Banzaj.pl   »   Różności   »   Zjawisko Leidenfrosta na praktycznym przykładzie. Efektowny taniec kropli wody

Różności

rss

Zjawisko Leidenfrosta na praktycznym przykładzie. Efektowny taniec kropli wody

2017.05.08//  J. Kruczek
Wlewanie wody do rozgrzanego garnka powinno powodować jej natychmiastowe grzanie sie i parowanie. Jednak powolne wlewanie wody bądź chlapanie na rozgrzaną powierzchnię doprowadza do tak zwanego Zjawiska Leidenfrosta, czyli tańczenia kropli.

Właśnie to zjawisko możecie obserwować na powyższym filmie. Jak widać do nagrzanego garnka autor wlewa krople wody. Te zamiast odparowywać zaczynają fantastyczny taniec. Właśnie takie zachowanie jest określane mianem Zjawiska Leidenfrosta. O co w tym chodzi?
Zjawisko Leidenfrosta
Zjawisko Leidenfrosta Zjawisko Leidenfrosta
Zjawisko Leidenfrosta

Woda faktycznie paruje, ale po zetknięciu z temperaturą wyższą niż jej temperatura parowania dochodzi do wrzenia jedynie zewnętrznej warstwy mającej kontakt z powierzchnią. Temperatura bowiem nie rozchodzi się w cieczy tak szybko. Tym samym pod kroplą powstaje para tworząca poduszkę powietrzną pod kroplą. Efekt ten dotyczy wszystkich substancji stykających się przy ekstremalnie różnych temperaturach. Trzeba przyznać, że wygląda to bardzo ciekawie.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Dwójka nastolatków kontra stary telefonWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Zjawisko Leidenfrosta na praktycznym przykładzie. Efektowny taniec kropli wody

Facebook

Artyści    Kobiety    Mężczyzna    Odjechane    Policja    Polska    Przestępcy    Rosja    Rozrywka    Samoloty    Seks    Tragedie    USA    Wojna    Wojsko    Wypadki    Zwierzęta    Związki    Śmierć    Śmieszne   

Newsletter

Newsletter

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Motoryzacja

  • Ram 2500 Power Wagon został przedstawiony jako najbardziej uniwersalny i przyjazny kierowcy...

W dziale Extreme

W dziale Kultura

W dziale Sport

W dziale Gry

W dziale High-Tech

W dziale LifestyleDo góry  //  Banzaj.pl   »   Różności   »   Zjawisko Leidenfrosta na praktycznym przykładzie. Efektowny taniec kropli wody