High-Tech & Gadżety   »   Komputery i konsole   »   Upgrade karty graficznej - ile wydamy?

Komputery i konsole

rss

Upgrade karty graficznej - ile wydamy?

2021.09.23//  B. Grycan

To bardzo znany i rozpowszechniony manewr: wiele osób, dla których jakość wyświetlania grafiki ma kluczowe znacznie, kupuje komputer z odpowiednimi parametrami, ale kartę graficzną dokupuje oddzielnie. Takie zachowanie jest racjonalne, jeśli karta graficzna stanowi ten specjalny podzespół komputera, na którym nam szczególnie zależy. Spróbujemy w tym artykule zebrać najważniejsze informacje o kartach graficznych oraz ich wymianie na lepsze modele.


Karta graficzna - czym jest i kiedy będziemy potrzebować silnej karty graficznej
Profesjonalni edytorzy materiałów wideo, wszyscy, którzy z komputera korzystają jak z telewizora, artyści graficy oraz osoby pracujące w zaawansowanych programach graficznych, a także szeroka rzesza fanów najlepszych gier komputerowych - to grupa osób, które szczególną uwagę zwracają na jakość karty graficznej.

Zadaniem karty graficznej jest obsługa wszystkiego, z czym spotykają się nasze oczy na ekranie komputera. Karta - zależnie od typu - wyświetla obraz tak, a nie inaczej. Różnice między profesjonalnym generowaniem obrazu, a obrazem w przeciętnej jakości, są znaczne. Odpowiednią rozdzielczość, głębię, kontrast, obsługę barw - uzyskamy wyłącznie dzięki zaawansowanej karcie graficznej. Ten sam film z tej samej płyty DVD będzie wyglądał dużo lepiej, gdy dysponujemy kartą graficzną wysokich lotów, podobnie edycja zdjęć czy świat przedstawiony w grze komputerowej, itd. Obraz otrzymywany “na wyjściu”, a więc ten doświadczany naszymi zmysłami bezpośrednio, posiada pewne parametry. Im są one wyższe - za sprawą dobrej karty graficznej - tym lepsza jakość obrazu, tym jest on bardziej szczegółowy i dokładny.

Istnieją karty graficzne, które nie mają związku z pracą procesora, jednakże wyższe modele współpracują z procesorem w zadaniach profesjonalnych, jakim może być np. przygotowanie produkcji filmowej (np. renderowanie projektu wideo). Należy także wiedzieć, że dobrze dobrana karta graficzna to taka, która wykazuje pełną zgodność sprzętową z pozostałymi podzespołami. Potrzebna jest rozmowa ze specjalistą (możemy udać się na konsultację do serwisu komputerowego), aby możliwie najlepiej wpasować kartę graficzną w resztę architektury naszego komputera. Bezwzględnie wymiana karty graficznej musi być poprzedzona zdobyciem wiedzy o jej kompatybilności z innymi elementami wyposażenia naszego komputera, a przynajmniej jest to zalecane, jeśli chcemy osiągnąć najlepsze wyniki.

Często wprowadza się rozróżnienie na “zwykłe” karty graficzne i karty gamingowe. Nie bez powodu, ponieważ gaming jest specyficzną dziedziną zastosowania komputera - najnowsze gry wymagają obsługi przez specjalne karty.

Mówimy także o parametrach karty graficznej lub jej wydajności. Ma na to wpływ pamięć karty oraz jej tzw. taktowanie rdzenia. Im częstsze taktowanie i im większa pamięć karty, tym lepszego obrazu możemy się spodziewać. Bardzo silne i zaawansowane karty graficzne pochłaniają wiele energii i są w nich montowane systemy nie pozwalające zbytnio im się rozgrzać. System chłodzenia jest jednym ze składowych elementów karty graficznej.

Bardzo ważnym rozróżnieniem jest oddzielenie od siebie kart graficznych zintegrowanych i kart dedykowanych. Te pierwsze są znacznie tańsze, lecz jeśli chcemy uzyskiwać profesjonalne efekty, wtedy zdecydujemy się na jedno z urządzeń dedykowanych. Karta dedykowana stanowi całkowicie odrębny, wyspecjalizowany podzespół. Występuje głównie w komputerach stacjonarnych. Laptopy zwykle mają “pod maską” zintegrowane karty graficzne, ale istnieje także opcja podłączenia do laptopa karty graficznej zewnętrznej (jeśli nasz laptop nie pozwala na wymianę tego podzespołu).

Krótko o cenach kart graficznych

O cenach kart graficznych można powiedzieć bardzo krótko, ale dłuższy już czas poświęcimy na wybór balansujący cenę i jakość. Droższe nie zawsze znaczy lepsze. A jeśli chodzi o konkrety cenowe, to najprostsze modele do zwykłych zastosowań zakupimy już od około 200 PLN. Najlepsze modele używane w studiach telewizyjnych lub do testowania bardzo wymagających gier, mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych (być droższe niż cała reszta komputera). Pomiędzy tymi przedziałami mieści się wielka różnorodność kart graficznych oraz ich cen.

Gdzie zakupić nową kartę graficzną?

Za naszą rekomendację dla miejsca zakupu nowej karty graficznej postanowiliśmy wybrać sklep ze sprzętem komputerowym Sferis. Znajdziemy tam najlepsze karty graficzne, ale też wiele mniej wymagających kart, które świetnie będą służyć nam w prostszych zadaniach. Wybraliśmy Sferis ze względu na bardzo bogatą ofertę kart graficznych oraz ich przystępne ceny. Dostępne są tam drogie i w pełni profesjonalne karty, ale też karty graficzne na każdą kieszeń. To miejsce w Internecie ma ponadto tę przewagę nad innymi podobnymi miejscami, że sprzedaje praktycznie wszystkie podzespoły do komputera oraz urządzenia peryferyjne (oczywiście także nowe komputery). 
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Redmi 9A - recenzja budżetowego smartfonaWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Upgrade karty graficznej - ile wydamy?
 / 
Komentarze do: Upgrade karty graficznej - ile wydamy?
hartge pisze:

Jak napisać kilkaset słów tekstu i jednocześnie nie napisać nic? Przykład powyżej. Dziękuję za zmarnowanie kilku minut mojego czasu, żeby wcisnąć mi na koniec reklamę jednego z najdroższych sklepów w internecie. ŻENADA!

Newsletter

Newsletter

W dziale Gry

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Lifestyle

  • Święta to czas prezentów. Jeśli mamy w domu fana sportu, nie tylko piłki, to warto pomyśleć o...

W dziale Sport

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Extreme

W dziale MotoryzacjaDo góry  //  High-Tech & Gadżety   »   Komputery i konsole   »   Upgrade karty graficznej - ile wydamy?