Zdrowa skóra - gładka, promienna, elastyczna, bez wyprysków, podrażnień i innych zmian - to stan, na który składa się kilka czynników. Wśród nich można wyróżnić sposób odżywiania się oraz odpowiednie nawodnienie organizmu, a także właściwą pielęgnację - uwzględniającą dokładne oczyszczanie skóry, jej nawilżanie i ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Jak dbać o skórę przez cały rok, by zawsze wyglądała pięknie? Co zrobić, gdy pojawia się na niej coraz więcej niedoskonałości, ale nie możemy samodzielnie określić ich przyczyny? Kiedy, w związku z problemami skórnymi, warto rozważyć wizytę u dermatologa? Poznaj najważniejsze zasady dbania o cerę i sprawdź, jakie objawy mogą stanowić powód do niepokoju!
Pielęgnacja skóry od wewnątrz, czyli zwróć uwagę na dietę i nawodnienie
Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na stan skóry jest nawodnienie organizmu. Warto na co dzień wypijać co najmniej 2 litry czystej wody, by wspierać cerę „od środka”, a także by pozbyć się problemu gromadzenia nadmiaru wody (jeśli dostarczamy ją do organizmu w odpowiednich ilościach, wówczas ciało nie musi jej magazynować), objawiającego się opuchlizną w obrębie twarzy, obrzękami nóg, zwiększonym cellulitem i ogólnym uczuciem ciężkości.
A co z dietą? Czy poszczególne składniki jadłospisu faktycznie mogą szkodzić cerze, powodując wysyp niedoskonałości? W tej kwestii często wskazuje się na negatywny wpływ czekolady oraz produktów mlecznych lub glutenu. Obwinia się je o powstawanie trądziku lub pogorszenie stanu skóry. Owszem - taka reakcja może wystąpić, jednak pojawia się wtedy, gdy dana osoba jest uczulona na konkretny składnik pokarmowy lub go nie toleruje.
Dla pewności - jeśli podejrzewamy związek niektórych składników pokarmowych z pojawianiem się niedoskonałości - można wykonać testy alergiczne oraz testy na nietolerancje pokarmowe. Ogólnie dieta sprzyjająca utrzymaniu dobrej kondycji skóry powinna być zbliżona do zaleceń obecnych w diecie śródziemnomorskiej. Warto więc budować swój codzienny jadłospis w oparciu o warzywa (w tym warzywa strączkowe), roślinne tłuszcze, ryby i owoce morza, produkty pełnoziarniste, pestki, orzechy i owoce. Unikać z kolei należy używek: papierosów oraz dużej ilości alkoholu.
Jak poprawić kondycję skóry? Zwróć uwagę na oczyszczanie, nawilżanie i ochronę przeciwsłoneczną
W pielęgnacji skóry twarzy szczególnie
istotne są 3 filary - przy ich zachowaniu i regularnym praktykowaniu, szybko możemy spodziewać się poprawy wyglądu cery i zniwelowania niedoskonałości czy podrażnień.
Chodzi tu przede wszystkim o: - odpowiednie oczyszczanie skóry, które powinno uwzględniać co najmniej 2 etapy - demakijaż (lub po prostu usunięcie nagromadzonego w ciągu dnia brudu, kurzu i sebum) oraz właściwe mycie skóry. Pomijając jeden z tych kroków w łatwy sposób możemy przyczynić się do „zapchania” porów i wysypu niedoskonałości;
- regularne nawilżanie skóry, którego - wbrew pozorom - potrzebuje nie tylko cera sucha! Nawilżający krem lub serum to punkt obowiązkowy w pielęgnacji u osób w każdym wieku i z różnymi problemami skórnymi. Warto pamiętać także o okluzji - czyli „przykryciu” warstwy lekkiego, nawilżającego kosmetyku dodatkowym produktem z emolientami (substancjami natłuszczającymi). W ten sposób wspieramy funkcjonowanie bariery hydrolipidowej oraz zapobiegamy ucieczce wody z naskórka;
- stosowanie filtrów przeciwsłonecznych. Codzienne, regularne nakładanie kosmetyków z SPF przez cały rok to najlepszy sposób na opóźnienie procesów starzenia i uniknięcie chorób skóry. Promieniowanie słoneczne przyczynia się niestety do utraty elastyczności cery, opadania owalu twarzy i powstawania zmarszczek oraz przebarwień, dlatego krem z filtrem powinien wejść do codziennej rutyny pielęgnacyjnej u kobiet i mężczyzn z każdej grupy wiekowej.
Jak dbać o skórę, gdy jej stan się pogarsza? Zacznij od badań!
W niektórych sytuacjach niestety nawet najlepiej skomponowana pielęgnacja nie przynosi pożądanych efektów lub stan cery - nawet pomimo podejmowania odpowiednich kroków w zakresie poprawy stylu życia - stale się pogarsza. Co zrobić w takiej sytuacji?
Najlepszym pomysłem będzie umówienie wizyty u lekarza rodzinnego lub u specjalisty - dermatologa - którzy z pewnością podejmą odpowiednie kroki w celu zdiagnozowania problemu. Przy rozpoznaniu pomocne będzie wykonanie pakietu badań ukierunkowanych na sprawdzenia parametrów mogących wpływać na stan skóry, włosów i paznokci (więcej informacji o takich badaniach znajduje się na Synevo ->
https://www.synevo.pl/profil-zdrowa-skora-wlosy-i-paznokcie/).
Jakie objawy - oprócz pogorszonego stanu skóry - powinny skłonić nas do skorzystania z pomocy medycznej? Oto kilka z nich: - nadmierne wypadanie włosów i przerzedzenie się ich na skórze głowy;
- pojawianie się niepokojących wysypek, pokrzywek czy czerwonych plam;
- ciągłe uczucie zmęczenia, znużenia, senności (zwłaszcza po posiłkach)
- obecność na skórze rozlanych plam o perłowym odcieniu oraz swędzenie, łuszczenie i pieczenie w obrębie tych miejsc;
- nadwaga i otyłość, utrzymujące się pomimo wysiłków podejmowanych z zamiarem redukcji masy ciała;
- nadmierne owłosienie (zwłaszcza u kobiet w okolicy górnej wargi, dolnej połowy brzucha, przedramion);
- zmiana wyglądu, struktury, wielkości starych znamion lub pojawienie się nowych.
To oczywiście tylko niektóre objawy skórne lub ogólnoustrojowe, które mogą stanowić powód do niepokoju.
Po ich zaobserwowaniu zdecydowanie warto udać się do lekarza, by uzyskać pewną i konkretną diagnozę - pozwoli to bowiem na szybkie podjęcie skutecznego leczenia.