Banzaj.pl   »   Różności   »   Tak budowano tradycyjne fińskie domy z drewna

Różności

rss

Tak budowano tradycyjne fińskie domy z drewna

2018.01.09//  J. Kruczek
Drewniane domy mają w sobie prawdziwy urok. Takie chaty prezentują się wyśmienicie i aż chce się w nich spędzić czas. Budowa takiego drewnianego domu nie należy do łatwych zadań. Dziś możemy zobaczyć, jak powstawały tradycyjne fińskie domu z drewna.
W sieci znalazło się interesujące nagranie pokazujące, jak tradycyjnymi technikami wykonywano chaty w Finlandii. Film ukazuje cały proces od ścinania drzew i formowania bali po ich układanie, przycinanie czy układanie izolacji z mchu i końskiego włosia. Budowniczy nie korzystali w dawnych czasach z gotowych elementów. Wszystko musieli wykonać sami na miejscu budowy.
Fiński dom
Fiński dom Fiński dom
Fiński dom

Tak zbudowany dom był naprawdę trwały. Wielu osobom może się wydawać, że deski połączone mchem nie zapewnią ciepła i ochrony przed wilgocią. Nic bardziej mylnego. Taki dom doskonale trzymał ciepło, a naturalne elementy izolacji perfekcyjnie chroniły przed niekorzystnymi warunkami. A na koniec trzeba przyznać, że bardzo dobrze podziwia się takich fachowców w akcji.
Fiński dom
Fiński dom
Fiński dom

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Rekordy z domino, czyli imponujące układankiWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Tak budowano tradycyjne fińskie domy z drewna
 / 
Komentarze do: Tak budowano tradycyjne fińskie domy z...
Misza pisze:

Teraz to się sporo pod tym względem pozmieniało. Ciekawe czy i jak długo było drewno sezonowane, czy też od razu było budowane z tzw. "zielonego" drzewa. Obecnie to sezonuje się coś koło roku bale. W każdym razie tak długo bale na mój dom sezonował Natur Eko Dom. A do tego jeszcze je suszył w specjalnych suszarkach. Bale też się inaczej łączy i na pewno mchu się nie stosuje :) Czy trwałość jest inna? Ciężko ocenić, bo współczesne domy z bala również mogą długo stać, o ile są zrobione zgodnie ze sztuką. A dom z bala może spokojnie ponad 100 lat stać (są przecież takie konstrukcje u nas w kraju, na mazurach jest cały szlak domów drewnianych).

Newsletter

Newsletter

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

  • Pozycjonowanie sklepów internetowych to proces, który wymaga długofalowych działań i odpowiedniej...

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale Sport

W dziale Extreme

W dziale Lifestyle

W dziale Kultura

W dziale High-Tech

W dziale GryDo góry  //  Banzaj.pl   »   Różności   »   Tak budowano tradycyjne fińskie domy z drewna