Banzaj.pl   »   Różności   »   Zdalne sterowanie oświetleniem - czy to się faktycznie sprawdza?

Różności

rss

Zdalne sterowanie oświetleniem - czy to się faktycznie sprawdza?

2023.05.30//  B. Grycan
Gdy budujemy system oświetleniowy do domu, staramy się dobrać jak najlepsze oprawy oświetleniowe, dbamy o odpowiednie rozmieszczenie punktów świetlnych. Często zapominamy o jeszcze jednym ważnym elemencie całego systemu, czyli sterowaniu pracą lamp. Obecnie coraz popularniejszą opcją stają się rozwiązania zdalne. Czy rzeczywiście takie produkty sprawdzają się w domach prywatnych? Dlaczego warto się na nie zdecydować? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.

Klasyczne sposoby sterowania oświetleniem – włączniki ścienne

 

Jak kontrolować warunki oświetleniowe w pokoju? Najczęściej wykorzystuje się do tego najprostsze rozwiązania, czyli klasyczne włączniki ścienne. Przyjmują one rozmaite formy. Montuje się produkty przyciskowe, z przełącznikiem lub pokrętłem. Niektóre z nich są wyposażane w funkcję ściemniacza, by móc modyfikować natężenie światła w pomieszczeniu i jeszcze lepiej dopasować warunki, zbudować klimat, ale też obniżyć zużycie energii elektrycznej, przy zachowaniu optymalnego komfortu świetlnego.

Oprócz klasycznych produktów coraz częściej stawia się jednak na inteligentne rozwiązania oświetleniowe, dzięki czemu sterowanie lampami może odbywać się bez konieczności podchodzenia do ściennego włącznika, a niekiedy nawet bez fizycznej obecności w domu.

Zdalne sterowanie oświetleniem – zalety rozwiązania typu smart

 

Jak działa zdalne sterowanie oświetleniem? Najczęściej opiera się ono na produktach LED i lampach połączonych między sobą za pośrednictwem sieci WiFi, tworząc domowy Internet Rzeczy. Dzięki temu poszczególne urządzenia mogą komunikować się między sobą, ale też da się sterować nimi przez aplikację mobilną na telefon bądź tablet. Takie możliwości dają choćby produkty dostępne na stronie Azzardo.

W ten sposób nie tylko włącza się i wyłącza pojedyncze lampy, ale też steruje pracą większych grup produktów oświetleniowych w domu lub ogrodzie. Dodatkowo dzięki zaawansowanej technologii LED zyskuje się opcję modyfikowania kluczowych parametrów emitowanego światła, w tym: natężenia (podobnie jak w ściemniaczach), a także temperatury barwowej lub koloru. W efekcie zawsze da się stworzyć w każdym pomieszczeniu odpowiednie warunki oświetleniowe, dopasowane do konkretnych oczekiwań, potrzeb chwili lub nastroju użytkowników.

Takie rozwiązania to zatem olbrzymia wygoda i swoboda kontrolowania warunków jednym lub dwoma kliknięciami. Oznacza to nie tylko pełen komfort świetlny, ale też optymalizację zużycia prądu, co przekłada się na niższe rachunki za oświetlenie.

Aplikacja umożliwia jednak nie tylko sterowanie bieżącą pracą urządzeń oświetleniowych. Z jej pomocą da się budować sceny świetlne, czyli konkretne parametry różnych punktów świetlnych razem tworzących optymalne warunki np. do pracy, wypoczynku czy spotkań towarzyskich. Takie ustawienia wystarczy zapisać w aplikacji, by szybko odtworzyć je w przyszłości, bez konieczności ręcznego modyfikowania parametrów każdej lampy. Wiele aplikacji posiada ponadto możliwość przygotowywania harmonogramów oświetleniowych, by dodatkowo zautomatyzować pracę domowego oświetlenia, co jeszcze bardziej zwiększa funkcjonalność przestrzeni.

Automatyzacja oświetlenia – kiedy bywa przydatna?

 

Istnieją również inne sposoby na zautomatyzowanie pracy domowego oświetlenia. Wiele inteligentnych systemów oprócz harmonogramu wykorzystuje pracę rozmaitych sensorów. Do najpopularniejszych zaliczają się czujniki:

  • zmierzchu
  • ruchu
Pierwsze z wymienionych uruchamiają oświetlenie w ogrodzie, gdy poziom natężenia światła wokół jest niższy niż określony w ustawieniach. Przydaje się to zwłaszcza na tarasie, ścieżkach w ogrodzie lub podjazdach do garażu. Czujniki ruchu natomiast uruchamiają oświetlenie, gdy wyczuwają obecność człowieka w pobliżu. Dzięki temu zwiększa się bezpieczeństwo podczas poruszania się. Można również połączyć system i czujniki z rozwiązaniami antywłamaniowymi, by oświetlenie symulowało obecność gospodarzy, co może skutecznie przepłoszyć potencjalnych włamywaczy. Takie produkty idealnie sprawdzają się w korytarzach i na klatkach schodowych.

Nowoczesny sposób na skuteczne oświetlenie domowych wnętrz

 

Jak sterować oświetleniem, by stało się ono wygodne, praktyczne, bezpieczne i energooszczędne? Warto wybrać produkty LED zaliczane do najwyższej klasy energetycznej, a także postawić na zdalne sterowanie i automatyzację pracy systemu. Dzięki temu każde wnętrze będzie zawsze optymalnie doświetlone, a my zyskamy swobodę, komfort i nastrojową przestrzeń do pracy, relaksu czy spotkań ze znajomymi. 
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Rekordy z domino, czyli imponujące układanki



Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Zdalne sterowanie oświetleniem - czy to się faktycznie sprawdza?

Newsletter

Newsletter

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale Sport

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

  • Pozycjonowanie sklepów internetowych to proces, który wymaga długofalowych działań i odpowiedniej...

W dziale Gry

W dziale High-Tech

W dziale Kultura

W dziale Lifestyle

W dziale Extreme



Do góry  //  Banzaj.pl   »   Różności   »   Zdalne sterowanie oświetleniem - czy to się faktycznie sprawdza?