Banzaj.pl   »   Różności   »   Transport samochodów w pionie - zdjęcia dokumentujące nieudaną rewolucję

Różności

rss

Transport samochodów w pionie - zdjęcia dokumentujące nieudaną rewolucję

2020.05.22//  J. Kruczek
Przemysł motoryzacyjny odpowiada za wiele ciekawych wynalazków, ale nie wszystkie pomysły rodzące się w głowach inżynierów motoryzacyjnych przyjmują się na świecie. Tak było z rewolucyjną formą transportu samochodów w pozycji pionowej, za którą odpowiadał Chevrolet.

Amerykańska marka w latach 70-tych minionego stulecia zdecydowała się na wprowadzenie bardziej opłacalnej formy transportu. Powodem rewolucji było wprowadzenie na rynek modelu Chevrolet Vega. Auto miało być tanim samochodem dla mas, dlatego jego transport w klasycznych wagonach był mało opłacalny. Do jednego wagonu wchodziło 18 samochodów, a kosz transportu jednego pojazdu wynosił 300 dolarów, przy cenie 2000 dolarów za samochód. Inżynierowie Chevroleta wymyślili system pionowego transportu.
Transport pionowy aut
Transport pionowy aut Transport pionowy aut
Transport pionowy aut

Zbudowano specjalne wagony, do których w pionowej pozycji można było spakować 30 pojazdów. To obniżyło znacząco koszta transportu. Oczywiście pojawiły się problemy. Auto postawione pionowo doznałoby wycieku płynów. Producent nie chciał wysyłać aut na sucho, więc przeprojektowano silniki i osprzęt tak, aby Vega mogła podróżować pionowo. Vega choć wprowadziła wiele ciekawych rozwiązań i zdobyła między innymi nagrodę 1971 Motor Trend Car of the Year to nie okazała się ikoną motoryzacji. Nie spopularyzowała też transportu pionowego. Po zakończeniu produkcji modelu wagony zezłomowano, a dziś samochody wozi się w poziomie. Po nieudanej rewolucji pozostały pojedyncze zdjęcia, które możecie zobaczyć w artykule.

Transport pionowy aut
Transport pionowy aut
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Jak wykonać drewnianą mysz komputerową?Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Transport samochodów w pionie - zdjęcia dokumentujące nieudaną rewolucję

Newsletter

Newsletter

W dziale Kultura

W dziale Gry

W dziale Sport

W dziale Motoryzacja

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Extreme

W dziale High-Tech

W dziale LifestyleDo góry  //  Banzaj.pl   »   Różności   »   Transport samochodów w pionie - zdjęcia dokumentujące nieudaną rewolucję