Banzaj.pl   »   Różności   »   5 najsłynniejszych rewolwerowców na Dzikim Zachodzie

Różności

rss

5 najsłynniejszych rewolwerowców na Dzikim Zachodzie

2015.09.13//  A. Stanek
Opustoszałe miasteczko, samo południe, dwóch mężczyzn w pojedynku na śmierć i życie. Takie sytuacje wyciągnięte rodem z westernu, zdarzały się naprawdę. Mało kto miał wówczas taką wprawę w posługiwaniu się bronią palną jak rewolwerowcy, znani również jako płatni zabójcy. Poznaj plejadę gwiazd dzikiego zachodu, będącą częścią historii tego zakątka ziemi. Oto nasza piątka.
5 Najsłynniejszych rewolwerowców
5 Najsłynniejszych rewolwerowców
5 Najsłynniejszych rewolwerowców

1. Billy The Kid
Wyjęty spod prawa bandzior znany był przede wszystkim z wojny w hrabstwie Lincoln. Dzięki rozkapryszeniu, a także młodemu wiekowi zyskał przydomek „dzieciak” (Kid). Jego prawdziwe imię to Patrick Henry McCarty lub William Boney, jednak akta nie potwierdzają żadnego z wariantów, a sam rewolwerowiec posługiwał się nazwiskiem ojczyma – Antrim. Kid po kłótniach zakończonych zabójstwami wielokrotnie wymykał się z aresztu głównie przez komin, po czym uciekał. Rezydował w stanie Arizona oraz terytorium Nowego Meksyku. Był członkiem, a może nawet przywódcą grupy "Regulatorów" zajmującej się kradzieżą bizonów i koni. Frakcja rozsypała się po śmierci McSweena podczas obrony jego domu. Billy umarł w 1881 roku po spektakularnej ucieczce z więzienia, kiedy podstawiona broń pomogła zabić strażników i rozkazać przygotowanie konia dla siebie. Po śladach dopadł go jednak były przyjaciel – Garret – szeryf miasteczka. Jak twierdzą niektóre ze źródeł „dzieciak”w chwili postrzału nie miał przy sobie broni. Dziś jest znany jako poznać westernów tytułowanych jego imieniem i nie tylko. Stał się nawet przeciwnikiem kultowego Lucky Luck'a w jednym z komiksów.
5 Najsłynniejszych rewolwerowców
5 Najsłynniejszych rewolwerowców Billy The Kid - Patrick Henry McCarty
5 Najsłynniejszych rewolwerowców


2. Dziki Buffallo Bill

Któż, nie słyszał o słynnym Bufallo Billu, zręcznie posługującym się rewolwerem. Willliam Frederick Cody, bo tak brzmi jego prawdziwe imię, był zwiadowcą armii podczas wojny secesyjnej i głównym uczestnikiem walk z Indianami. Gwiazdor westernów był również showmenem, podróżującym z objazdową rewią Dzikiego Zachodu. Jest on jedynym gwiazdorem westernów, którego gościła polska ziemia, w latach dziewiędziesiątych przybył do Rzeszowa oraz Krakowa.. Zasłynął dzięki zabiciu „żółtej ręki” - wodza indiańskich czejenów. Poskramianie Indian i propagowanie tego typu opowieści stało się jego sposobem na życie. Co ciekawe jak sam przyznaje, podkoloryzował historię o dzikim zachodzie, by lepiej się sprzedawały. W walce z czerwonoskórymi odniósł obrażenia jedynie raz, a nie 137 razy jak opisał to w powieściach. Mimo to, czy możemy wyobrazić sobie bardziej elitarną postać dzikiego zachodu niż Buffallo Billa?
5 Najsłynniejszych rewolwerowców
5 Najsłynniejszych rewolwerowców Buffallo Bill - William Frederick Cody
5 Najsłynniejszych rewolwerowców


3. Bob Dalton

Do grona przeciwników kreskówkowego kowboy'a możemy zaliczyć również braci Dalton, jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że to postaci historyczne, a nie fikcyjne. Gang Daltonów to rodzeństwo pochodzące z rodziny wielodzietnej, rodzice - Lewis i Adeline mieli łącznie piętnaścioro podopiecznych. Świat usłyszał o niesfornych potomkach, kiedy w Oklahoma obrabowali pociąg na kwotę 17, 000$ pod, jak się przypuszcza, pod przewodnictwem Boba. Bez większych skrupułów rabowali również banki. W 1892 roku postanowili zająć się pierwszym Narodowym Bankiem w Coffeyville. Na ich nieszczęście zainteresowanie to, zauważył jeden z mieszkańców, alarmującego resztę miasta. Zarówno miejscowi czekający pod bankiem, jak i bracia nie wyszli z tego cało z pojedynku. Bob wraz z bratem Grattanem, Billem Powersem i Brodewellem zginęli. Wśród mieszkańców zginęły również cztery osoby. Mimo że Bob nie był wybornym strzelcem, działał ze sprytem i umykał gdy sytuacja tego wymagała.
5 Najsłynniejszych rewolwerowców Bob Dalton
5 Najsłynniejszych rewolwerowców Martwi Daltonowie wystawieni na widok publiczny
5 Najsłynniejszych rewolwerowców Grant Dalton


4. Bill Hickok
„Stróż prawa” uważany za amerykańskiego bohatera narodowego, zasłynął głównie dzięki umiejętnością strzeleckim. Przejaskrawione zabicie ponad 100 osób to w rzeczywistości około 10 zabójstw, co na tamte czasy nie było spektakularnym wynikiem. Hickok przywędrował na dzikie tereny Kansas i Nebraski by pełnić zawód woźnicy dyliżansu, jednak egzekwowanie prawa, znacznie bardziej przypadło mu gustu. Szeryf nie stronił od wyborowego strzelania i hazardu, z których słynął. To właśnie drugi nałog towarzyszył mu w ostatnich chwilach życia, bowiem został postrzelony podczas gry w pokera. Obawiał się podobnego scenariusza. Gdy przebywał w towarzystwie grupy ludzi zajmował miejsce przy ścianie by uniknąć niespodziewanego ataku z tyłu. Billy pracował dla armii jako zwiadowca, gdzie trzymał więź z Bufallo Billem. Co więcej, wygrywał liczne pojedynki rewolwerowe. Gdy jego kompan zagarnął jego zegarek w ramach spłaty długu, ostrzegł, że zabije go gdy się z nim pokaże. Tak też się stało, mimo jednoczesnego strzału przeciwnik Davis K Tutt spudłował. Nikt nie był wstanie pokonać Hickoka dzięki refleksowi i celności, również w późniejszych starciach. To przykład rewolwerowca z naszych wyobrażeń.
5 Najsłynniejszych rewolwerowców
5 Najsłynniejszych rewolwerowców Billy The Hickok - James Butler Hickok
5 Najsłynniejszych rewolwerowców


5. Jesse James

Obrabianie banków i pociągów stało się jego chlebem powszednim. Należał do konfederatów w trakcie trwania wojny secesyjnej, a zaraz po niej z bratem Frankiem i kuzynami Younger stworzyli bandę specjalizującą się w napadach. W Missouri możemy zaliczyć im 25 podobnych przewinień. Poza małymi bankami i pociągami ich ofiarą padały również dyliżanse. Za zatrzymanie braci można było zarobić 5000$ , bowiem tyle wynosiła nagroda gubernatora stanu za ich ujęcie. To z pewnością nie byłaby łatwa sztuka, zważając na zaawansowanie w posługiwaniu się bronią palną obu James'ów.
Przeczytaj także: Jesse James - legenda, która padła z rąk zdrajcy »Gang rozpadł z powodu braku zaufania współtowarzyszy oraz śmierci niektórych członków ugrupowania. Podobnie jak Hickok Jasse James został zabity z tyłu bez możliwości obrony. Jego katem okazał się Robert Ford, dokonujący zamachu gdy bandzior ścierał kurz z obrazu. Niechybne zabójstwo nie przyniosło szczęścia Fordowi. Choć kupił bar w nagrodę za zabicie poszukiwanego, jego żywot skończył się prędko. Warto wspomnieć o doskonałym filmie w którym w rolę Jesse Jamesa wcielił się sam Brad Pitt.
Mimo tragicznych śmierci naszych bohaterów zawsze będziemy pamiętać o nieśmiertelnych legendach dzikiego zachodu. Ich obraz niekiedy znacząco odbiega od wyobrażeń, w których dominuje honorowe rozwiązywanie konfliktów. Rewolwerowcy to jedynie symbole zamierzchłych czasów, w których realia mijały się z propagowaną wersją zdarzeń.
5 Najsłynniejszych rewolwerowców
5 Najsłynniejszych rewolwerowców Jesse James
5 Najsłynniejszych rewolwerowców

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Rekordy z domino, czyli imponujące układankiWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
5 najsłynniejszych rewolwerowców na Dzikim Zachodzie
 / 
Komentarze do: 5 najsłynniejszych rewolwerowców na...
Drusilla pisze:

Co się dzieje po ogloszeniu upadłości konsumenckiej? Have you ever considered creating an ebook or guest authoring on other sites? I have a blog based on the same ideas you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my visitors would value your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an e-mail. Do jakiego wydziału wniosek o upadłość konsumencką?

Newsletter

Newsletter

W dziale Sport

W dziale Kultura

W dziale High-Tech

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

  • Pozycjonowanie sklepów internetowych to proces, który wymaga długofalowych działań i odpowiedniej...

W dziale Extreme

W dziale Lifestyle

W dziale GryDo góry  //  Banzaj.pl   »   Różności   »   5 najsłynniejszych rewolwerowców na Dzikim Zachodzie