Banzaj.pl   »   Różności   »   Uzdrowiciele - ludzie, którzy wyłączają naszą czujność

Różności

rss

Uzdrowiciele - ludzie, którzy wyłączają naszą czujność

2010.05.01//  I. Rupa
Niejeden człowiek, kiedy przydarzy się nieszczęśliwy wypadek, w bezsilności i desperacji decyduje się na pomoc uzdrowiciela. Człowiek określający się mianem uzdrowiciela wyłącza czujność naszego mózgu, a jego obszary odpowiedzialne za sceptycyzm stają się mniej aktywne.

Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Aarhus w Danii, którzy badali reakcję mózgu na słowa wypowiadane przez ludzi, którzy nazywani są uzdrowicielami. W ich badaniach wzięło udział ponad 20 członków kościoła zielonoświątkowego – wierzą oni, że niektóre osoby są obdarzone nadprzyrodzoną mocą leczenia chorych - i 20 osób niewierzących.
Uzdrowiciel Monitorowano aktywność mózgu...
Uzdrowiciel ...pacjentów słuchających nagrań ze słowami...
Uzdrowiciel ...wypowiadanymi przez uzdrowiciela

Badacze monitorowali aktywność mózgu pacjentów, którzy słuchali nagrań z modlitwami wypowiadanymi przez rzekomych cudotwórców. Uczestników eksperymentu poinformowano, że sześć modlitw odczytywał uzdrowiciel, sześć zwykły chrześcijanin, a kolejne sześć - osoba innego wyznania. W rzeczywistości wszystkie modlitwy były odczytywane przez zwykłych chrześcijan.
Uzdrowiciel Badania te potwierdzają...
Uzdrowiciel ...że niektóre jednostki są w stanie...
Uzdrowiciel ...oddziaływać na ludzi

Okazało się, że aktywność mózgu zmieniała się pod wpływem modlitw jedynie u gorliwych wyznawców. Kiedy słuchali oni modlitw odczytywanych przez uzdrowiciela, spadała u nich aktywność obszaru kory przedczołowej i kory przedniej zakrętu obręczy, które odpowiadają za naszą czujność i sceptycyzm podczas oceny znaczenie tego, co mówią inni. W dużo mniejszym stopniu aktywność ta zmniejszała się, gdy modlitwę odczytywał zwykły chrześcijanin.

Badania te potwierdzają tezę, że niektóre jednostki są w stanie skutecznie oddziaływać na innych ludzi - mówią naukowcy prowadzący to badanie. Duńczycy podejrzewają, że nasz mózg może podobnie reagować podczas słuchania lekarzy lub polityków.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Rekordy z domino, czyli imponujące układankiWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Uzdrowiciele - ludzie, którzy wyłączają naszą czujność

Facebook

Artyści    Kobiety    Mężczyzna    Odjechane    Policja    Polska    Przestępcy    Rosja    Rozrywka    Samolot     Samoloty    Seks    USA    Wojna    Wojsko    Wypadki    Zwierzęta    Związki    Śmierć    Śmieszne   

Newsletter

Newsletter

W dziale Lifestyle

W dziale Motoryzacja

W dziale Sport

W dziale High-Tech

W dziale Extreme

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale GryDo góry  //  Banzaj.pl   »   Różności   »   Uzdrowiciele - ludzie, którzy wyłączają naszą czujność