Lifestyle   »   Forma i zdrowie   »   Trądzik hormonalny - czym jest i jakie są jego przyczyny?

Forma i zdrowie

rss

Trądzik hormonalny - czym jest i jakie są jego przyczyny?

2022.06.30//  B. Grycan

Trądzik to dobrze znana choroba zapalna skóry, z którą zmagają się miliony osób na całym świecie. Choć przyjęło się, że jest to schorzenie charakterystyczne dla okresu dojrzewania, to w rzeczywistości może dotknąć kobiet i mężczyzn w każdym wieku. Przyczyny tego rodzaju dermatozy mogą być różne, jednak w wielu przypadkach winą za jej rozwój należy obarczyć zaburzenia gospodarki hormonalnej.

 


Co powoduje trądzik hormonalny?
Pacjenci zmagający się z trądzikiem to w większości osoby w wieku dojrzewania. Nagłe zmiany stężenia niektórych hormonów sprawiają, że gruczoły łojowe wykazują się nadaktywnością, co w konsekwencji prowadzi do wydzielania nadmiernej ilości sebum. Są to idealne warunki do rozwoju bakterii na skórze.

Warto jednak pamiętać o tym, że z wahaniami hormonalnymi zmagają się osoby dorosłe po 25. roku życia. Trądzik o tym podłożu występuje znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn, co w dużej mierze jest wynika z uwarunkowań płciowych. U pań dochodzi do nagłego wzrostu lub spadku hormonów wskutek m.in. menstruacji, menopauzy, ciąży czy też po odstawieniu środków antykoncepcyjnych. U mężczyzn wina najczęściej leży po stronie większej ilości testosteronu.

Hormony a trądzik


Trądzik hormonalny u dorosłych spowodowany jest zaburzeniami w produkcji hormonów płciowych przez poszczególne narządy endokrynne. W takich przypadkach nierzadko dochodzi do rozrostu gruczołów łojowych, które zaczynają produkować więcej sebum, niż skóra potrzebuje do zachowania swoich właściwości ochronnych.

Jednymi z kluczowych hormonów, który przyczynia się do powstawania trądziku u dorosłych są androgeny, czyli męskie hormony płciowe. Występują one również u kobiet, jednak w znacznie mniejszej ilości. Do tej grupy można zaliczyć m.in. testosteron, który u panów odpowiada za płodność i popęd seksualny. U pań natomiast wpływa na poziom libido.

Nie bez znaczenia pozostaje także rola progesteronu, czyli hormonu żeńskiego, który stymuluje cykl miesiączkowy, a także odpowiada zarówno za zagnieżdżenie się zarodka w macicy, jak również utrzymanie ciąży. Estrogen - kolejny z żeńskich hormonów - wpływa na stan skóry, w tym m.in. jej nawilżenie.

Jak poznać trądzik hormonalny?

Objawy trądziku spowodowanym hormonami w dużej mierze zależą od tego, których z nich odpowiada za powstawanie zmian skórnych. Jeżeli dochodzi do zmian w stężeniu androgenów, możemy mieć do czynienia z grudkami i krostami w strefie U - w okolicach brody, żuchwy, szyi.

Efektem działania męskich hormonów bardzo często są również bolesne grudki podskórne na plecach, dekolcie, a nawet udach. Warto pamiętać, że próby ich samodzielnego wyciskania mogą skończyć się pozostawieniem nieestetycznych blizn głęboko osadzonych w skórze.

Jeśli trądzik spowodowany jest działalnością estrogenów, zmiany skórne przybierają postać czerwonych, swędzących krost. Najczęściej pojawiają się one na czole, nosie i brodzie, co poprzedzone jest zaczerwienieniami w centralnej części skóry twarzy. 
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Zwiedzanie okolic jeziora Salton SeaWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Trądzik hormonalny - czym jest i jakie są jego przyczyny?

Facebook

Alkohole    Dieta    Kosmetyki    Moda    Moda męska    Modelki    Odzież męska    Odżywianie    Party    Perfumy    Pielęgnacja    Podróże    Porady męska moda    Sesje zdjęciowe    Styl życia    Trening    Woda toaletowa    Zdrowie    Zegarki    Ćwiczenia fizyczne   

Newsletter

Newsletter

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale High-Tech

W dziale Gry

W dziale Motoryzacja

W dziale Sport

W dziale Extreme

W dziale Biznes, Finanse, PrawoDo góry  //  Lifestyle   »   Forma i zdrowie   »   Trądzik hormonalny - czym jest i jakie są jego przyczyny?