zjednoczonych i Japonii porozumienie zostało podpisane do tej pory m.in. przez UE oraz 22 z jej 27 państw członkowskich - także Polskę.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Rekordy z domino, czyli imponujące układanki

Źródło: interia.pl


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Śledztwo ws. blokowania stron administracji publicznej

Facebook

Artyści    Kobiety    Mężczyzna    Odjechane    Policja    Polska    Przestępcy    Rosja    Rozrywka    Samolot     Samoloty    Seks    USA    Wojna    Wojsko    Wypadki    Zwierzęta    Związki    Śmierć    Śmieszne   

Newsletter

Newsletter

W dziale Lifestyle

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Extreme

W dziale Sport

W dziale Motoryzacja

W dziale High-Tech

W dziale GryDo góry  //  Banzaj.pl   »   Aktualności   »   Śledztwo ws. blokowania stron administracji publicznej