Banzaj.pl   »   Różności   »   Chłodzenie wnętrz latem - co może się przydać?

Różności

rss

Chłodzenie wnętrz latem - co może się przydać?

2023.05.29//  P. Potocki
Gdy rozpoczyna się sezon letnich upałów, desperacko zaczynamy szukać cienia i ochłody. Komfort cieplny jest niezmiernie ważny, gdyż wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale też zdrowie i koncentrację w domu lub biurze. Warto więc pomyśleć o wydajnym sposobie na utrzymywanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach również w czasie największej spiekoty. Jak to zrobić skutecznie? Jakich urządzeń chłodzących można użyć, by obniżyć temperaturę w zamkniętych przestrzeniach? O tym przeczytacie poniżej.

Optymalne warunki termiczne we wnętrzu – jaka powinna być temperatura w pokoju?

 

Jakie warunki temperaturowe powinno się utrzymywać w pomieszczeniach? Wszystko zależy od tego, do czego są one wykorzystywane. W przestrzeniach mieszkalnych najczęściej dąży się do uzyskania 20-22 stopni Celsjusza. Nieco cieplej powinno być w łazienkach (do 24 stopni). W miejscach do pracy biurowej natomiast należy zadbać o to, by stworzyć warunki zgodne z przepisami BHP. Temperatura nie może być najczęściej niższa niż 18 stopni. Nie powinna też przekraczać 30 stopni.

Zachowanie komfortu cieplnego, czyli warunków, w których nie jest ani za ciepło, ani za zimno, ma olbrzymie znaczenie. Pozwala zapewnić dobre samopoczucie użytkownikom przestrzeni, sprzyja lepszej koncentracji i wydajności działania.

Nowoczesne i wydajne klimatyzatory – sposób na komfort cieplny w gorące dni


Jak najlepiej schłodzić wnętrza? Podstawowym typem wyposażenia, który instaluje się w większości biur, ale też w wielu domach prywatnych, są wygodne klimatyzatory. Obok urządzeń jednoelementowych wolnostojących można spotkać najczęściej produkty typu:

  • split (jeden moduł zewnętrzny i jeden wewnętrzny połączone instalacją),
  • multisplit (do jednego modułu zewnętrznego podłącza się wiele modułów wewnętrznych).

Urządzenia tego typu wymagają prac adaptacyjnych we wnętrzu oraz dostosowania mocy do konkretnych potrzeb miejsca. Zapewniają jednak pełen komfort, możliwość precyzyjnego sterowania temperaturą, a w niektórych przypadkach nawet dogrzewania wnętrz w chłodniejszych momentach sezonów przejściowych.

Praktyczne urządzenia chłodzące do każdego wnętrza – dlaczego warto zdecydować się na klimatyzer?

 

Innym rozwiązaniem, na które chętnie decydują się osoby okazjonalnie potrzebujące ochłodzić mniejsze przestrzenie, są klimatyzery. To niewielkie urządzenia, w których wnętrzu znajdują się specjalne wkłady chłodzące z wodą. Powietrze, przepływając przez klimatyzer, oddaje ciepło do wody, a następnie chłodne i nawilżone jest wydmuchiwane z powrotem do pomieszczenia.
W efekcie uzyskuje się efekt chłodnej bryzy, bez konieczności inwestowania w rozbudowane i drogie urządzenia chłodzące. Klimatyzery, jak te dostępne na Econovli, to małe i praktyczne konstrukcje, ciche, niezmiernie poręczne i łatwe do przenoszenia, a przy tym w pełni przyjazne dla środowiska naturalnego.

Termowentylatory z opcją chłodzenia – wielofunkcyjne produkty do domu i biura

 

Na koniec powiedzmy jeszcze kilka słów o przenośnych wentylatorach, które da się postawić niemal wszędzie, by szybko i skutecznie przynieść ulgę w upalne dni. Obok standardowych produktów ciekawą opcją bywają termowentylatory. Dlaczego? Zyskuje się dzięki nim dwa urządzenia w jednym. W zimie da się szybko i skutecznie dogrzać pomieszczenie, a w lecie wystarczy tylko wyłączyć moduł grzewczy, by używać urządzenia jak klasycznego wentylatora. Takie konstrukcje można umieścić w dowolnym pomieszczeniu z dostępem do zasilania. Można je również zabrać ze sobą na wyjazd, by móc zawsze nieco ochłodzić wnętrze, w którym się aktualnie przebywa.

Idealne warunki termiczne – praktyczne rozwiązania chłodzące do wnętrz

 

Choć upały potrafią być niezmiernie męczące, tak naprawdę istnieje wiele sposobów na to, by się skutecznie ochłodzić, zarówno w domu, jak i w pracy. Powyżej przedstawiliśmy kilka popularnych opcji o różnym poziomie skomplikowania, cenie i parametrach chłodzących. Kto wie, może z któregoś z nich skorzystacie już niebawem, podczas nadchodzących miesięcy wakacyjnych. 
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Rekordy z domino, czyli imponujące układankiWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Chłodzenie wnętrz latem - co może się przydać?
 / 
Komentarze do: Chłodzenie wnętrz latem - co może...
Walt pisze:

Przy wykończeniu wnętrza mieszkania oddanego przez dewelopera jedną z najlepszych decyzji był montaż klimatyzacji. Wersja multisplit - czyli jedna jednostka zewnętrzna i dwa klimatyzatory - sypialnia i salon. Komfort termiczny jest naprawdę bardzo ważny. Zupełnie inaczej się funkcjonuje, gdy człowiek nie musi walczyć z upałem we wnętrzu. Bardzo ważne jest jednak nie przeginać - czyli temperatura we wnętrzu powinna byc tylko kilka stopni nizsza niż na zawnątrz.

 / 
Komentarze do: Chłodzenie wnętrz latem - co może...
Pablo pisze:

Montaż klimy a przynajmniej instalację naprawdę warto zrobić zanim zacznie się wykańczanie wnętrz. Kanały odprowadzające skropliny i kanały łączące jednostkę zewnętrzną i wewnętrzne to najbardziej kłopotliwe elementy i warto to zrobić zanim zajmiemy się wykończeniówką. Także nawet jak nie mamy budżetu żeby kupić od razu wszystko to instalację warto pociągnąc. Podobnie jak elektrykę - warto mieć klimę na osobnym bezpieczniku. Dużo ludzi "przypomina" sobie o klimatyzacji na samym końcu a wtedy koszty mocno rosną szczególnie jak zależy nam na estetyce.

Newsletter

Newsletter

W dziale High-Tech

W dziale Motoryzacja

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Lifestyle

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Sport

W dziale Gry

W dziale ExtremeDo góry  //  Banzaj.pl   »   Różności   »   Chłodzenie wnętrz latem - co może się przydać?