Banzaj.pl   »   Aktualności   »   Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

Aktualności

rss

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

2012.03.01//  D. Pęgiel
1 marca 2012 roku po raz drugi obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", który został ustanowiony dla upamiętnienia członków antykomunistycznej partyzantki z lat 1944-1963. Głównymi organizacjami podziemnymi walczącymi z sowietyzacją Polski były: Armia Krajowa Obywatelska, Narodowe Siły Zbrojne, Konspiracyjne Wojsko Polskie, Wolność i Niezawisłość, Wolność i Sprawiedliwość czy Ruch Oporu Armii Krajowej.
"Żołnierze Wyklęci"
"Żołnierze Wyklęci" "Żołnierze Wyklęci"
"Żołnierze Wyklęci"

1 marca jest dniem szczególnie symbolicznym dla żołnierzy zbrojnego podziemia. Tego dnia w 1951 roku wykonano wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Ostatni Żołnierz Wyklęty - Józef Franczak ps. "Lalek" z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego "Uskoka" - zginął w obławie pod Piaskami (woj. lubelskie) prawie dwadzieścia lat po wojnie - 21 października 1963 roku.
Przeczytaj także: Gigantyczna ekshumacja ofiar terroru komunistycznego » Ustanawiając w 2010 roku Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" Rada Ministrów stwierdziła, że "żołnierze tzw. drugiej konspiracji, którzy jako pierwsi walczyli o Wolną Polskę z okupantem sowieckim i zainstalowanym przez niego reżimem komunistycznym, zapłacili za wierność swoim ideałom niejednokrotnie cenę najwyższą - cenę swego życia. Nawet jeśli udało Im się przeżyć, przez kolejne 45 lat żyli z piętnem - jak to określała komunistyczna propaganda - "bandytów" i "faszystów".
"Żołnierze Wyklęci"
"Żołnierze Wyklęci" "Żołnierze Wyklęci"
"Żołnierze Wyklęci"

Z kolei początek preambuły Ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" zawiera stwierdzenie: "W hołdzie "Żołnierzom Wyklętym" - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu...".
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Rekordy z domino, czyli imponujące układankiWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

Newsletter

Newsletter

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale Lifestyle

W dziale Gry

W dziale High-Tech

W dziale Extreme

W dziale Kultura

W dziale Sport

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

  • Pozycjonowanie sklepów internetowych to proces, który wymaga długofalowych działań i odpowiedniej...


Do góry  //  Banzaj.pl   »   Aktualności   »   Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"