Banzaj.pl   »   Różności   »   Przesłuchania - czego o nich nie wiecie?

Różności

rss

Przesłuchania - czego o nich nie wiecie?

2012.04.29//  D. Kwiecień
Chyba każdy z nas słyszał o Więzieniu Guantanamo i rzekomych, nieludzkich zachowaniach, które miały mieć tam miejsce. Na dodatek coraz częściej słyszymy o tym, że również na terenie Polski przesłuchiwano podejrzanych o terroryzm w warunkach nie kojarzących się z poszanowaniem dla demokracji i praw człowieka. Dziś kilka ciekawostek dotyczących przesłuchań, o których nie mieliście pojęcia.
Ciekawostki - techniki przesłuchań
Ciekawostki - techniki przesłuchań
Ciekawostki - techniki przesłuchań

Nie ma szkolenia, które pomoże przetrwać przesłuchanie
By wyciągnąć cenne informacje, używa się najróżniejszych technik. Pierwszą rzeczą, której nie wiecie, jest to, że żadna ilość szkoleń nie pozwoli uchronić się przed tym, że ktoś nas może złamać. Darius Rejali – profesor nauk politycznych oraz autor książki „Torture and Democracy”- zauważa, że jest to dość popularny mit. Chociaż istniało wiele instrukcji, jak np. Zielona Księga organizacji IRA, to tak naprawdę nie da się przygotować do wytrzymania różnych technik przesłuchań. Zwłaszcza, gdy polegają one na zadawaniu bólu.
Przeczytaj także: Mafia nauczy Cię jak być prawdziwym mężczyzną »Niektóre techniki szkodzą również śledczemu
Jeśli już nasze serca miękną i litujemy się nad kimś, to jest to raczej przesłuchiwany, niż przesłuchujący. Okazuje się jednak, że nie tylko pierwsza osoba doznaje cierpień w trakcie wyciągania z niej informacji. Ta sytuacja może przynieść różne konsekwencje również dla śledczego. Tony Lagouranis – były amerykański śledczy wojskowy – powiedział w Sunday Telegraph, że jego praca z więźniami wywołała problemy psychologiczne i dziś musi zmagać się z lękami i koszmarami. Jednak najbardziej szokujące jest to, że Tony Lagouranis jeszcze w czasie swojej służby zaczął czytać pamiętniki ofiar Holocaustu, by dowiedzieć się o technikach tortur stosowanych przez nazistów.
Ciekawostki - techniki przesłuchań
Ciekawostki - techniki przesłuchań
Ciekawostki - techniki przesłuchań

Jeden z zatrzymanych wyjawił informacje w zamian za przeszczep
Założenia większości technik przesłuchań oparte są na tym, że zatrzymany jest zdeterminowany, by nie zdradzić śledczym żadnej informacji. Okazuje się jednak, że nie zawsze tak jest. W 2004 roku w Newseeku pojawił się dość ciekawy artykuł. Otóż jeden z terrorystów ujawnił przesłuchującym bardzo cenne informacje w zamian za przeszczep serca dla swojego dziecka. Ten przypadek spowodował, że śledczy dla osiągnięcia swoich celów przyjęli jeszcze jedną technikę – wymianę.
Ciekawostki - techniki przesłuchań
Ciekawostki - techniki przesłuchań
Ciekawostki - techniki przesłuchań

Tortury fizyczne są nieskuteczne
Dick Cheney twierdził, że tortury fizyczne (nawet te najbardziej drastyczne) są skuteczne i dzięki nim uchroniono między innymi Londyn przed krwawym zamachem terrorystycznym. Okazuje się jednak, że to nieprawda. Agen FBI i ekspert do przeciwdziałania terroryzmowi – Jack Cloonon – stwierdził, że brutalne techniki przesłuchań wcale nie są skuteczne, ponieważ mogą upośledzać zdolność przypominania sobie informacji, powodować apatie i wycofanie. Znacznie lepszym sposobem jest budowanie porozumienia.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Rekordy z domino, czyli imponujące układankiWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Przesłuchania - czego o nich nie wiecie?

Newsletter

Newsletter

W dziale Lifestyle

W dziale Gry

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

  • Pozycjonowanie sklepów internetowych to proces, który wymaga długofalowych działań i odpowiedniej...

W dziale Extreme

W dziale Kultura

W dziale High-Tech

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale SportDo góry  //  Banzaj.pl   »   Różności   »   Przesłuchania - czego o nich nie wiecie?