Banzaj.pl   »   Aktualności   »   Roman Polański aresztowany w Szwajcarii

Aktualności

rss

Roman Polański aresztowany w Szwajcarii

2009.09.27//  J. Doe
Najbardziej znany reżyser polskiego pochodzenia został aresztowany w sobotę wieczorem na lotnisku w Zurychu. Polański przybył do stolicy Szwajcarii, gdzie miał odebrać nagrodę za całokształt pracy twórczej.
Roman Polański Roman Polański
Roman Polański Roman Polański z żoną
Samatha Geimer Tak obecnie wygląda Samantha Geimer

Organizatorzy festiwalu zmuszeni byli poinformować, iż laureat nie przybędzie na uroczystą galę rozdania nagród, ponieważ został zatrzymany na żądanie władz amerykańskich na podstawie nakazu aresztowania z 1978 roku.

Przypomnijmy, że w 1977 r. Polańskiemu postawionych zostało kilka zarzutów, z których najcięższy dotyczył gwałtu na nastoletniej Samancie Geimer. Wówczas to oskarżony reżyser słusznie obawiając się wieloletniego więzienia i końca swojej filmowej kariery, korzystając ze zwolnienia z aresztu za kaucją, wyjechał ze Stanów Zjednoczonych do Europy.

Lotnisko w Zurichu Terminal w Zurichu
Reprezentujący reżysera adwokaci wielokrotnie zabiegali przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości o unieważnienie wyroku w sprawie. Jednakże wniosek pełnomocników nie mógł zostać rozpatrzony bez osobistego udziału Polańskiego.

Tymczasem słynny reżyser filmowy od 1978 r. ani razu nie pokazał się w Stanach, dzięki czemu przez lata skutecznie udawało mu się uniknąć aresztowania. Gdy Polański w 2003 r. otrzymał najbardziej prestiżowego Oscara - za reżyserię filmu "Pianisty", z obawy przed zatrzymaniem nie odebrał nawet statuetki.

Organizatorzy festiwalu filmowego w Zurychu są zszokowani incydentem na lotnisku, jednakże zapowiadają iż sprawa nie zakłóci przebiegu uroczystości, jedynie samo wręczenie nagrody dla Polańskiego odbędzie się w innym terminie.

Aktualnie reżyser przebywa w areszcie w Zurychu. Szwajcarski resort sprawiedliwości w oficjalnym komunikacie poinformował, że o wydaniu reżysera Stanom Zjednoczonym rozstrzygnie postępowanie ekstradycyjne.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Rekordy z domino, czyli imponujące układankiWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Roman Polański aresztowany w Szwajcarii

Newsletter

Newsletter

W dziale Kultura

W dziale Lifestyle

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

  • Pozycjonowanie sklepów internetowych to proces, który wymaga długofalowych działań i odpowiedniej...

W dziale High-Tech

W dziale Sport

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale Extreme

W dziale GryDo góry  //  Banzaj.pl   »   Aktualności   »   Roman Polański aresztowany w Szwajcarii