Lifestyle   »   Forma i zdrowie   »   Łojotokowe zapalenie skóry - poznaj jego przyczyny i objawy

Forma i zdrowie

rss

Łojotokowe zapalenie skóry - poznaj jego przyczyny i objawy

2022.06.03//  P. Potocki

Łojotokowe zapalenie skóry jest niezwykle uciążliwą dolegliwością, która może dotknąć osoby w każdym wieku, nawet niemowlęcym. Najczęściej jednak występuje u nastolatków w okresie dojrzewanie. Leczenie tej choroby wymaga czasu, systematyczności i cierpliwości. Nie można przerywać terapii po zauważeniu poprawy, gdyż ta przypadłość często nawraca. Poznaj jego przyczyny i objawy, aby móc szybko zareagować.

 


Czym jest łojotokowe zapalenie skóry?
Łojotokowe zapalenie skóry jest przewlekłą i nawracającą chorobą, która charakteryzuje się łuszczącym się naskórkiem zwłaszcza na twarzy, we włosach i innych miejscach ciała. Pojawia się na skutek stanu zapalnego skóry, a także gruczołów łojowych. Problem ten może dotykać więcej mężczyzn niż kobiet, co według badań powiązane jest z działaniem męskiego hormonu - testosteronu.

Sprzyja temu również wzmożona produkcja sebum przez gruczoły łojowe, dlatego występuje najczęściej u osób z przetłuszczającą się skórą głowy. Badania kliniczne wykazują również, że tę przypadłość mogą wywoływać drożdżaki Malassezia spp. Wysuszają one powierzchnię naskórka zwłaszcza w okolicach czoła i na policzkach. W takim przypadku bardzo często w terapii zalecane jest stosowanie kolagenu na twarz.

Łojotokowe zapalenie skóry - przyczyny

Lista przyczyn łojotokowego zapalenia skóry jest niezwykle długa. Najczęstszą jest jednak przewlekły stres. Połączenie zmęczenia i niedobór snu osłabia odporność organizmu, na co bezpośrednio wpływa obniżenie poziomu witamin z grupy B, nadmiaru cukru czy alkoholu oraz ostrych potraw. Można więc wysnuć wniosek, że niezbilansowana dieta może mocno przyczynić się do zaostrzenia stanu zapalnego.

Wszelkiego rodzaju zaburzenia odżywiania jak anoreksja czy bulimia także obciąża organizm. W połączeniu z infekcjami, a także nieprawidłową higieną skóry głowy i włosów może się nasilać. Choroba ta ma charakter nawrotowy i przewlekły, dlatego nie można bagatelizować nawet pierwszych objawów. Jej wystąpienie może też nasilać objawy i osób z wcześniej zdiagnozowaną łuszczycą.

Objawy łojotokowego zapalenia skóry

Ta przypadłość rozpoczyna się od powstawania stanów zapalnych, które prowadzą z kolei do rumieniowych i złuszczających się wykwitów o kolistym kształcie. Bardzo często pokryte są strupkami, a jest to związane z przyspieszonym złuszczaniem się martwych komórek naskórka. Zlepiają się w łuski, które przyklejają się głównie do skóry głowy.

Wskutek uszkodzenia mieszków włosowych może występować nadmierne wypadanie kosmyków. Powstają nieestetyczne nadżerki i przeczosy, a jeśli choroba jest nasilona, objawy mogą przenieść się nawet na okolice nosa, brody czy nawet kanałów usznych. ŁZS występuje również na owłosionych partiach ciała, przede wszystkim na klatce piersiowej i plecach u mężczyzn.

Jak leczyć łojotokowe zapalenie skóry?

Jeżeli problem ten tyczy się skóry głowy, warto jest stosować szampony z zawartością cyklopiroksolaminą. Ma ona działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Dobrze działają także kosmetyki zawierające flutrimazol lub klotrimazol, które dodatkowo chronią naskórek przed działaniem grzybiczym. Na co dzień, jeśli postać choroby jest dosyć łagodna, można stosować szampony dermokosmetyczne z zawartością dwusiarczku selenu czy pirotynianu cynku
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Zwiedzanie okolic jeziora Salton SeaWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Łojotokowe zapalenie skóry - poznaj jego przyczyny i objawy

Newsletter

Newsletter

W dziale Gry

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

  • Pozycjonowanie sklepów internetowych to proces, który wymaga długofalowych działań i odpowiedniej...

W dziale Sport

W dziale Extreme

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale High-Tech

W dziale KulturaDo góry  //  Lifestyle   »   Forma i zdrowie   »   Łojotokowe zapalenie skóry - poznaj jego przyczyny i objawy