Banzaj.pl   »   Różności   »   Rustykalna kuchnia - jak urządzić przytulne wnętrze?

Różności

rss

Rustykalna kuchnia - jak urządzić przytulne wnętrze?

2022.02.27//  P. Potocki

Styl rustykalny to estetyka idealizująca życie na wsi. Postrzeganie wsi jako miejsca idyllicznego zaczyna się gdzieś w okresie romantyzmu, a nasila w epoce wiktoriańskiej. Współcześnie styl rustykalny odwołuje się raczej do stylistyki szlacheckich dworków niż do chłopskiej chaty lub gloryfikuje eklektyzm rustykalny, łącząc estetykę polskiego dworku, prowansalskiej winnicy czy skandynawskiego uroku.

 


Kuchnia w stylu rustykalnym
Eklektyzm rustykalny jest bardzo pojemny. Łączy obok siebie drewniany, stary stół oraz kryształowe lustro w złoconej i rzeźbionej ramie. To styl preferujący naturalne surowce, jasne i ciepłe barwy, kolory ziemi. Podstawowym surowcem użytym w rustykalnej kuchni jest drewno, najlepiej z odzysku, takie które niesie w sobie długą historię użytkowania. Jeżeli w naszej kuchni, gdzieś tam pod spodem znajduje się drewniana podłoga, warto ją odsłonić, uzupełnić i oczyścić. Drewniana podłogę buduje styl kuchni, stanowi wspaniałe odniesienie choćby do współczesnych urządzeń AGD.

Meble kuchenne w stylu rustykalnym

Ważną składową stylu rustykalnego w kuchni są meble, najlepiej wykonane z naturalnego drewna. Ale równie interesująco w takiej przestrzeni wyglądają meble białe lub jasne w odcieniach szarości, błękitu, a nawet zieleni. Do rustykalnej kuchni warto wstawić przeszklone witryny, kredensy, półki, na których stoją naczynia, ceramika i szkło. Nowoczesny akcent zapewnia wewnętrzne oświetlenie oszklonych szafek, szkło witrażowe czy przyciemniane, gdy nadmiar przedmiotów za szklaną szybą nie prezentuje się najlepiej. Na specjalnych półkach można wyeksponować ustawione pionowo talerze czy podręczne rondelki, niezbędne w zasięgu ręki.


Sercem rustykalnej kuchni jest zawsze drewniany, długi stół oraz krzesła drewniane lub miękkie, gdy kuchnia przechodzi w salon. Na krzesłach warto ułożyć kolorowe poduszki pasujące odcieniami do aranżacji. Na środku stołu warto ustawić ozdobne misy z owocami czy polne kwiaty z ogródka. Dobre wrażenie tworzy też drewniana ława, którą można wykorzystać do siedzenia, gdy zabraknie krzeseł.

Dodatki w rustykalnej kuchni

Miłośnicy rustykalnego stylu mogą wykorzystać obiekty, meble, dodatki rzeczywiście pochodzące ze środowiska wiejskiego, ale podobny efekt można otrzymać poprzez rustykalną stylizację.

W rustykalnej kuchni ogromne znaczenie mają dodatki, którymi można szalę stylizacji przeważyć bardziej na stronę wiejskiej chaty, szlacheckiego dworku czy angielskiego cottage. Dodatki, takie jak rolety, firanki, lniane serwety, koronkowe obrusy, wiklinowe kosze i misy, miedziane rondle, wzorzysta porcelana, barwne poduszki dodają aranżacji koloru i formy.

Ważnym elementem aranżacji przestrzeni są drobiazgi, które można kupić na pchlim targu, a jeszcze lepiej u ludowego artysty. Świadomie rozmieszczone w przestrzeni nadają jej urody i wyraźnie nawiązują do stylistyki polskiej wsi. Umiejętny dobór detali tworzy swoisty nastrój i przyciąga wzrok.

Styl rustykalny we wnętrzu można zastosować także w nowoczesnym budownictwie – jak np. inwestycja Przylesie Marcelin – gdzie stylizowane meble, tworzące eklektyczne wnętrze, odwołają się tylko do przeszłości lub uzupełnią aktualne trendy aranżacji.  
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Rekordy z domino, czyli imponujące układankiWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Rustykalna kuchnia - jak urządzić przytulne wnętrze?

Newsletter

Newsletter

W dziale Kultura

W dziale Extreme

W dziale Gry

W dziale Sport

W dziale High-Tech

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

  • Pozycjonowanie sklepów internetowych to proces, który wymaga długofalowych działań i odpowiedniej...

W dziale LifestyleDo góry  //  Banzaj.pl   »   Różności   »   Rustykalna kuchnia - jak urządzić przytulne wnętrze?